Start Arrow InstalacjeArrow Osprzęt elektryczny w łazience

Osprzęt elektryczny w łazience

Mimo iż w łazience nie spędzamy wiele czasu, to jednak projekt instalacji elektrycznej musi być bardzo dobrze przemyślany. Prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych, odpowiednia liczba gniazd oraz zabezpieczenia przed wodą, a także nasze potrzeby i styl życia to elementy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Wykonując projekt instalacji w łazience musimy pamiętać o tych wszystkich urządzeniach, których działanie wymaga zasilania prądem. Planując liczbę gniazd elektrycznych warto posłużyć się tabelą opracowaną przez Niemiecki Instytut Jakości i Znakowania RAL. Ze względu na różne potrzeby mieszkańców domów jednorodzinnych RAL podaje trzy klasy wyposażenia budynku w urządzenia elektryczne:

  • klasa 1 – spełnia dzisiejsze minimalne wymagania inwestora
  • klasa 2 – spełnia dzisiejsze nowoczesne rozwiązania
  • klasa 3 – przewiduje rozbudowę i rozwój instalacji w przyszłości

(Ile urządzeń elektrycznych będziesz używać w łazience?)

Projekty łazienek przewidują:

klasa 1
gniazda wtykowe: 3
punkty świetlne: 2

klasa 2
gniazda wtykowe: 4
punkty świetlne: 3

klasa 3
gniazda wtykowe: 5
punkty świetlne: 3

Urządzenia używane w łazience, takie jak pralki, suszarki do włosów, lokówki, maszynki elektryczne do golenia wymagają zasilania jednofazowego. Jeżeli jednak ogrzewanie domu przewiduje montaż elektrycznego podgrzewacza wody, być może potrzebna będzie instalacja trójfazowa.

Oczywiście rzadko kiedy używamy jednocześnie suszarki i lokówki czy prostownicy do włosów, więc liczba gniazd nie musi być jednakowa z liczbą urządzeń, których potrzebujemy do codziennej toalety, jednakże warto tak rozplanować instalację, by dodanie kolejnego gniazda nie wiązało się z koniecznością kosztownego i uporczywego kucia płytek ceramicznych.

Liczba gniazd nie jest jednak najważniejsza. Dużo istotniejszy jest dobór odpowiednich produktów, nadających się do montażu właśnie w łazience. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie narażone na stały kontakt z wodą, osprzęt elektryczny powinien więc być bezpieczny i szczelny.

Wybierając gniazda do łazienki, zwróćmy koniecznie uwagę na oznaczenia, podawane przez producenta. Szukajmy symbolu IP, którego wartość powinna wynosić minimum 44 (lub wyższa) – pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga wodoszczelność. W łazience stosuje się tylko gniazda wtyczkowe bryzgoszczelne.

Bryzgoszczelne gniazda powinny być wyposażone w klapkę. Gniazda można zamontować zarówno w pojedynczych, jak i wielokrotnych ramkach, z tym, że druga opcja często wymaga zastosowania wyłączników nadmiarowych zabezpieczających przed zwarciem lub przeciążeniem.

(Gniazdka bryzgoszczelne powinny być wyposażone w klapkę.)

Instalacja elektryczna w łazience (i innych pomieszczeniach) powinna być zaprojektowana i wykonana tylko przez uprawnioną osobę. Doświadczony elektryk wie, że gniazda elektryczne nie mogą być instalowane w obszarze bezpośredniego sąsiedztwa z umywalką, wanną czy prysznicem. W praktyce oznacza to, że gniazdo może być zamontowane w odległości minimum 60 cm od krawędzi wanny czy umywalki lub otworu drzwiowego wolno stojącej kabiny prysznicowej. Bliżej „stref największego zagrożenia” mogą być montowane wyłącznie urządzenia zasilane napięciem 12V z własnego akumulatora (np. montaż przyrządu do masażu w kabinie prysznicowej).

Osprzęt elektryczny należy też instalować na odpowiedniej wysokości nad podłogą – włączniki oświetlenia na wysokości 1,4 metra nad podłogą, gniazda elektryczne 230V – 1,2 metra nad podłogą, oprawy oświetleniowe – 2,0 metra.

Elektryk zastosuje również dodatkowe połączenia wyrównawcze. W tym przypadku połączy wszystkie metalowe urządzenia (przy wannie, brodziku, bateriach łazienkowych, zaworach, podgrzewaczach wody) ze sobą, z główną szyną uziemiającą oraz z zaciskiem uziemiającym w skrzynce rozdzielczej.

Nowoczesne domy przewidują często montaż ogrzewania podłogowego czy elektryczne maty grzejne pod lustra, zabezpieczające je przed osiadaniem pary wodnej. Wszystkie dodatkowe elementy wymagające zasilania muszą być ujęte w projekcie instalacji.

 

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje