Start Arrow OgródArrow Oregano. Uprawa w domu i w ogrodzie

Oregano. Uprawa w domu i w ogrodzie

Oregano to bardzo aromatyczne zioło… Świeże lub suszone liście oregano stanowią doskonały dodatek do dań z makaronu, pizzy, jako składnik sosów i marynat. Tę popularną przyprawę możemy mieć w zasięgu ręki – uprawa oregano, zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce, jest prosta i nie przyniesie trudności nawet mało doświadczonemu ogrodnikowi.

Oregano, czyli lebiodka pospolita (Origanum vulgare) to popularna przyprawa, ale również roślina lecznicza, która dzięki zawartości olejków eterycznych ma działanie wykrztuśne, dezynfekujące i odtruwające. Olejki wytwarzane są przez gruczoły, które możemy dostrzec na drobnych, prześwitujących na listkach punktach. Owalne listki i sztywna łodyga mają minimalne włoski, a kwiaty są w kolorze rożowoliliowym.

Kiedy sadzić oregano?

Termin wysiewu oregano uzależniony jest od miejsca, w którym chcemy zioło uprawiać:

  • na rozsady – sadzimy nasiona w marcu,
  • bezpośrednio do gruntu – w kwietniu lub w maju,
  • do doniczki – najlepiej doczekać do lata, czerwiec to najlepszy czas na sadzenie oregano w doniczce.

Pamiętajmy, by nasiona i sadzonki nie sadzić zbyt blisko siebie. Roślina potrzebuje około 30 cm miejsca pomiędzy jednym a drugim okazem.

Oregano jest byliną wieloletnią, należy jednak ją co parę lat wymieniać na nową. Zioła posadzone w gruncie, trzeba też co roku wczesną wiosną przycinać.

Uprawa oregano: stanowisko

Oregano w ogrodzie sadzimy w słonecznym, ale osłoniętym od wiatru miejscu, na przepuszczalnym podłożu. Możemy wybrać glebę kamienistą, wzbogaconą kompostem. Pamiętaj, że zioła nie lubią nawożenia.

Oregano w doniczce również musi mieć zapewnione odpowiednie nasłonecznienie. Doniczkę ustawiamy więc na słonecznym parapecie, uważając tylko, by otwarte okno nie powodowało przeciągów.

Warto wiedzieć, że oregano ma wysoką mrozoodporność, niektóre odmiany wytrzymują wysokie mrozy do -20 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja oregano

W naturalnych warunkach oregano rośnie najlepiej na suchych wzgórzach lub zboczach. Dlatego uprawiając oregano w domu lub w ogrodzie,  nie przesadzajmy z podlewaniem rośliny. Wodę dostarczamy, kiedy podłoże lekko przeschnie. Podłoże powinno być lekko wilgotne, ale nie mokre.

Oregano w ogrodzie musi być zabezpieczone przed chwastami, dlatego też ziołowy ogródek wymaga regularnego odchwaszczania.

Jak suszyć oregano?

Do kulinarnych i zdrowotnych zastosowań, zbieramy liście oregano, które później możemy ususzyć. Obcięte łodygi z liśćmi wiążemy sznurkiem i zawieszamy w ciepłym i ciemnym miejscu, a gdy liście się ususzą – zamykamy je w szczelnym pojemniku.

Warto wiedzieć, że najbardziej aromatyczne liście są w połowie lata, tuż przed kwitnięciem rośliny, dlatego to najlepsza pora na zebranie liści do suszenia. Co ciekawe, ususzone liście są jeszcze bardziej aromatyczne, niż świeże.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 21, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty