Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie Schodów Wewnętrznych

Oświetlenie Schodów Wewnętrznych

Schody wewnętrzne w domu nie mogą stwarzać zagrożenia dla domowników, a pokonywanie stopni nie powinno sprawiać im trudności. Oprócz dobrego projektu schodów, duże znaczenie dla bezpieczeństwa ma również ich oświetlenie. Jednocześnie oświetlenie schodów może pełnić również funkcje dekoracyjne, podkreślając kształt schodów i wydobywając piękno zastosowanych do ich budowy materiałów.


Projekt oświetlenia

  • Światło na schodach powinno być bardziej dyskretne, poziom natężenia światła niższy niż w takich wnętrzach, jak salon czy kuchnia.
  • Oświetlenie schodów powinno zapewniać dobre widzenie każdego stopnia., powinno kierować strumień na stopnie.
  • Oprawy oświetleniowe powinny być tak dobrane i rozmieszczone, by nie powodowały występowania olśnienia, mogącego oślepić osobę wchodzącą na schody.
  • Światło na schodach powinno być włączane i wyłączane tzw. przełącznikiem schodowym. Przełączniki schodowe umożliwiają włączenie światła na dole schodów, a wyłączenie na górze.

Przykładowe rozwiązania

Kinkiety równomiernie rozmieszczone na ścianach, to najczęstszy sposób na oświetlenie schodów. Powinny znajdować się one powyżej wzroku idącego (schodzącego) po schodach domownika.

Kinkiety naścienne mogą kierować światło na stopień lub na sufit. Jeżeli schody wewnętrzne są małe i zamontujemy jeden kinkiet naścienny, powinien on dawać rozproszone światło na całą przestrzeń.

(Dobrym rozwiązaniem są kinkiety typu up/down, które kierują światło na stopnie i na sufit jednocześnie. fot. kinkiet ROX - www.oswietlenie.dom.pl)

Schody żelbetowe, które przylegają do ściany można oświetlić za pomocą opraw montowanych w/na ścianie właśnie.

Oprawy świetlne, tzw. oczka montowane są nad każdym lub co kilka stopni. Jednak takie rozmieszczenie może powodować, że światło nad wyższymi stopniami olśni człowieka, będącego na najniższych stopniach. Dlatego oprawy oświetleniowe powinny być tak dobrane, by światło rozpraszały bądź kierowały je bezpośrednio na stopień w dół.

(Oprawy powinny dawać światło o mniejszym stopniu natężenia niż w zasadniczych wnętrzach. fot. Frame Curve LED - www.oswietlenie.dom.pl)

(Skierowane w dół światło nie powinno oślepiać ani powodować olśnień. fot. Tango Stick - www.oswietlenie.dom.pl)

Kolejnym sposobem są oprawy wmontowane w płaszczyznę schodów. To rozwiązanie sprawdzi się, gdy schody nie łączą się ze ścianą. Jest to bardzo efektowny sposób, polecany, gdy mamy schody w salonie.

Światło w oczkach zamontowanych w powierzchni skierowane jest do góry, a oprawy powinny mieć wysoki stopień ochrony IP, z uwagi na to, że możemy po nich deptać.

(Światło w podłodze daje bardzo ciekawe efekty aranżacyjne. fot. UpDownlight LED - www.oswietlenie.dom.pl)

Jeżeli zaś schody wewnętrzne przylegają do ściany, a oczka zamontujemy na stopniu bezpośrednio przy połączeniu, światło kierowane do góry ładnie uwypukli strukturę ściany.

(A jeżeli oprawy znajdują się głęboko na stopniu, efektownie podświetlają podstopnicę.)

Bardzo efektowne są taśmy i paski LED, które montuje lub przykleja się do schodów. Stanowią prawdziwe dekoracje wnętrza, pełniąc również funkcje oświetlenia nastrojowego.

Oświetlenie LED jest polecane do stosowania na schody wewnętrzne (zarówno przy taśmach, jak i bardziej standardowych oprawach oświetleniowych). Oświetlenie halogenowe zaś już mniej – halogeny dają bowiem zbyt silną luminację.

(Pasek LED to efektowna dekoracja wnętrza - fot. YourLED - www.oswietlenie.dom.pl)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
6
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

smartLEDs Odpowiedz 2017-08-21 11:40:24

Coraz częściej do oświetlenia schodów stosuje się wielopunktowe, energooszczędne oświetlenie LED (taśmy LED lub ściemnialne oprawy schodowe lub ścienne LED). Warto wtedy pomyśleć o takiej instalacji i sterowaniu, które zapewni nie tylko oświetlenie schodów w trakcie poruszania się po nich, ale także delikatne bardzo dekoracyjne podświetlenie po zmierzchu, np. na 2% maksymalnej jasności. Takie delikatne podświetlenie podkreśli kształt schodów i piękno materiałów użytych do ich budowy oraz przekształci smutą niekiedy klatkę schodową w najbardziej reprezentacyjną część domu. Do sterowania instalacją oświetleniową LED schodów warto zastosować inteligentny sterownik schodowy LED np. marki smartLEDs, który oprócz delikatnego podświetlenia umożliwi wykonanie automatyki ruchu oraz efektownej animacji.

kaya Odpowiedz 2017-08-11 15:45:26

Oświetlenie schodów można również wykonać z połączenia listew przypodłogowych z wpuszczonymi lampkami, bądź taśmami LED active jet. Takie oświetlenie schodów jest niezbędne, gdy w domu są małe dzieci, by zapewnić im choć minimalne oświetlenie.

Oświetlenie domu i ogrodu: modne i energooszczędne święta | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-12-23 12:14:38

[...] oświetlenia ogrodu i posesji Jak doprowadzić prąd na nieruchomość? Oświetlenie Schodów Wewnętrznych Jak zabezpieczyć domowy sprzęt przed wyładowaniami [...]

Projekt oświetlenia ogrodu i posesji | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-11-04 13:08:01

[...] Oświetlenie Schodów Wewnętrznych Schody wewnętrzne w domu nie mogą stwarzać zagrożenia dla domowników, a pokonywanie stopni... więcej [...]

Czym wykończyć Schody Zewnętrzne - galeria | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-07-10 09:57:49

[...] Oświetlenie Schodów Wewnętrznych Schody wewnętrzne w domu nie mogą stwarzać zagrożenia dla domowników, a pokonywanie stopni... więcej    Schody Wewnętrzne w domu Funkcjonalne przełączniki schodowe Schody Drewniane – jak zabezpieczyć? Schody wewnętrzne w projekcie – wygoda i bezpieczeństwo Schody Dywanowe – minimalizm i elegancja [...]

Świetlówki Kompaktowe - energooszczędne, ale niebezpieczne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-31 21:34:48

[...] Oświetlenie Schodów Wewnętrznych Schody wewnętrzne w domu nie mogą stwarzać zagrożenia dla domowników, a pokonywanie stopni... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje