Start Arrow OgródArrow Palisady, donice i pergole: jak wyeksponować zieleń w ogrodzie?

Palisady, donice i pergole: jak wyeksponować zieleń w ogrodzie?

Odpowiednio dobrane i zadbane rośliny nie tylko stanowią ozdobę przydomowej przestrzeni, ale mogą też cieszyć pięknym zapachem, dostarczać owoce czy gwarantować cień w upalne dni. Jednak nawet najbardziej efektowne odmiany kwiatów, drzew lub krzewów nie upiększą posesji, jeśli ich rozmieszczenie będzie przypadkowe. Jak wyeksponować zieleń w ogrodzie?

fot. Libet

Palisada, fot. Libet

Dobry projekt to podstawa

O roślinach w ogrodzie warto pomyśleć już na etapie projektowania posesji. Wbrew pozorom właściwe ich rozplanowanie nie jest proste, dlatego jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, skorzystajmy z pomocy architekta krajobrazu.

Marta Pryczkowska, ekspert firmy Libet:
Decydując o wyborze i rozmieszczeniu roślin nie powinniśmy kierować się wyłącznie naszymi upodobaniami. Bardzo ważne jest, aby uwzględnić wielkość działki, jej nasłonecznienie, rodzaj gleby czy wymagania poszczególnych odmian. Warto też zadbać, by roślinność wpisywała się w charakter budynku oraz właściwie komponowała z pozostałymi elementami przydomowej przestrzeni – tarasem, ścieżkami czy strefą wejściową. Z tego względu realizację ogrodu dobrze rozpocząć od sporządzenia profesjonalnego projektu. Architekt krajobrazu wskaże miejsca nasadzeń i dobierze do nich właściwe gatunki.

Palisada, fot. Libet

Palisada, fot. Libet

Palisada, fot. Libet

Palisada, fot. Libet

Ciekawym sposobem na wyeksponowanie zieleni jest wykorzystanie piętrowych układów, w których niższe egzemplarze umieszcza się z przodu, a wyższe z tyłu. Duże, efektowne okazy drzew, takie jak magnolia, modrzew czy kuliste odmiany klonów można sadzić pojedynczo, a kwiaty i ozdobne trawy zestawiać ze sobą, tworząc zarówno różnobarwne, jak i stonowane aranżacje.

Marta Pryczkowska, ekspert firmy Libet:
Dobrym pomysłem jest obsypanie rabat z luźno rozmieszczonymi nasadzeniami kamieniami dekoracyjnymi. Gładkie i zaokrąglone otoczaki oraz nieregularne kształty grysów pięknie komponują się z zielenią, a dodatkowo świetnie współgrają z kostkami czy płytami tarasowymi. Ponadto kamienie są wyjątkowo praktyczne – zapobiegają wyrastaniu chwastów i pomagają w utrzymaniu wilgotności podłoża.

Otoczaki, fot. Libet

Otoczaki, fot. Libet

Grys, fot. Libet

Grys, fot. Libet

Palisady, donice i pergole

W odpowiednim zaprezentowaniu zieleni pomóc mogą także eleganckie rabaty, kwietniki czy inne konstrukcje, które będą dla niej solidną i estetyczną oprawą. Do ich budowy warto wykorzystać gotowe elementy, np. palisady.

Marta Pryczkowska, ekspert firmy Libet:
Palisada to prosty sposób na stworzenie ciekawych form obrzegowania – dzięki niej z łatwością wydzielimy rabatę lub wzmocnimy skarpę. Może pełnić również funkcję ozdobną i zaakcentować wybrane rośliny, np. otaczając okazałe drzewo lub tworząc kwietnik wyniesiony ponad poziom terenu. Wielość rozmaitych formatów i faktur dostępnych na rynku palisad sprawia, że bez trudu wybierzemy produkt, który wpisze się w całościowy projekt aranżacyjny, uwzględniający materiały nawierzchniowe, małą architekturę i samą bryłę budynku. Dzięki temu stworzona z ich pomocą konstrukcja będzie stanowiła niebanalne, a przy tym bardzo praktyczne zwieńczenie posesji.

Palisada, fot. Libet

Palisada, fot. Libet

Równie ciekawym sposobem na wyeksponowanie roślin jest zastosowanie różnego rodzaju donic. W tym przypadku warto zadbać, by były nie tylko efektowne, ale też stabilne i trwałe, a więc odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Marta Pryczkowska, ekspert firmy Libet:
W ogrodzie świetnie sprawdzą się donice wykonane z betonu architektonicznego, który został zaimpregnowany na etapie produkcji. Takie produkty są niewrażliwe na deszcz czy mróz, a dzięki pokaźnym rozmiarom również na silny wiatr, który często powoduje wywrócenie klasycznych donic i połamanie roślin. Ich prosta, geometryczna forma świetnie wpisze się w ogrody utrzymane w nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce. Po wypełnieniu kolorowymi kwiatami, płożącym bluszczem czy strzelistymi iglakami, doskonale urozmaicą i ożywią przydomową przestrzeń. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy zestawić ze sobą wiele mniejszych i większych donic, tworząc różnorodne, wielopoziomowe układy dekoracyjne.

Donice, fot. Libet

Donice, fot. Libet

Wdzięcznymi roślinami do eksponowania są też wszelkiego rodzaju pnącza. Konstrukcje takie, jak trejaże czy pergole pozwalają sadzić je nawet na środku działki, dodając uroku np. ogrodowej ławeczce czy ścieżce. Nie można też pominąć dekoracyjnej funkcji oświetlenia zewnętrznego, dzięki któremu uda się nam zaakcentować określone fragmenty ogrodu także po zmroku. Punktowe światło skierowne np. na ozdobny krzew skupi na nim uwagę i pozwoli uzyskać intrygującą kompozycję, całkowicie inną niż za dnia.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 2, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Greg Odpowiedz 2017-11-28 12:26:50

Możliwości kształtowanie przestrzeni dają również gazony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród