Start Arrow Budowa domuArrow Osłony okienne: zabezpieczenia przed upałem i owadami

Osłony okienne: zabezpieczenia przed upałem i owadami

Osłony okienne umożliwiają regulację natężenia światła słonecznego, co poprawia komfort mieszkania szczególnie latem. Ponadto chronią mieszkańców przed intruzami: owadami i… ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Zewnętrzne osłony dodatkowo stanowią barierę przed chłodem, poprawiając izolację okien zimą.

Rolety wewnętrzne i zewnętrzne, markizy, moskitiery, a także okiennice, które wracają do łask – oferta osłon okiennych jest tak szeroka, że z pewnością każdy dobierze rozwiązanie idealne do swoich potrzeb.

Rolety zewnętrzne – ochrona przed upałem i… chłodem

Rolety zewnętrzne stają się coraz popularniejszymi elementami wyposażenia domów i mieszkań. Zapewniają prywatność, ciszę i bezpieczeństwo. Latem chronią nasze domy przed upałem a w chłodnej części roku przed zimnem.

Dzięki odpowiednio opracowanym systemom, rolety zewnętrzne można zainstalować zarówno w obiektach dopiero wznoszonych, jak i tych już istniejących. W przypadku tych pierwszych warto jednak pomyśleć o montażu już na etapie budowy domu – mamy wówczas więcej możliwości aranżacyjnych.

Serce rolety to jej system. Jego główną część stanowi skrzynka, w której umieszczona jest roleta a dopełniają go prowadnice oraz napęd.

Bożena Ryszka z Aluprof S.A.:
Na naszym rynku dostępne są cztery główne systemy –podtynkowe, nadprożowe i nadstawne, gdzie skrzynki są całkowicie niewidoczne oraz adaptacyjne. Decyzję o montażu tych pierwszych należy podjąć w trakcie budowy domu lub jego termomodernizacji. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu skrzynki, schowanej pod materiałem wykończeniowym, ograniczają powstawanie mostków termicznych. W rozwiązaniu nadprożowym i nadstawnym, skrzynki zakładane są odpowiednio nad lub na ościeżnicy, co również czyni je niewidocznymi. Jeśli jednak nasz dom jest już wzniesiony, a nie chcemy przeprowadzać jego gruntownego remontu, warto rozważyć wybór systemu adaptacyjnego – tu skrzynka znajdować się może we wnęce okiennej lub nad nią.

(Rolety aluminiowe firmy Aluprof, fot. Aluprof)

Okiennice – rozwiązanie dla fanów klasyki

Nowoczesne okiennice niewiele mają wspólnego z trzaskającymi na wietrze i łamiącymi się dawnymi osłonami okien. Dziś wykonywane są one z trwałych, odpornych na czynniki pogodowe materiałów.

Bożena Ryszka z Aluprof S.A.:
Dobrym rozwiązaniem są okiennice aluminiowe. Materiał ten nie obciąża budynku i nie poddaje się naprężeniom, dzięki czemu możemy być pewni, że okiennice nie wypaczą się i zachowają na długo swoje właściwości.

Skrzydła okiennic mogą być pełne – tzw. panelowe, które po zamknięciu dają efekt całkowitego zaciemnienia we wnętrzu. Jeśli jednak chcemy by do naszego domu sączyły się promienie słońca nawet po zamknięciu możemy zdecydować się na opcję z lamelkami. Najczęściej widuje się okiennice podwójne, montowane na zewnątrz ościeża, ale na rynku dostępne są także wersje pojedyncze czy składane, umieszczane tylko po jednej stronie okna. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli z jakichś przyczyn nie jest możliwa instalacja okiennicy po którejś ze stron, gdyż np. przeszkadza w tym drzewo czy element architektury budynku.

(Okiennice aluminiowe firmy Aluprof, fot. Aluprof)

Markizy – prosty sposób na upał i komary

Gdy temperatura powietrza osiąga 30ºC, możemy zaszyć się w domu, w którym schronimy się przed gorącym słońcem oraz chmarami komarów. Jednak, żeby wymarzony sen rzeczywiście się ziścił, trzeba właściwie przygotować mieszkanie. Relaks w chłodzie, bez brzęczących nad głową owadów, to przecież czysta przyjemność. Optymalnym rozwiązaniem, służącym do ochrony przed ciepłem słonecznym i owadami, są np. markizy do okien pionowych firmy FAKRO. Absorbują promienie słoneczne już przed szybą, skutecznie zacieniając pomieszczenie, zapewniając jednocześnie dobrą widoczność na zewnątrz. Zabezpieczają nas także przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien:
Markizy do okien pionowych w wersji elektrycznej spełniają również niezwykle przydatną rolę moskitiery, strzegąc mieszkanie przed owadami. Są w 100% bezpieczne dla dzieci, w przeciwieństwie do wszelkich oprysków na owady czy olejków do kontaktu, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Markizy to inteligentna i niezawodna metoda obrony przed niechcianymi „lokatorami”.

(Markizy do okien pionowych firmy FAKRO, fot. FAKRO)

Moskitiery – skuteczna ochrona przed owadami

Skuteczną ochronę przed insektami zapewnią nam również moskitiery. Dzięki nim nie musimy rezygnować z otwierania okien czy drzwi balkonowych, gdy jest gorąco. Coraz większą popularnością cieszą się siatki przeciw owadom z włókna szklanego montowane na ramkach, tzw. moskitiery ramkowe. Takie rozwiązanie jest zarówno praktyczne, ze względu na łatwy demontaż, jak i estetyczne.

Marcin Psiuk, właściciel firmy MultiBud:
Polecam klientom moskitiery ramkowe szczególnie z uwagi na materiał. Ramki wykonane są z lekkiego aluminium i pcw, co umożliwia bardzo szybki i prosty demontaż po sezonie letnim. Każda z nich produkowana jest według indywidualnego zamówienia i na wymiar , dzięki czemu idealnie dopasowuje się do wybranego elementu stolarki. Moskitiery możemy z powodzeniem montować zarówno do okien rozwiernych, czy rozwierno-uchylnych.

Rozwiązanie to pozwala także na montaż moskitiery do drzwi balkonowych- taka siatka stanowi kompatybilny element, który bez problemu możemy otwierać i zamykać wedle potrzeb.

Warto także pamiętać, że dobrze zamontowana i wykonana z trwałego materiału moskitiera może być doskonałym zabezpieczeniem dla naszych pupili. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w mieszkaniach właścicieli kotów i psów- chroni zwierzę przed upadkiem, np. z okna lub balkonu.

(Moskitiery ramkowe firmy MultiBud, fot. MultiBud)

Rolety wewnętrzne – ochrona i dekoracja wnętrz

Kompromisem aranżacyjnym i funkcjonalnym stają się dziś rolety, które wpuszczają do pomieszczania optymalną ilość słońca, a do tego stanowią doskonały element dekoracyjny każdego mieszkania.

Ochronę przed upałem zapewnią nam zarówno rolety zacieniające, jak i transparentne.

Liliana Kiekis Kozica, ekspert firmy Franc Gardiner:
Dzięki odpowiedniej strukturze tkaniny, rolety zaciemniające po zasłonięciu zapewniają stuprocentowe odcięcie od światła. Gumowa powłoka pokrywająca zewnętrzną warstwę rolety nie przepuszcza promieni słonecznych, dzięki czemu pokój się nie nagrzewa. Ci, którzy nie szukają aż tak definitywnych rozwiązań mogą zdecydować się na rolety transparentne o grubszym splocie tkaniny, które nie odcinają dopływu promieni słonecznych, ale filtrują je tak, że światło w pomieszczeniu jest rozproszone i łagodne. Rolety transparentne sprawdzają się w pokojach usytuowanych od wschodu i zachodu, do których słońce bezpośrednio dostaje się tylko w określonych godzinach.

(Rolety wewnętrzne firmy Franc Gardiner, fot. Franc Gardiner)

Rolety dzień/noc – alternatywa dla niezdecydowanych

Ciekawym rozwiązaniem są również wewnętrzne rolety typu dzień-noc. Tworzą one nowoczesną dekorację okienną łączącą funkcję żaluzji i rolety.

Rolety typu dzień i noc są wykonane ze specjalnej tkaniny w poziome pasy o różnej szerokości, naprzemiennie transparentne i zaciemniające. Materiał jest zamontowany w taki sposób, aby dwie jego warstwy można było przesuwać między sobą. Powoduje to, że pasy te efektownie nachodzą na siebie. Pozwala to na płynną regulację ilości wpadającego do wnętrza światła – od rozproszonego światła aż do całkowitego zaciemnienia – bez konieczności podnoszenia lub opuszczania rolety. Mechanizm ten doskonale sprawdza się, gdy domownikom zależy na pełnym zaciemnieniu pokoju (w nocy, podczas poobiedniej drzemki, na czas snu dziecka) lub zatrzymaniu uciążliwego światła wpadającego do wnętrza w trakcie nauki lub pracy. Oczywiście, roletę można także całkowicie zwinąć wpuszczając światło do pomieszczenia.

(Roleta typu dzień i noc firmy Anwis, fot. Anwis)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 14, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu