Start Arrow Wiadomości Arrow Otwórz się na wysokie drzwi!

Otwórz się na wysokie drzwi!

Drzwi jako produkt przechodzą ogromną rewolucję w polskich domach i niebawem ich design będzie równie ważny, co wzornictwo mebli, oświetlenia i dekoracji. O najnowszych trendach w dziedzinie drzwi i ich roli we wnętrzu opowiada Dorota Warych, główny projektant marki PIU Design.

Drzwi PIU Design

Szukając wymarzonego domu lub apartamentu oglądamy zazwyczaj dziesiątki gotowych realizacji i projektów. Pierwszym kryterium wyboru jest zazwyczaj estetyka i stylistyka wnętrza, w następnym kroku przyglądamy się bliżej aspektom funkcjonalnym. Bardzo często na etapie poszukiwań spotykamy się z dwoma z pozoru bliźniaczymi inwestycjami. Zbliżone gabaryty, podobny rozkład pomieszczeń, nasza ulubiona stylistyka wystroju wnętrza. Mimo bardzo wielu podobieństw jeden z domów jesteśmy gotowi kupić „od ręki”, a drugi schodzi na dalszy plan. Co może je tak znacząco różnić i wpływać na ich atrakcyjność? Drzwi. Element bardzo często niedoceniany, a mający kolosalne znaczenie dla ładu przestrzennego wnętrza i jego atrakcyjność. Uszyte na miarę danego wnętrza drzwi to wypadkowa bardzo wielu czynników, które decydują o finalnym efekcie. – Projektant drzwi stoi w obliczu wyboru ich wysokości, proporcji, kolorystyki, materiałów wykończeniowych, sposobu i głębokości umieszczenia w ścianie, wykończenia felców czy klamki. Te drobne czynniki składowe znacząco wpływają na to, czy w pomieszczeniu panuje harmonia i rytm. Nawet minimalna zmiana wysokości drzwi i ich wykończenia wpłynie na perspektywę postrzegania wnętrza. Warto w związku z tym myśleć o architekturze wnętrza jak o sztuce. Architekt tworzy obraz przestrzenny, wycina w ścianie otwory, dobierając ich proporcje do proporcji okien, wypełnia materiałem o różnych kolorach, kształtach i strukturze. Projektuje kompozycję, w której drzwi odgrywają pierwszoplanową rolę – podkreśla Dorota Warych, główny projektant PIU Design, renomowanego producenta drzwi. Mając tego świadomość warto przyjrzeć się kluczowym trendom i kierunkom w dziedzinie drzwi.

Technologiczna zmiana

Do niedawna podstawowym materiałem, z którego produkowano drzwi oraz ościeżnice, było drewno. Teraz coraz większą popularnością i uznaniem specjalistów cieszą się drzwi oparte na konstrukcji aluminiowej. Jak podkreśla Dorota Warych z PIU Design: – Aluminiowa ościeżnica, zlicowana ze ścianą, którą na polski rynek kilka lat temu wprowadziła moja marka, dziś staje się standardem. Drzwi pozbawione opasek i widocznych ościeżnic wydają się lżejsze, ukryte w ścianie, nowoczesne. Elementem wyróżniającym tego typu technologię jest również ukrycie wszystkich elementów uzupełniających, a zwłaszcza zawiasów. Zwiększona, w stosunku do tradycyjnych drzwi grubość (do 50mm) stabilizuje skrzydło oraz zwiększa akustykę drzwi. Nowością ostatnich miesięcy jest wprowadzenie na rynek przez PIU Design aluminiowej konstrukcji skrzydła drzwiowego. – Gwarantuje ona dowolną wysokość skrzydła, stabilizacje wymiarową do 300 cm wysokości oraz pozwala na zastosowanie do wykończenia drzwi szerokiej gamy materiałów wykończeniowych. Grubość formatki to max. 5,5-6 mm., co oznacza, że wysokie drzwi możemy pokryć tym samym materiałem, co ściany m.in. betonem architektonicznym, wielkoformatowymi płytami ze spieków kwarcowych typu Laminam, szkłem typu Lacobel, lustrem, filcem, laminatem, skórą, płytą lakierowaną, fornirowaną, akrylową i wieloma innymi  – dodaje Dorota Warych.

Ich Wysokość Drzwi

Przeszklone ściany jeszcze nie tak dawno kojarzyły się wyłącznie z ogromnymi witrynami sklepów lub nadmorskimi willami z zagranicznych magazynów wnętrzarskich. Obecnie moda na duże okna stała się powszechna i coraz trudniej znaleźć nowoczesny projekt, w którym nie przewidziano wielkoformatowych okien przesuwnych albo całkowicie przeszklonych ścian. Zdaniem Doroty Warych, głównej projektantki PIU Design: – W ślad za tym trendem powracamy w architekturze wnętrz do tradycji modernizmu. Również drzwi stają się coraz wyższe, sięgając sufitu lub co najmniej linii okien. Dla przykładu PIU Design wykonuje drzwi w standardowej wysokości do 280 cm (a nawet wyższej) gwarantując stabilizację wymiarową. Trudno się temu dziwić, ponieważ takie rozwiązania pozwalają wprowadzić do wnętrza domu więcej naturalnego światła, powiększają optycznie przestrzeń i sprawiają, że zacierają się granice między różnymi strefami domu. Taką wysokość drzwi umożliwia technologia, a konkretnie zastosowaniu konstrukcji aluminiowej ościeżnicy i skrzydła. Aluminium w przeciwieństwie do drewna nie odkształca się pod wpływem temperatury i zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu, co sprawia, że możemy się cieszyć bardzo wysokimi drzwiami bez ryzyka ich wypaczenia.

Postaw na design

Drzwi to nie tylko funkcja, ale również bardzo szeroki wachlarz możliwości wzorniczych. Dzięki zastosowania zróżnicowanych okładzin, drzwi mogą być specjalnie wyeksponowane lub wręcz przeciwnie, ukryte w materiale, którym wykończyliśmy ścianę. Swoboda kreowania sprawiła, że drzwi stały się przedmiotem zainteresowania uznanych designerów. Dobrym przykładem jest Tomasz Augustyniak, który podjął współpracę z PIU Design i projektuje dla tej marki bardzo oryginalnie rozwiązania drzwiowe. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. W designie drzwi niezwykle istotna jest dbałość o detal i właśnie po niej poznamy klasę produktu. Duże znaczenie ma, aby drzwi projektowane były, jak to mawiają Włosi „su misura”, a więc na miarę indywidualnych potrzeb Klienta.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.piudesign.pl oraz profilu marki PIU Design na Facebooku: www.facebook.com/PIUdesign

Źródło:PIU Design

PIU Design
Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: HSH PR

HSH PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 16, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu