Start Arrow Wiadomości Arrow Otoczenie domu ma znaczenie!

Otoczenie domu ma znaczenie!

Geometryczne, minimalistyczne w wyrazie, utrzymane w szarej tonacji, wielkoformatowe czy nieco mniejsze? Jakie kostki i płyty betonowe wybrać, by dobrze wyglądały w sąsiedztwie nowoczesnego domu? Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom dostępnym na rynku.

Większość domów wybudowanych w stylu nowoczesnym posiada minimalistyczną, kwadratową bądź prostokątną bryłę i duże przeszklone powierzchnie w obrębie salonu. Elewacja najczęściej jest wykańczana białym tynkiem lub malowana na odcienie szarości. Strefa wejścia do budynku często ozdobiona jest okładziną drewnianą lub drewnopodobną, a niekiedy blachą kortenowską. Prosty, wręcz ascetyczny wygląd budynku sprawia, że jego otoczenie powinno mieć podobny charakter. Kostki i płyty betonowe należy dobrać nie tylko pod względem estetycznym, ale również użytkowym, w oparciu o bardzo prostą zasadę – im grubszy prefabrykat betonowy, tym szersze zastosowanie. Im cieńszy, tym węższe. Płyty o grubości mniejszej niż 6 cm zastosujemy jedynie na tarasach i alejkach ogrodowych, zaś równych lub grubszych – w praktyce na wszystkich innych nawierzchniach w otoczeniu domu, przy czym przeznaczenie danego produktu trzeba zawsze sprawdzić w tzw. Deklaracji Właściwości Użytkowych produktu. Przegląd dostępnych na rynku rozwiązań najlepiej rozpocząć od tarasu, czyli zwykle najważniejszego miejsca spotkań w ciepłe dni.

Taras jak plaster miodu?

To na nim spędzamy większość czasu wolnego w miesiącach letnich. Jest on czymś w rodzaju salonu pod chmurką, dlatego nadanie mu ciekawej formy jest jak najbardziej wskazane. Podstawą projektu jest zawsze nawierzchnia. Zamiast klasycznych prostokątów warto wybrać nieszablonowe rozwiązanie, jak na przykład Polbruk Exa. Płyta ta przypomina swoim kształtem plaster miodu w nieco zmodyfikowanej wersji, którą charakteryzuje zróżnicowana długość boków. Nadaje to klasycznemu heksagonowi dynamizmu, świeżości i odważnego designu, tak pożądanego w nowoczesnych realizacjach. Jeśli dodamy do tego któryś z dostępnych kolorów: taupe będący połączeniem szarości i beżu lub folk w odcieniu jasnej szarości, to możemy być pewni, że taras wykończony płytami Exa będzie prezentował się bardzo efektownie. Do tak przygotowanej podstawy aranżacji należy dobrać stylowe meble ogrodowe np. z technorattanu, wikliny lub szarego drewna. Kompozycję warto uzupełnić o rośliny (np. zimozielone, ozdobne trawy) umieszczone w donicach wykonanych z tworzywa z podświetleniem LED lub betonowych. Donice betonowe polecane są ze względu na niezwykłą trwałość. Są stabilne i odporne na warunki atmosferyczne oraz gwałtowne podmuchy wiatru. Ciekawym rozwiązaniem jest donica Tigela. Ma ona geometryczny kształt zbliżony do sześcianu i nie ma dna. Donice Tigela mogą być ustawiane jedna na drugiej, co pozwala tworzyć niepowtarzalne kompozycje roślinne w wielopoziomowych kwietnikach i zielone ściany. Można je również wykorzystać do punktowej ekspozycji roślin. Dodatki te zastosujemy również w alternatywnej, bardziej klasycznej aranżacji, której podstawą jest minimalistyczna w wyrazie, prostokątna płyta Polbruk Lamell. Posiada ona grubość 4,5 cm, wymiar 60×40 cm oraz dwie faktury: gładką i płukaną. Pierwsza występuje w dwóch kolorach, czyli bazaltowym i stalowym, zaś druga w melanżowej, ciemnej szarości ritmo_d.

Grubość znaczy uniwersalność!

Taras nie jest jedynym miejscem, gdzie można zastosować betonowe płyty lub kostki w otoczeniu nowoczesnego domu. Jeszcze częściej są one wykorzystywane do budowy podjazdu oraz alejek czy ścieżek w ogrodzie. Do obydwu tych zastosowań należy użyć płyt lub kostek o grubości równej lub większej niż 6 cm. Grubość płyt zawsze należy dobrać do masy samochodów poruszających się po podjeździe. Ciekawą propozycją, która doskonale sprawdza się w nowoczesnej aranżacji, jest płyta Polbruk Magna. To zdecydowanie jedna z największych płyt betonowych dostępnych na rynku. Posiada ona wymiar 100×75 cm i w „mniejszej” wersji – 50×75 cm. Jest dostępna w dwóch grubościach 8 i 10 cm. Magna przykuwa uwagę nie tylko dużym formatem, lecz także melanżowymi szarościami w odcieniach nerino, stalowym i bazaltowym oraz ciepłym kolorem latte. Płyty nadają się nie tylko na podjazd, ale również jako opaska wokół domu czy alejki i ścieżki ogrodowe. Świetnie prezentują się układane na przykład metodą step by step. Polega ona na zachowaniu pomiędzy płytami odległości zbliżonej do jednego kroku. Przestrzeń pomiędzy można wypełnić białymi otoczakami pasującymi idealnie do odcieni płyt.

Równie uniwersalne zastosowanie mają płyty Polbruk Urbanika 60, a także tegoroczna nowość, czyli Triada. Obie posiadają grubość 8 cm, geometryczny kształt i kolorystykę pasującą do nowoczesnej architektury. Urbanika 60 występuje w dwóch fakturach – gładkiej (nerino, onyx, grafitowy, szary) oraz płukanej (szary, grafitowy, inez_d, ardo_d) i posiada wymiar 60×20 cm. Natomiast Triada jest dostępna wyłącznie w wykończeniu gładkim, ale za to w trzech wymiarach 20×30 cm, 20×40 cm i 20×50 cm oraz w czterech odcieniach szarości (nerino, szary, stalowy, grafit) i jednym beżowym – onyx. Obydwa betonowe prefabrykaty to idealne rozwiązanie na elegancką i nie wysuwającą się na pierwszy plan, monolityczną nawierzchnię, której zadaniem będzie stworzenie idealnego kontrastu dla soczystej i intensywnej zieleni modernistycznego ogrodu. Oczywiście z płytami Urbanika 60 i Triada można również poeksperymentować, wykorzystując różne odcienie i faktury do stworzenia geometrycznych wzorów na nawierzchni. Jednak w przypadku stylu nowoczesnego, który jest ucieleśnieniem prostoty i czystej formy w designie, raczej zalecany jest umiar. Płyty przedstawione jako rozwiązania na podjazdy i alejki, mogą być z powodzeniem wykorzystane na tarasie. W szczególności Magna, której wielki format cieszy się niesłabnącą popularnością i jest po prostu modny.

Prefabrykaty betonowe odgrywają ważną rolę w aranżacji otoczenia domu. Oprócz nawierzchni tarasu, podjazdu czy alejek, projekt przestrzeni zewnętrznej warto uzupełnić w elementy małej architektury w postaci palisad, obrzeży czy murków. Można je wykorzystać na wiele sposobów np. do budowy mebli ogrodowych, paleniska, grilla, fontanny czy stylowych donic. Dzięki nim uzyskamy wyjątkowy klimat i niepowtarzalny charakter aranżacji.

O firmie:

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

Polbruk

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 6, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty