Start Arrow Budowa domuArrow Oryginalne lukarny na dachach domów nowoczesnych

Oryginalne lukarny na dachach domów nowoczesnych

Białe ściany, czerwona dachówka i dekoracyjna lukarna na poddaszu – tak najczęściej prezentują się tradycyjne domy w dworkowym charakterze. Czy zatem lukarna przeznaczona jest tylko dla dworków? Czy i kiedy warto zdecydować się na lukarnę w domu nowoczesnym?

Lukarny najczęściej kojarzą się z tradycyjnymi domami-dworkami. Ale i nowoczesne projekty czasem sięgają po te niestandardowe okna dachowe.

Lukarny najczęściej kojarzą się z tradycyjnymi domami-dworkami. Ale i nowoczesne projekty czasem sięgają po te niestandardowe okna dachowe.

Lukarna jest rodzajem nadbudówki w dachu domu, z umieszczonym w ścianie frontowej oknem doświetlającym poddasze. Przykryta osobnym daszkiem, urozmaicając fasadę budynku, jednocześnie pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię poddasza niż okna dachowe. Ułatwiaj również wyglądanie przez okno z każdej niemalże pozycji.

Lukarny różnią się rozmiarem, ilością i kształtem zamontowanych okien oraz konstrukcją osadzonego nad nią dachu (np. dach płaski, dwu- oraz trzyspadowy). Budowa lukarny jest jednak bardziej skomplikowana niż montaż okna dachowego. Wymaga zainstalowania w więźbie dachowej dodatkowej konstrukcji. Posiada też dużą powierzchnię ścian wewnętrznych, co powoduje zwiększenie strat ciepła w porównaniu z oknami montowanymi w dachu.

Mimo to lukarny nadal chętnie wybierane są przez osoby budujące domy z poddaszem, szczególnie te o dworkowym charakterze. Wśród dostępnych projektów domów można jednak zauważyć także nowoczesne domy z lukarnami, które nadają im unikalny charakter.

Nowoczesna lukarna jest zupełnie inna niż tradycyjna jaskółka pokryta dwuspadowym daszkiem.Projekt Dom przy Cyprysowej 21 CE

Nowoczesna lukarna jest zupełnie inna niż tradycyjna jaskółka pokryta dwuspadowym daszkiem.
Projekt Dom przy Cyprysowej 21 CE

Domy nowoczesne, w których stawia się na energooszczędne rozwiązania, najczęściej mają prostą i zwartą bryłę budynku, pokrytą dachem o prostej konstrukcji. Nowoczesna lukarna urozmaica zarówno bryłę, jak i dach, nadając budynkowi bardziej przytulny charakter. W domach w stylu nowoczesnym lukarna jest częściej pokryta płaskim daszkiem, w przeciwieństwie do dworkowych lukarn, które zwieńczone są dwuspadową połacią.

Dwuspadowy dach z czerwoną dachówką, lukarny z płaskim daszkiem, duże przeszklenia i odważne łączenie kolorów to zestawienie tradycji z nowoczesnością. Projekt domu AT SZERYL

Dwuspadowy dach z czerwoną dachówką, lukarny z płaskim daszkiem, duże przeszklenia i odważne łączenie kolorów to zestawienie tradycji z nowoczesnością.
Projekt domu AT SZERYL

Okna w lukarnach nowoczesnych mają zwykle większą powierzchnię niż te, zaplanowane w klasycznym budownictwie. Duże przeszklenia to cecha charakterystyczna nowoczesnych domów, które są zaprojektowane tak, by od strony południowej pozyskać maksymalną ilość światła słonecznego.

Lukarna może być również połączona z małym balkonem. Okno balkonowe da więcej światła niż pionowe okno o standardowych rozmiarach. Powiększenie powierzchni przeszklenia jest ważne, bowiem przez okno lukarny wpada zdecydowanie mniej światła niż przez tradycyjne okna dachowe. Dlatego też mała lukarna może doświetlić ewentualnie łazienki na poddaszu, nie powinna być stosowana w pokojach dziecięcych, dziennych czy domowych gabinetach.

Tak nowoczesna lukarna doskonale podkreśla nieszablonową elewację budynku. Doświetlając umieszczone na poddaszu wnętrze, powiększa jednocześnie jego przestrzeń użytkową.Projekt domu CPT KONCEPT 47 B CE

Tak nowoczesna lukarna doskonale podkreśla nieszablonową elewację budynku. Doświetlając umieszczone na poddaszu wnętrze, powiększa jednocześnie jego przestrzeń użytkową.
Projekt domu CPT KONCEPT 47 B CE

Aby zwiększyć powierzchnię okien na poddaszu, tradycyjne dworki mają często kilka lukarn rozmieszczonych symetrycznie. W domach nowoczesnych najczęściej spotyka się jedną, dużą lukarnę, którą zamontowana jest pośrodku, np. nad wejściem do budynku. Duża lukarna przytłacza dom z poddaszem w stylu dworkowym, który pełen jest dodatkowych elementów dekoracyjnych. Dobrze jednak wygląda na dużych połaciach dachów o prostej konstrukcji, jaką mają domy nowoczesne.

Prostą konstrukcję bryły domu i dachu urozmaica nie tylko charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa łączenie kolorów i materiałów, ale także jedna, umieszczona centralnie lukarna z dużym oknem. Projekt Dom przy Migdałowej

Prostą konstrukcję bryły domu i dachu urozmaica nie tylko charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa łączenie kolorów i materiałów, ale także jedna, umieszczona centralnie lukarna z dużym oknem.
Projekt Dom przy Migdałowej

Budowę lukarny należy przemyśleć na etapie wyboru projektu. Zwiększa ona koszty budowy domu, ale poprawnie wykonana minimalizuje straty ciepła przez dodatkowe ściany pionowe. Dekoracyjny charakter lukarny powoduje jednak, że jej budowa bez wątpienia warta przemyślenia.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia projektów: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 24, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu