Start Arrow Budowa domuArrow Oryginalne dachy wielospadowe. Projekty domów z dachem mansardowym

Oryginalne dachy wielospadowe. Projekty domów z dachem mansardowym

Dachy wielospadowe decydująco wpływają na estetykę budynku. Stanowią jego prawdziwą dekorację, optycznie powiększając małe domy, a większym dodając elegancji i stylu. Dach wielospadowy jest połączeniem dachów o różnych kształtach. Popularnym jego rodzajem jest dach mansardowy.

Dachy mansardowe mają dwa rodzaje połaci: górną o mniejszym nachyleniu i dolną bardziej stromą. Dzięki temu możliwe jest optymalne wykorzystanie powierzchni poddasza. Pomieszczenia na poddaszu mają w dużej mierze tę samą wysokość na całej powierzchni, łatwiejsze jest zatem wyposażenie i aranżacja poddasza.

Projekt: KBP RAWICZÓW 2 CE

Projekt: KBP RAWICZÓW 2 CE

Projekty domów z dachem mansardowym

Projekty domów mają podane kształty dachów, jakie zostały dobrane do budynku, technologię ich wykonania oraz rodzaj pokrycia dachowego. Opracowane przez architektów rozwiązania powinny zostać uwzględnione podczas budowy domu, zarówno przez inwestora, jak i dekarzy wykonujących dach.

Jeżeli warunki zabudowy wskazują inny kąt nachylenia dachu niż w projekcie, zmiany w projekcie na etapie adaptacji umożliwiają nam dostosowanie projektu do ich wymagań. Podstawowe modyfikacje, które dostosowują projekty domów do warunków zabudowy i lokalnych warunków działki są uwzględnione w zgodzie dołączanej od razu do zakupionej dokumentacji. Architekci wyrażają zgodę na zmianę kąta nachylenia dachu do 5°, większa różnica może spowodować zaburzenie proporcji i wyglądu całego budynku.

Na etapie adaptacji możemy również zmienić rodzaj pokrycia dachu. Warto jednak pamiętać, że wymaga to konsultacji z konstruktorem, chociażby ze względu na różnicę w ciężarze pokrycia, która niekiedy wymaga zmian w konstrukcji więźby dachowej, np. zwiększenie jej nośności.

Projekt: KBP ORLE 2 CE

Projekt: KBP ORLE 2 CE

Projekt: AN Gawot z ogrzewaniem na paliwo stałe CE

Projekt: AN Gawot z ogrzewaniem na paliwo stałe CE

Trzeba również pamiętać, że najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe. Rozbudowana więźba dachowa wymaga większych nakładów pracy i materiałów dekarskich, montaż pokrycia generuje również często większą ilość odpadów. Dachy wielospadowe, w tym dachy mansardowe, są również trudniejsze w budowie i wymagają profesjonalnej ekipy. Błędy wykonawcze nie tylko zagrażają konstrukcji budynku, ale także zwiększają ryzyko nieszczelności i powstawania mostków termicznych.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Wizualizacje: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 4, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników