Start Arrow Budowa domuArrow Optymalne konstrukcje muru

Optymalne konstrukcje muru

Współczesne technologie budowy domów jednorodzinnych zmierzają w kierunku optymalnego wykorzystania właściwości poszczególnych materiałów budowlanych, pozwalających na zredukowanie kosztów eksploatacji.

Przykładem tego jest ściana trójwarstwowa, oparta na zastosowaniu materiałów ceramicznych.

mur

Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja ściany trójwarstwowej obejmuje trzy warstwy, różniące się między sobą rodzajem materiału budowlanego, a tym samym funkcją pełnioną w całej strukturze. Warstwa nośna wznoszona jest z poryzowanych pustaków ceramicznych. Część środkową stanowi wełna mineralna lub rzadziej płyty styropianowe, odpowiedzialne za właściwy poziom izolacji termicznej. Zewnętrzną warstwę, określaną jako osłonową, tworzy elewacja. Materiałem stosowanym do jej budowy jest cegła licowa lub klinkierowa. Ten komplementarny system gwarantuje optymalne parametry w zakresie termoizolacyjności budynku, czyli inaczej mówiąc, zapewnia przyjemną temperaturę w okresie letnim oraz minimalizuje straty ciepła w czasie jesienno-zimowym.

Konstrukcja ściany trójwarstwowej, fot. Roben

Konstrukcja ściany trójwarstwowej, fot. Roben

Ceramika poryzowana – zdrowy klimat domu

ceglyŚciana nośna, odpowiedzialna za przenoszenie ciężaru budynku na fundamenty, wznoszona jest najczęściej z poryzowanych pustaków ceramicznych. Wybór tego materiału podyktowany jest wysokimi właściwościami ceramiki poryzowanej w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej, wytrzymałością oraz korzystnym wpływem na poziom wilgotności panujący w pomieszczeniach. Co więcej, na rynku dostępne są również pustaki szlifowane, których gładka powierzchnia umożliwia murowanie na zaprawę klejową.

Zastosowanie pustaków szlifowanych POROTON znacznie ogranicza występowanie mostków termicznych, które są jedną z przyczyn utraty ciepła z wnętrza pomieszczeń – mówi Krzysztof Omilian z firmy Röben. – Szlifowana powierzchnia ułatwia precyzyjne układanie poszczególnych bloków, co umożliwia uzyskanie jednorodnego muru z minimalizacją strat ciepła dzięki zaprawie klejowej łączącej pustaki.

Ceglana elewacja – ochrona i estetyka

cegly2Warstwę osłonową stanowi elewacja. Jej podstawową funkcją jest ochrona wewnętrznej konstrukcji przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi. Ponieważ jest to zewnętrzna część całej konstrukcji, poza wymaganiami z zakresu właściwości technicznych, elewacja pełni także rolę ozdobną. Materiałem najczęściej stosowanym do jej budowy jest cegła licowa lub klinkierowa. Charakteryzuje się ona znaczną wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych oraz stanowi doskonałą ochronę przed niekorzystnym działaniem wilgoci.

Ściana trójwarstwowa to także oszczędności

Budowa ściany trójwarstwowej uważana jest za technologię droższą od rozwiązań alternatywnych, takich jak ściany wznoszone z jednej lub dwóch warstw. Nie jest to do końca prawdą. Gdy weźmiemy pod uwagę tylko ceny materiałów budowlanych, faktycznie będziemy potrzebować tu większych nakładów finansowych. Jednak gdy uwzględnimy późniejsze koszty eksploatacji, okaże się, że technologia ściany trójwarstwowej przekłada się na znaczne oszczędności. Wysokie parametry pod względem termoizolacyjności wpływają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz energię. Co więcej, wieloletnia trwałość ceglanej elewacji pozwala uniknąć kosztownych renowacji, koniecznych przy ścianach otynkowanych.

Ściana trójwarstwowa w pytaniach i odpowiedziach:

1. Jakie są najważniejsze zalety ściany trójwarstwowej?

Ściana trójwarstwowa to przede wszystkim bardzo dobre parametry pod względem termoizolacji, wysoka zdolność do akumulowania ciepła i stabilizacji wilgotności powietrza. To także niemal nieograniczone możliwości aranżowania elewacji dzięki bogatej ofercie cegieł licowych i klinkierowych.

2. Jakie są sposoby murowania ściany trójwarstwowej?

Ścianę trójwarstwową można murować jedno- lub dwuetapowo. W pierwszym przypadku jej budowa polega na wznoszeniu trzech warstw: nośnej, izolacyjnej i osłonowej jeszcze przed wykonaniem dachu. Druga metoda uwzględnia rozłożenie prac na dwa etapy. Na początku muruje się warstwę nośną, a dopiero po przykryciu budynku dachem, dokłada się materiał izolacyjny oraz muruje elewację z cegieł. Elementem łączącym cegły elewacyjne i pustaki są tzw. kotwy, które wmurowuje się podczas wznoszenia ścian nośnych.

3. Jakie materiały są polecane do budowy poszczególnych warstw?

poroton1Konstrukcja ściany nośnej, czyli najbardziej wewnętrzna część całej struktury, może być budowana z pustaków ceramicznych POROTON o grubości 17,5 cm, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,21 W/m2K. Współczynnik ten podaje, jaki strumień ciepła przenika w ciągu 1 godziny przez 1m2 materiału budowlanego grubości 1 m, jeżeli różnica temperatur po obu stronach powierzchni tego materiału wynosi 1 K. W połączeniu z materiałem izolacyjnym i warstwą osłonową z cegły można otrzymać korzystne współczynniki w zakresie izolacji cieplnej całej ściany.

Warstwa osłonowa to najczęściej cegła klinkierowa lub licowa, której parametry również wpływają na akumulację ciepła w konstrukcji ściany. Budując dom w technologii trójwarstwowej można otrzymać takie wartości, które są nawet niższe od wymogów stawianych budynkom określanym jako energooszczędne.

Autor: Röben Ceramika Budowlana

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...