Start Arrow InstalacjeArrow Oświetlenie wnętrz. Żarówka zwykła, neonówka czy może lampa LED? Czym się kierować przy zakupie żarówki?

Oświetlenie wnętrz. Żarówka zwykła, neonówka czy może lampa LED? Czym się kierować przy zakupie żarówki?

Zwykła, neonówka czy może lampa LED? O mocy 60 czy 50 Watów? Na jaką barwę światłą się zdecydować? Wybierając żarówkę nie trudno o zawrót głowy. Czym zatem kierować się przy wyborze źródła światła?

Na początek: przeznaczenie żarówek

Wybór żarówki trzeba zacząć od określenia do czego będzie nam ona potrzebna. W naszych czterech kątach, czy biurach możemy stosować kilka rodzajów źródeł światła. Najbardziej klasyczne żarówki to szklane bańki z żarnikiem wolframowym. Spotkamy je nieomal w każdym domu. Podobnie jak żarówki kulkowe – przeznaczone do zastosowań ekstremalnych np. jako oświetlenie lodówek czy piekarników. Ich zaletą jest fakt, że wytrzymują skrajne temperatury od -20 do +250 C. Inna odmiana żarówek klasycznych to żarówki reflektorowe w których bańka pokryta jest matową półprzeźroczystą emalią, co daje rozproszone i miękkie światło nadające się do oświetlania biurek i pomieszczeń do pracy. Jeśli już o biurach mowa, to tam popularne są świetlówki liniowe oraz kołowe, czyli neonówki. W nich światło jest wytwarzane poprzez pobudzanie luminoforu do świecenia poprzez wyładowania elektryczne.

Z kolei świetlówki kompaktowe, to rodzaj energooszczędnych neonówek w formie klasycznych żarówek. Zaletą tego typu świetlówek jest duża żywotność i mniejsze zużycie prądu, bo świetlówka o mocy 20 W da nam takie samo światło jak klasyczna żarówka o mocy 80 W. Warto jeszcze wspomnieć o żarówkach LED, które można stosować w zasadzie wszędzie i które są energooszczędne, ponieważ diody LED o mocy 5 W pozwalają na uzyskanie światła zbliżonego do żarówki 50W.

żarówka z żarnikiem wolframowym

żarówka z żarnikiem wolframowym

lampa LED

lampa LED

świetlówka kompaktowa

świetlówka kompaktowa

Co się bardziej opłaca?

Jeśli chodzi o moc żarówki to im więcej ma Wat, tym więcej zużyje prądu i tym większy zapłacimy rachunek.

Konrad Postawa ze internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl:
Warto zamiast 60W żarówki klasycznej wybrać 25W świetlówkę kompaktową lub zainwestować w 9 Watową lampę LED. Sprawa jest prosta: jeśli mam trzy żarówki o mocy 50W rocznie zapłacimy za takie oświetlenie 110 PLN. Jeśli jednak zamienimy to na trzy lampy LED o łącznej mocy 27 W to nasz rachunek wyniesie zaledwie 20 PLN.

Temperatura światła

Przy zakupie żarówek szczególnie tych kompaktowych, świetlówek oraz LED bardzo ważne jest odpowiednie dobranie temperatury barwnej. Klasyczne żarówki świecą żółto-pomarańczowym ciepłym światłem i tu nie ma innej możliwości, bo taki kolor ma rozgrzany drucik wolframowy. W przypadku nowoczesnych żarówek kolor światła może być dowolny. Oglądając opakowanie lamp LED, czy świetlówki dowolnego typu znajdziemy rodzaj barwy światła opisany liczbą czterocyfrową zakończoną literą K np. 2400K. Oznacza to, że dana żarówka ma barwę światła o temperaturze 2400 Kelwinów. Warto pamiętać, że:

 • oznaczenie do 2500K  to barwa bardzo ciepła (żółto-pomarańczowa), przypomina klasyczną żarówkę,
 • od 2500K do 3500K to barwa ciepła (żółto-biała), nadal przypominająca klasyczną żarówkę lecz nieco bledsza,
 • od 3500K do 4500K to barwa neutralna (biała), przypominająca świetlówki stosowane w laboratoriach,
 • od 4500K do 5000K to barwa chłodna (biało-niebieska), stosowana w szpitalach i przychodniach,
 • od 5000K do 6500K to barwa bardzo chłodna (jasno niebieska), dość nieprzyjemna i zimna, stosowana w doświetlaniu roślin.

Możemy także spotkać inny system oznaczeń barwy światła składający się z trzech cyfr np. 824, gdzie pierwsza cyfra to oznaczenie Ra, czyli stopnia w jakim światło żarówki jest podobne do barwy światła naturalnego (9 oznacza najwyższy poziom, a 1 najniższy poziom podobieństwa – światło sztuczne). Kolejne dwie cyfry to barwa światła w Kelwinach. Mamy więc takie same barwy światła jak poprzednio tylko nieco inaczej opisane:

 • do 825 – barwa bardzo ciepła (żółto-pomarańczowa), przypomina klasyczną żarówkę
 • od 825 do 835 – barwa ciepła (żółto-biała), nadal przypominająca klasyczną żarówkę lecz nieco bledsza
 • od 835 do 845 – barwa neutralna – (biała), przypominająca świetlówki stosowane w laboratoriach
 • od 845 do 850 – barwa chłodna (biało-niebieska), stosowana w szpitalach i przychodniach
 • od 850 do 865 – barwa bardzo chłodna (jasno niebieska), dość nieprzyjemna i zimna, stosowana w doświetlaniu roślin.

Lumeny

Lumen (lm) jest jednostką służącą do pomiaru strumienia światła, czyli całkowitej mocy świetlnej jaką może emitować żarówka. Miarą tą określa się bardzo często moc żarówek typu LED, które mają pobór prądu na poziomie 2-10 W i nie można ich w inny sposób porównać do jasności żarówek klasycznych. Jeśli powiem, że potrzebuje żarówkę 50 W to większość osób będzie mniej więcej wiedziała jak jasno świeci takie źródło światła, a jeśli powiem, że potrzebuje żarówkę o jasności 650 lm to już będzie kłopot, a okazuje się, że to dokładnie taka sama ilość światła. Jak zatem sobie radzić w takiej sytuacji? Poniżej przelicznik pozwalający zorientować się jaka jest zależność między mocą żarówki, a ilością emitowanego przez nią światła. Oczywiście każdy producent stosuje nieco inne diody LED, więc wartości te mogę się nieznacznie różnić w zależności od marki.

 • Żarówka LED o jasności 220-250lm to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 25W.
 • Żarówka LED o jasności 400-480lm to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 40W.
 • Żarówka LED o jasności 500-650lm to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 50W.
 • Żarówka LED o jasności 700-810lm to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 60W.
 • Żarówka LED o jasności 900-1050lm to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 75W.
 • Żarówka LED o jasności 1300-1500lm to odpowiednik żarówki klasycznej o mocy 100W.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na markę i jakość wykonania żarówek, szczególnie jeśli kupujemy świetlówki kompaktowe lub lampy LED, które są droższe niż klasyczne. Warto zaufać sprawdzonym firmą. Mamy wtedy gwarancję jakości i przestrzegania norm technologicznych.

Konrad Postawa ze internetowego marketu budowlanego StukPuk.pl:
Trzeba także pamiętać, że żarówki kompaktowe potrzebują nieco czasu na uzyskanie pełnej jasności, bo muszą się rozgrzać. Takie rozświetlanie może trwać nawet kilka minut, więc jeśli chcemy mieć od raz jasno w pomieszczeniu to warto zainteresować się świetlówkami kompaktowymi z funkcją QuickStart, które od dają pełną jasność światła. W żarówkach typu LED ważna jest sprawna instalacja i dobra oprawka, bo jeśli mamy jakieś zwarcie lub niestabilny prąd w instalacji, to LED spali się dość szybko.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 22, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty