Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu

Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu. Spełnia ono różne funkcje – przyjmujemy w nim gości, czytamy i relaksujemy się z rodziną.

Oświetlenie salonu powinno, więc odpowiadać naszym potrzebom i dopasowywać się do tego, co aktualnie robimy.

Już dawno minęły czasy, gdy w polskich domach królował żyrandol, a oprócz niego w pokoju dziennym nie było żadnego innego źródła światła. Trendy w urządzaniu wnętrz oraz sposób wykorzystywania salonu całkowicie zmieniły nasze podejście do oświetlenia. Teraz w pokoju dziennym najczęściej instalujemy wiele różnych źródeł światła – oprócz oświetlenia górnego także niewielkie, dające nastrojowe lub punktowe światło lampki czy kinkiety. Takie zróżnicowanie służy dobraniu światła do naszych potrzeb. W pokoju dziennym przebywa cała rodzina i tu spotykamy się z przyjaciółmi. Potrzebujemy więc innego światła do czytania, innego do oglądania telewizji i zupełnie innego do pogaduszek z przyjaciółką czy czułych chwil z partnerem. Pamiętajmy, aby oprócz różnych lamp dobrać także żarówki, które różnią się barwą i ilością emitowanego światła. To wszystko stworzy odpowiednią atmosferę.

swiatlo_salonJeśli źródła światła zamieścimy na różnej wysokości, będziemy mogli optycznie regulować wysokość pomieszczenia poprzez włączanie opraw na innych poziomach.  (fot. Osram)

Oświetlenie salonu: aranżacje

Słoneczna pogoda w salonie

Dobrze zaplanowane główne oświetlenie salonu jest podstawą dobrego oświetlenia pomieszczenia. Tradycyjny żyrandol czy lampa podwieszona do sufitu na środku pomieszczenia wciąż są popularne, takie światło jest bowiem bardzo wszechstronne. Rolę oświetlenia głównego mogą dodatkowo pełnić rozmieszczone w kilku miejscach kinkiety czy oświetlenie punktowe. Jeśli te źródła światła zawiesimy na różnej wysokości, będziemy mogli optycznie regulować wysokość pomieszczenia poprzez włączanie opraw na innych poziomach.

Dobrze rozmieszczone lampy to jednak jeszcze nie wszystko. Warto zadbać także o barwę i poziom natężenia oświetlenia. Główne oświetlenie salonu zwykle włączamy, gdy przyjmujemy gości, jemy posiłki czy bawimy się z dziećmi – jednym słowem, gdy spędzamy czas aktywnie. Dlatego żarówki zainstalowane w żyrandolu powinny dawać światło jasne i żywe, możliwie podobne do barwy i natężenia światła słonecznego.

Światło do zadań specjalnych

Zupełnie inaczej powinno wyglądać oświetlenie używane do o zajęć relaksujących – oglądania telewizji czy intymnych rozmów z przyjacielem Lepiej niż oświetlenie główne do takich aktywności nadają się kinkiety do salonu kloszami kierunkującymi światło.

Jeśli planujemy spokojny i leniwy wieczór, zadbajmy o nastrojowe oświetlenie. Pomoże nam w tym odpowiednia żarówka, której światło ma ciepłą barwę i buduje nastrój sprzyjający odprężeniu. Dodatkowo zmiękcza barwy przedmiotów, pozwala więc zrelaksować się naszym oczom. – mówi dr Andrzej Wiśniewski, wykładowca Politechniki Warszawskiej, w firmie Osram odpowiedzialny za doradztwo techniczne.

W pokoju dziennym koniecznie pamiętajmy ponadto o umieszczeniu niewielkiego źródła światła za telewizorem – dzięki temu zmniejszymy kontrast pomiędzy ciemnym pokojem a ekranem, a wzrok mniej się będzie męczył. Warto pomyśleć o zamontowaniu w salonie ściemniaczy światła, wtedy każde źródło możemy ustawić tak, aby osiągnąć odpowiadający nam efekt – dodaje dr Wiśniewski.

Te kilka prostych zasad dotyczących doboru opraw oświetleniowych oraz zastosowanie w różnych źródłach światła to najlepszy sposób na to, żeby oświetlenie salonu miało przytulny nastrój i zachęcało do wspólnego spędzania czasu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Nowe

  Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny