Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie wnętrz: dobrze oświetlony pokój ucznia

Oświetlenie wnętrz: dobrze oświetlony pokój ucznia

Jak co roku, przed pierwszym, wrześniowym dzwonkiem, warto przyjrzeć się aranżacji pokoju ucznia i wprowadzić ostatnie poprawki, które sprawią, że miejsce do nauki będzie komfortowe i funkcjonalne. W pokoju ucznia bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, dobierając lampy?

Naturalne światło, wpadające przez odpowiedniej wielkości okno, doskonale poprawia efektywność pracy i nauki, a także samopoczucie ucznia. Najlepiej gdy pada z boku, z lewej strony (z prawej dla leworęcznych). Przy pracy z komputerem tak samo – nie odbija się wtedy od monitora, ani nie razi dziecka wprost. Jednak samo światło naturalne nie wystarcza, by pokój dziecka był komfortowy. Wielkie znaczenie w aranżacji pomieszczenia ma odpowiednio zaplanowane i rozmieszczenie oświetlenie sztuczne.

(Biurko powinno stać w miejscu, gdzie dochodzi światło dzienne. Optymalnym rozwiązaniem są obie ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. fot.Dreamstime)

Pokój dziecka spełnia wiele funkcji: to miejsce do spania, nauki, zabawy, spotkań z kolegami i koleżankami. Przy codziennych czynnościach czy podczas zabawy niezbędne jest oświetlenie centralne: najczęściej jest to plafon czy żyrandol na suficie. Oświetlenie ogólne sufitowe powinno rozjaśniać przestrzeń wokół biurka, tak by zminimalizować kontrast pomiędzy oświetlonym blatem a ciemną resztą pokoju.

Do małego pokoju wybierajmy lampy z kloszami otwartymi do góry. Światło skierowane na sufit sprawi, że pokój będzie wydawał się wyższy. Oświetlenie centralne warto również wyposażyć w ściemniacze, dzięki którym będzie można regulować natężenie światła. Ściemniacze dostosowane są do różnego rodzaju oświetlenia, zarówno tradycyjnego, jak i halogenowego czy oświetlenia LED.

(Do oświetlenia sufitowego możemy wybrać również listwy oświetleniowe bądź punkty halogenowe. Jeżeli do ogólnego oświetlenia użyjemy halogenów, musimy liczyć się jednak z tym, że powinno ich być dużo. fot.Meblik)

Do oświetlenia biurka najlepsze jest światło punktowe. Optymalnym rozwiązaniem jest lampka biurkowa z długim, regulowanym ramieniem, dzięki któremu można dowolnie kierować światłem.

Lampka powinna oświetlać zeszyty i blat, a nie świecić na twarz dziecka. Jeśli dziecko jest praworęczne lampka stoi naprzeciw niego po lewej stronie (po prawej – jeśli jest leworęczne).

Optymalna odległość pomiędzy źródłem światła a biurkiem wynosi około 35 – 50 cm.

Najlepiej, jeśli do oświetlenia biurka wybierzemy żarówki halogenowe lub lampy LED. Jest to istotne z uwagi na emitowanie białej, skrzącej, najbardziej zbliżonej do oświetlenia naturalnego barwy światła. Takie światło nie męczy wzroku, najlepiej oddaje rzeczywiste kolory, wpływa na polepszenie skupienia i dodaje energii.

(Najlepiej, jeśli do oświetlenia biurka wybierzemy żarówki halogenowe lub lampy LED. fot. Black Red White)

W pokoju dziecka przyda się jeszcze lampka nocna ustawiona na szafce przy łóżku. światło do czytania przed snem nie powinno znajdować się wyżej niż 50 cm od poziomu materaca. Warto wybrać lampkę z kloszem który rozprasza światło,

Wybierając żarówki do pokoju dziecka, zwróćmy również uwagę na oznaczenia dotyczące barwy. Do czytania sprawdzi się wartość 6000 K – najbliższa właściwościom najzdrowszego dla wzroku światła słonecznego. W oświetleniu ogólnym sprawdzą się też cieplejsze barwy poniżej 6000 K, które tworzą przytulny nastrój.

Obudowy lampek biurkowych czy nocnych muszą być wykonane z materiału, który nie nagrzewa się zbyt mocno. Planując rozmieszczenie i podłączenie oświetlenia, warto również ukryć żarówki i przewody elektryczne przed dociekliwością małych domowników.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty