Start Arrow InstalacjeArrow Osprzęt elektryczny w łazience – ważne wskazówki

Osprzęt elektryczny w łazience – ważne wskazówki

Liczba gniazdek w łazience odgrywa ważną rolę we wnętrzu. Każda łazienka powinna zawierać taką liczbę gniazdek, które pozwolą na uruchomienie wyposażenia łazienki. Pamiętać też należy o tym, że gniazdka powinny być podłączone w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo domownikom. 

Pralka podłączona jest na stałe. Sprzęty, takie jak: suszarka, lokówka czy prostownica są zasilane z tego samego gniazdka. 

Łazienkę najczęściej dzielimy na dwie strefy: mokrą i suchą. W części mokrej, która mieści w sobie wannę bądź prysznic, nie powinny być zamontowane żadne gniazdka. Przyjmuje się, że bezpieczna odległość gniazdka od wanny to minimum 60 centymetrów. 

Biorąc pod uwagę, że podłoga w łazience narażona jest na zachlapanie, praktycznie na całej powierzchni, solidny elektryk powinien zaproponować również minimalną wysokość, na jakiej osprzęt warto zamontować:

  • włączniki oświetlenia na wysokości 1,4 metra nad podłogą,
  • gniazda elektryczne 230V na wysokości 1,2 metra nad podłogą,
  • oprawy oświetleniowe na wysokości 2 metrów nad podłogą.

Do pomieszczeń mokrych, czyli właśnie do łazienki, dedykowane są specjalne gniazda o oznaczeniu IP 44 (gdzie pierwsza cyfra oznacza szczelność przed pyłem, druga zaś – wodoszczelność).

Stosowany w łazience osprzęt musi być szczelny, w izolujących obudowach, gniazdka elektryczne muszą być więc również bryzgoszczelne, co zapewni specjalna samoczynnie zamykająca się klapka.

Gniazdka powinny mieć również bolce uziemiające.

Te same warunki dotyczą również opraw oświetleniowych, które powinny być wodoszczelne i najlepiej niskonapięciowe.

Całą instalację elektryczną w łazience warto oddzielnie zabezpieczyć wyłącznikiem różnicowoprądowym o znamionowej wartości 30 mA, który równie skutecznie ochroni domowników przed ewentualnym porażeniem, co zabezpieczy instalację przed skutkami zwarć.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Arleta Odpowiedz 2016-05-21 20:53:43

U nas z tymi gniazdkami w łazience był spory problem. Mamy dość małą i tu wanna, tu prysznic, tam umywalka a nad miejscem w którym może być kontakt z wodą gniazdek nie polecają umieszczać więc to było nie lada wyzwanie. Zwłaszcza ze tu trzeba pralkę podłączyć tu coś tam... Na szczęście znaleźliśmy fajne gniazdka z Ospela, takie zamykane i świetnie sie sprawdzają

Instalacja elektryczna w mieszkaniu: projekt i wykonanie | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:10:34

[...]    Lampy solarne – energooszczędne oświetlenie zewnętrzne Osprzęt elektryczny w łazience – ważne wskazówki Planujemy rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w kuchni Gdzie stosować LED-y? Czy [...]

Wymiana gniazdka elektrycznego | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-05 10:06:24

[...] osprzęt elektryczny do łazienki zwróćmy uwagę, by osłonka miała samozamykalną się klapkę, chroniącą gniazdko przed [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty