Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Oświetlenie placu budowy

Oświetlenie placu budowy

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy określają wyraźnie obowiązki dotyczące zagospodarowania terenu budowy.

Zagospodarowanie terenu budowy dotyczy m.in. prac w zakresie ogrodzenia terenu budowy, wyznaczenia na nim stref niebezpiecznych, a także zapewnienia naturalnego i w razie potrzeby sztucznego oświetlenia.

Przeczytaj, jak ogrodzić plac budowy zgodnie z prawem.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych określa teren budowy jako stanowisko pracy. Plac budowy i znajdujące się na nim tymczasowe obiekty budowlane i istniejące drogi komunikacyjne powinny mieć zatem dostęp do naturalnego światła dziennego.

W przypadku, gdy oświetlenie naturalne jest niewystarczające i gdy roboty budowlane odbywają się w porze wieczornej czy nocnej, teren budowy należy dodatkowo oświetlić światłem sztucznym.

Przenośne źródła światła, takie jak halogeny czy reflektory mogą być stosowane tylko wtedy, gdy ich konstrukcja czy obudowa oraz sposób zasilania nie zagraża porażeniem prądem.

Dodatkowo na placu budowy stosuje się punkty świetlne, mające za zadanie doświetlić tablicę informacyjną, znaki ostrzegawcze czy sygnalizacyjne ruchu.

Rozporządzenie określa, że oświetlenie nie może powodować wydłużonych cieni, olśnienia wzroku, zmiany barw znaków lub zakłóceń odbioru sygnałów, co mogłoby utrudnić prace budowlane i stworzyć zagrożenie wypadkami na terenie budowy.

Sklep oswietlenie.dom.pl poleca:

Wodoszczelna oprawa
halogenowa
AKVEN EL-35-GN
cena: 106,00 zł
Naświetlacz halogenowy
MEX CE-81-B
cena: 16,00 zł
Naświetlacz halogenowy
z czujnikiem ruchu
OTIS CE-82P-Y-B
cena: 68,00 zł

Czy potrzebne zgłoszenie?

Montaż oświetlenia na placu budowy nie wymaga zgłoszenia ani tym bardziej uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że zasilanie terenu budowy prądem jest konsekwencją warunków technicznych przyłączy, jakie otrzymujemy po złożeniu wniosku do lokalnego przedsiębiorstwa energetycznego.

Budowa przyłącza elektroenergetycznego może być realizowana na podstawie zgłoszenia budowy lub bez zgłoszenia – decyzja należy do inwestora. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że inwestor zobowiązany jest do sporządzenia planu sytuacyjnego przyłącza na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Do planu tego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłączy – Prawa energetycznego.

Przeczytaj także, jak uzyskać warunki techniczne przyłączy elektroenergetycznych, w których należy określić moc przyłączeniową, niezbędną do zasilania urządzeń elektrycznych na placu budowy.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 13, 2013
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo