Start Arrow InstalacjeArrow Oszczędne ogrzewanie: gdzie zamontować regulator pokojowy?

Oszczędne ogrzewanie: gdzie zamontować regulator pokojowy?

Obniżenie temperatury o 1o C przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania o 6%! Na rachunku za cały sezon grzewczy to niebagatelna kwota. Stosowanie ściennych regulatorów pokojowych w prosty sposób pozwala zarządzać ciepłem w naszych domach i mieszkaniach. Aby jednak urządzenia te pracowały najwydajniej, należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce.

Niewłaściwe miejsce montażu regulatorów obniża efektywność ich pracy, może również zakłócić prawidłowe dostosowanie temperatury we wnętrzu. Aby urządzenie mogło bez przeszkód spełniać swoje funkcje, należy przestrzegać poniższych wskazówek:

(Regulator pozwala zarządzać temperaturą w pomieszczeniach, co zdecydowanie może obniżyć koszty ogrzewania.)

Ściana zewnętrzna czy wewnętrzna?

Regulator montujemy na ścianie wewnętrznej, działowej. Ściany zewnętrzne zawsze są zimniejsze i mogą utrudniać kontrolowanie temperatury. Urządzenie powinno znajdować się na wysokości ok. 150 cm od podłogi.

Dalej od grzejników

Regulator pokojowy nie powinien być montowany w pobliżu grzejnika, gdyż ciepło przez niego wytwarzane sprawi, że odczytana temperatura będzie wyższa niż w rzeczywistości i regulator zacznie ją obniżać.

Warto pamiętać ponadto, że podstawową zasadą jest montaż grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła, czyli najczęściej na ścianie zewnętrznej pod oknem, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Regulatory, jak wspomnieliśmy, na ścianie działowej.

Inne źródła ciepła

Telewizory czy lodówki, czyli urządzenia emitujące ciepło zakłócają pracę regulatora. Panel ścienny montujemy więc z zachowaniem pewnej bezpiecznej odległości od tych urządzeń.

Drzwi i okna

Otwierane okna i drzwi również mogą wpływać na nieprawidłową pracę regulatorów. Montujemy je więc z dala od nich.

Pamiętajmy również, by regulator temperatury nie znajdował się naprzeciw okna, szczególnie gdy wychodzi ono na południe. Urządzenie nie powinno być nagrzewane przez promienie słoneczne.

Prawidłowa cyrkulacja powietrza

Aby regulatory działały sprawnie i prawidłowo odczytywały temperaturę muszą mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Bezwzględnie więc nie należy ich przysłaniać zasłonami czy ukrywać za meblami pokojowymi.

Salon – tak, ale uwaga na kominek

Regulatory temperatury powinny być montowane w pomieszczeniach, w których często przebywamy. Łatwy jest wtedy dostęp do urządzenia, możemy też na bieżąco, w zależności od potrzeb, kontrolować ich pracę. Dlatego dobrym pomieszczeniem na montaż regulatora jest salon.

Jeżeli jednak w pokoju dziennym znajduje się kominek, regulator zamontujmy w innym miejscu, np. przy sypialni.

Regulator pokojowy czy pogodowy

Regulacja kotłów powinna umożliwiać dostosowanie ilości wytwarzanego ciepła nie tylko do warunków panujących w pomieszczeniu, ale również do temperatury na zewnątrz. Czy jednak regulator pogodowy zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż regulator pokojowy?

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black