Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie świąteczne: jak bezpiecznie oświetlić ogród na święta?

Oświetlenie świąteczne: jak bezpiecznie oświetlić ogród na święta?

Dla wielu okres świąteczny to najpiękniejszy czas w roku. I choć razić może komercjalizacja świąt, to trudno zaprzeczyć, że dekoracje świąteczne wywołują w nas ciepłe uczucia, kierują nasze myśli ku bliskim i upiększają często szarą o tej porze roku rzeczywistość. Ozdoby świąteczne coraz częściej „wychodzą” na zewnątrz. Oprócz gwiazdkowych gadżetów w domu, chętniej wykorzystujemy je również w ogrodzie czy na zewnętrznej elewacji budynku.

Na co zwrócić uwagę wybierając i montując świąteczne oświetlenie zewnętrzne?

Sprawdź na opakowaniu: parametry opraw

Oświetlenie zewnętrzne, bez względu na to czy jest to dekoracyjne oświetlenie sezonowe, czy stałe lampy nad wejściem czy podświetlające podjazd do garażu, muszą spełniać odpowiednie warunki.

Lampy zewnętrzne narażone są na negatywny wpływ bardzo niskich temperatur, wilgoć, a także częste zabrudzenia. Odpowiednie parametry opraw zabezpieczą je przed skutkami tych zagrożeń.

Stopień ochrony IP klasyfikuje oprawy pod względem odporności na działanie czynników zewnętrznych. Lampy ogrodowe nie powinny mieć niższej wartości niż IP44, choć poleca się co najmniej IP65.

Kolejnym ważnym parametrem jest klasa ochronności lampy (klasa bezpieczeństwa), oznaczona cyfrą rzymską. Lampy do ogrodu powinny być klasy II, a jeśli chcemy podkreślić dekoracyjnym oświetleniem oczko wodne – należy wybrać lampy klasy III.

Sprawdź na opakowaniu: bezpieczeństwo instalacji

Wybierając lampy zewnętrzne sprawdźmy na opakowaniu informacje o rodzajach izolacji. Elementy przeznaczone do podłączania na zewnątrz, powinny być gumowe i lepiej izolowane. Podwójny kwadrat na opakowaniu oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji, natomiast odwrócony trójkąt z literą F w środku oznacza, że produkt jest niepalny.

Instalacja oświetlenia zewnętrznego powinna być przeprowadzona jako minimum jeden oddzielny obwód, dzięki czemu jakakolwiek usterka w ogrodzie nie spowoduje braku światła w całym domu.

Sprawdź na opakowaniu: aprobaty

Zgodnie z prawem, na opakowaniu oświetlenia zewnętrznego powinniśmy również znaleźć symbole:

B – znak bezpieczeństwa, który oznacza, że produkt spełnia polską normę i ma aprobatę techniczną,

CE – lampki dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej

Postaw na energooszczędność

Nowoczesne propozycje producentów dekoracji świątecznych oparte są na energooszczędnych źródłach światła: świetlówkach, halogenach czy technologii LED, zużywających kilkakrotnie mniej energii niż zwykłe żarówki.

Warto również wiedzieć, że klasyczne lampki żarowe nie świecą, ale również nagrzewają się, emitując odczuwalne ciepło. Zastosowanie ich w pobliżu materiałów łatwopalnych, np. rozwieszając na suchych gałęziach drzew, może więc być niebezpieczne.

Postaw na elegancję i minimalizm

Oświetlenie zewnętrzne wykorzystuje się do podświetlenia:

  • podjazdu
  • brama garażowa i wjazdowej
  • wejścia do domu i ewentualnych stopni schodów
  • elewacji domu
  • ścieżek ogrodowych
  • tarasu czy balkonu

Dodatkowo chętnie wykorzystywane są gotowe dekoracje świetlne, w postaci np. sań, reniferów czy gwiazdek do ustawienia na trawniku.

Pamiętajmy, by wybrać tylko kilka elementów, na których zdecydujemy się zainstalować dekoracyjne oświetlenie. Zbyt rozbudowa instalacja świetlna wprowadza chaos, ponadto świadczy o umiarkowanie dobrym guście właścicieli i śmiało ociera się o kicz. Może być również uciążliwa dla sąsiadów, szczególnie tych, których okna sypialniane wychodzą na świetlne wesołe miasteczko sąsiada.

Świetlne aranżacje ogrodów

(Jednym z bardziej popularnych rozwiązań jeśli chodzi o oświetlenie świąteczne, jest zastosowanie ledowych węży świetlnych. Umożliwiają stworzenie efektownych dekoracji świetlnych “trudnych obiektów”, o niestandardowych kształtach czy wysokościach.)

(Przezroczyste węże wykonane są z gumy, przez które przeciągnięte są kolorowe lampki. Dzięki elastyczności możemy nimi udekorować drzewka, oplatając węża wokół pnia, krzewy – rozrzucając go “niedbale” między gałązkami czy balkony, przeplatając węże przez balustrady.)

(Innym rozwiązaniem są kurtyny świetlne, występujące w różnych długościach czy kolorach. Lampki mogą przypominać zwisające sople lodu, gwiazdki lub maleńkie żarówki. Są stosowane do dekoracji: elewacji budynków, gzymsów, słupów, drzew, przestrzennych projektów świątecznych, witryn, schodów, balustrad, w dowolnych aranżacjach, których liczbę ogranicza tylko nasza wyobraźnia.)

(Standardem jest stosowanie łańcuchów świetlnych, wykorzystywanych do podświetlenia krzaczków i krzewów wokół domu. Wybierając łańcuchy świetlne, które chcemy przeznaczyć na oświetlenie ogrodu, zrezygnujmy ze standardowych lampek choinkowych. Wybierzmy produkt przeznaczony na zewnątrz, odporny na mróz i wilgoć.)

Warto wiedzieć

Jeżeli mamy tradycyjne domy murowane z cegły, do dekoracyjnego oświetlenia wybierzmy ciepłe barwy światła, które estetycznie podkreślą klasyczne kolory. Lampy z żółtym odcieniem stosujmy też na zielone klomby czy rośliny całoroczne.

Zimne barwy światła o odcieniu niebieskim lepiej sprawdzą się na jasnych materiałach elewacyjnych czy do podświetlenia drzew iglastych.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak bezpiecznie udekorować okna na święta? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-12-18 12:48:27

[...] dekoracje świetlne montujemy na zewnętrznej stronie okna, pamiętajmy, aby wybrać produkt odporny na warunki [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje