Start Arrow Budowa domuArrow Oznakowanie materiałów budowlanych

Oznakowanie materiałów budowlanych

Bardzo ważną cechą, na którą powinniśmy zwracać uwagę, zakupując materiał budowlany – a w szczególności izolację – którą potem montujemy na poddaszu, na ścianach i w podłodze, czyli praktycznie we wszystkich przegrodach domu — jest palność tego materiału. Już teraz, aby zaoszczędzić na coraz droższym ogrzewaniu, w przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się przeciętnie od 30-60 m sześciennych izolacji cieplnej! To ogromna ilość, a w przyszłości będzie jej jeszcze więcej.

Po czym zatem poznać, że materiał budowlany jest bezpieczny i niepalny? – odpowiada Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny Rockwool Polska

Palność lub niepalność materiałów budowlanych można łatwo poznać, bo klasyfikacja ich reakcji na ogień, tzw. euroklasa znajduje się na etykiecie opakowania. Na oznaczenie euroklasy składa się: klasa podstawowa: od A1 (najlepszej), poprzez: A2, B, C, D, E do F. Np. A 1 — mówi, że materiał jest całkowicie niepalny, A2 – prawie niepalny, kolejne klasy od B do F oznaczają coraz większy stopień palności wyrobu.

W praktyce – wyroby klas od B do F jako palne – zapalają się, przy czym im niższa klasa (bliżej F) – tym szybciej to następuje i pod wpływem coraz mniejszego płomienia. Dodatkowo, im bardzie palny jest wyrób, tym więcej energii wydziela podczas spalania, a tym samym zwiększa ogień i przyczynia się do szybszego rozwoju pożaru.

Euroklasie towarzyszą klasyfikacje uzupełniające „s” i „d” . Ta pierwsza („s”) dotyczy wytwarzania dymu, który obok płomieni i temperatury, stanowi istotny czynnik zagrożenia i przyczynia się do największej liczby ofiar. Oznaczenie „s” określa ilość i szybkość wytwarzania dymu przez palący się wyrób: s1 – mało, s2 – średnio, s3 – dużo Ta klasyfikacja nie dotyczy materiałów najbezpieczniejszej klasy A1 i najniższych klas E i F. Bez specjalnych oznakowań wiadomo, że wyroby A1 nie wytwarzają dymu, bo się nie palą, i że nie trzeba wykonywać specjalnych badań, by potwierdzać, że łatwopalne wyroby z klasy E lub F wytwarzają go dużo.

Klasyfikacja uzupełniająca „d” dotyczy materiałów spoza klasy A1 i ocenia możliwość tworzenia się płonących kropel i odpadów, które mogą powodować dalsze rozprzestrzenianie się pożaru, utrudniać ewakuację oraz powodować dotkliwe oparzenia u ludzi – d0 oznacza, że wyrób nie wytwarza płonących kropli, d1 – że jest ich niewiele, d2, że jest ich wiele.

Na pewno, niezależnie od rodzaju konstrukcji, etapu istnienia budynku – nigdy i w żadnych warunkach nie będzie się palił tylko wyrób niepalny – euroklasa A1 np. izolacja ze skalnej wełny mineralnej Rockwool.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black