Start Arrow OgródArrow Palisada ogrodowa. Jak zrobić efektowne obrzeże trawnika? DIY

Palisada ogrodowa. Jak zrobić efektowne obrzeże trawnika? DIY

Palisada ogrodowa może stanowić dekoracyjne i praktyczne wykończenie ogrodowych rabatek. Nie tylko uzupełni aranżację przydomowego ogródka, ale również zapewni podstawę do prawidłowego wzrostu kwiatów i krzewów. Drewniana palisada to obrzeże, które możesz w kilku krokach wykonać sam. Zobacz, jakie to proste.

Drewniana palisada jako dekoracyjne i praktyczne obrzeże rabatki.  fot. Bosch

Drewniana palisada jako dekoracyjne i praktyczne obrzeże rabatki.
fot. Bosch

Do stworzenia drewnianej palisady potrzebujesz:

Lista materiałów:
Miękkie drewno do wykonania kwadratowych, drewnianych słupków o szerokości 70 mm i grubości 70 mm

Emalia:
Przezroczysta emalia do drewna stosowana na zewnątrz.
Ilość: zależy od długości obrzeża trawnika; 1 litr emalii do drewna wystarczy na około 10 metrów kwadratowych trawnika (należy przestrzegać zaleceń producenta).

Lista narzędzi:
Wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI marki Bosch
System natryskowy PFS 3000 – 2 marki Bosch
Podkaszarka akumulatorowa ART 23-10.8 LI marki Bosch
Łopata
Szpadel

Poziom trudności: łatwy
Czas wykonania: maksymalnie 1,5 godziny

palisada ogrodowa jak zrobic (2)

Krok pierwszy – cięcie słupków

Na początek należy wyciąć drewniane słupki nadając im właściwą grubość, szerokość oraz odpowiadającą nam wysokość. Podczas cięcia trzeba mocno przycisnąć drewno, tak aby pozostało nieruchome i nie spadło na podłoże. Zadanie realizujemy za pomocą bezprzewodowej wyrzynarki PST 18 Li marki Bosch. Czynność tę należy powtórzyć tyle razy, ile drewnianych słupków potrzebnych jest do ogrodowego obrzeża.

Stylizacyjna wskazówka: Warto pomyśleć o cięciu drewnianych słupków na różnych długościach. Dzięki temu rabatki zyskają niepowtarzalny wygląd.

palisada ogrodowa jak zrobic (3)

Krok drugi – emaliowanie słupków

Następny krok to dokładne spryskanie słupków wodoodporną emalią do drewna, która pozwoli zachować świetny wygląd ogrodowego obrzeża na wiele lat. Doskonale nada się do tego system natryskowy PFS 3000-2 marki Bosch. Dzięki niemu nakładanie emalii nie przysporzy żadnych problemów.

Szczegóły dotyczące procesu natryskiwania zależą od instrukcji przygotowanej przez producenta danej emalii. Warto pamiętać, by pomalowanym słupkom dać wystarczającą ilość czasu na wyschnięcie. Po kilkunastu godzinach palisada z pewnością jest już sucha (chyba, że producent emalii zaznaczył inaczej).

palisada ogrodowa jak zrobic (4)palisada ogrodowa jak zrobic (5)

Krok trzeci – wykopanie rowu

Teraz można przejść do pracy ze szpadlem. Na początek należy wykopać mały rów wokół brzegu ogrodu, który będzie pasował do szerokości drewnianych słupków. Głębokość dołu powinna równać się długości łopaty, aby słupki stały stabilnie, a nie przewracały się z każdym mocniejszym podmuchem wiatru.

Wskazówka: Można wziąć pod uwagę obłożenie dołu cienką warstwą żwiru. Zapewni to większą stabilność obrzeżom i sprawi, że słupki nie osiądą w ziemi.

palisada ogrodowa jak zrobic (6)

Krok czwarty

Czas na rozmieszczenie drewnianych słupków blisko siebie wzdłuż całego wykopu. Jeżeli mają one różną wysokość, całość nabierze dynamicznego i oryginalnego wyglądu.

Pozostałe otwory należy wypełnić ziemią za pomocą łopaty, tak by obrzeża wyglądały schludnie.

palisada ogrodowa jak zrobic (7)

Krok piąty

Ostatni etap to przycięcie trawy wzdłuż krawędzi brzegu, aby całość prezentowała się estetycznie. Idealnym narzędziem do wykonania tego zadania będzie bezprzewodowa podkaszarka Bosch Art 23-18 Li marki Bosch, która zapewni maksymalną swobodę ruchu i doskonałe rezultaty cięcia. Pasek ochronny będzie przeciwdziałał uszkodzeniu drewnianego słupka, nawet jeżeli zbliżysz się do jego krawędzi.

Gotowe! Taka palisada nada wyjątkowego charakteru każdemu ogrodowi.

Następna »

Autor:
Zdjęcia: Bosch

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Kwiecień 27, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty