Start Arrow InstalacjeArrow Pamiętaj o konserwacji systemu DGP

Pamiętaj o konserwacji systemu DGP

Powietrzna instalacja grzewcza w jednorodzinnym domu, tak jak inne rodzaje ogrzewania, wymaga konserwacji i okresowego sprawdzenia. Powinno się tego dokonać, z oczywistych względów, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Aby skutecznie wykorzystać ciepło kominka, należy każdego roku przeprowadzić konserwację całej instalacji.

Aby skutecznie wykorzystać ciepło kominka, należy każdego roku przeprowadzić konserwację całej instalacji.

Instalacja Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) jest bardzo prostym sposobem ogrzewania, zarówno zasada działania, jak i instalowane rozwiązania nie są skomplikowane, dlatego dużą część prac można z powodzeniem wykonać samemu. Prace konserwacyjne, w zdecydowanej większości nie wymagają uprawnień, specjalistycznych narzędzi, ani nie są w żaden sposób niebezpieczne.

Przegląd instalacji DGP (rys.Darco)

Przegląd instalacji DGP (rys.Darco)

Konserwacja ma na celu przede wszystkim:

 • sprawdzenie drożności instalacji,
 • sprawdzenie stanu wentylatora kominkowego (w przypadku systemów wymuszonych)
 • wymianę lub oczyszczenie filtrów

i, choć nie dotyczy to bezpośrednio systemu DGP:

 • sprawdzenie drożności kanałów odprowadzających spaliny z kominka

Dlaczego konieczne są okresowe przeglądy?

Przegląd instalacji DGP ma oczywiście zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie przez kolejny sezon grzewczy. Musmiy, więc upewnić się, iż powietrze będzie docierało do wszystkich odnóg systemu (czyli nie będzie uszkodzeń przewodów blokujących przepływ lub kierujących go w inną stronę), że będzie skutecznie ogrzewało pomieszczenia oraz, że powietrzedocierające do pomieszczeń będzie wolne od zanieczyszczeń.

Doprowadzenie powietrza

Doprowadzenie powietrza jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu DGP, przed sezonem grzewczym należy sprawdzić, czy przewód jest drożny, czy jego wylot (np. pod kominkiem) nie został zastawiony (drewnem, czy innymi przedmiotami), jeśli w kasecie dolotowej pod kominkiem został zamontowany filtr, należy go wymienić lub wyczyścić. Ważne by znajdującą się na ścianie zewnętrznej czerpnię powietrza oczyścić z zanieczyszczeń, które znajdują się na siatce ochronnej.

Czyszczenie nie wymaga użycia żadnych, specjalistycznych preparatów, często wystarczy zwykła szmatka nasączona wodą.

System DGP

Konserwacja systemu rozprowadzania powietrza jest najbardziej pracochłonna i najtrudniejsza, dlatego należy powierzyć ją wyspecjalizowanej firmie.

Elementy systemu DGP (fot.Darco)

Elementy systemu DGP (fot.Darco)

Kwestią kluczową jest sprawdzenie drożności wszystkich odnóg systemu, w tym celu należy załączyć wentylator i sprawdzić jaki strumień powietrza dochodzi do poszczególnych pomieszczeń (oczywiście nie jest wymagane dokładne badanie ilości m /h, ale określenie, czy dana odnoga nie jest uszkodzona, lub mocno przepływ powietrza przez nią mocno ograniczony).

Jeśli są zainstalowane elementy regulacyjne, można, zamykając przepustnice na poszczególnych odnogach i ograniczając przepływ powietrza np. do jednej odnogi, bardzo precyzyjnie sprawdzić jej stan. Jeśli dana odnoga systemu posiada zdecydowanie za duże opory przepływu, należy przystąpić do sprawdzenia możliwych przyczyn takiego stanu rzeczy oczywiście o ile przewody rozprowadzające są dostępne (na przykład znajdują się w nieużytkowym poddaszu), elementy systemu DGP nie są montowane do siebie na stałe, bardzo łatwo je rozdzielić i sprawdzić, czy dany element (rura elastyczna, kanał prostokątny) nie uległ deformacji, przypadkowemu zagnieceniu itp.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest filtracja powietrza. Po sezonie grzewczym i po kilku miesiącach wyłączenia z użytkowania (wiosna, lato), przewody instalacji DGP mogą być zakurzone.

Dlatego tez instalację należy poddać czyszczeniu, co może zostać wykonane na kilka sposobów:

 • za pomocą sprężonego powietrza – przy użyciu specjalnych, kulistych dysz
 • za pomocą metody szczotkowania – przy użyciu miękkich, obrotowych szczotek polietylenowych

Uwaga!

każdorazowo należy zapewnić skuteczny odbiór zanieczyszczeń na przykład za pomocą odkurzacza przemysłowego z przejściówką szczelnie zakrywającą otwór nawiewny przy czyszczeniu konkretnej odnogi, pozostałe otwory nawiewne powinny być zabezpieczone przed przedostawaniem się kurzu do pomieszczeń (można to wykonać przy pomocy na przykład specjalnych balonów)

Sam wentylator także należy oczyścić z kurzu, odłączając go od przewodów zasilającego z kominka, oraz wlotowego do systemu DGP (oraz odłączając go z prądu!), czyścić należy jedynie komorę gorącą wentylatora (tą w której znajduje się wirnik), można to zrobić mokrą szmatką lub odkurzaczem.

Nawietrzaki, anemostaty, kratki (fot.Darco)

Nawietrzaki, anemostaty, kratki (fot.Darco)

W przypadku instalacji grawitacyjnych, po zdjęciu elementów nawiewnych (kratek i anemostatów), należy wyssać kurz znajdujący się w przewodach przy użyciu metody z użyciem sprężonego powietrza lub za pomocą odkurzacza.

Bardzo ważne jest by wymienić, lub dokładnie oczyścić filtry w nawiewach powietrza do pomieszczeń, zarówno kratki, jak i anemostaty są montowane w sposób umożliwiający ich łatwy demontaż, bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Po zdjęciu kratki lub anemostatu i filtra, należy zgarnąć kurz na dostępnym z pokoju odcinku przewodu albo szmatką, albo za pomocą odkurzacza.

Próby czyszczenia przewodów wodą są mało skuteczne i zdecydowanie odradzane przy zastosowaniu systemu DGP opartego na rurach elastycznych.

Odprowadzenie spalin

Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem palenia w kominku sprawdzić drożność instalacji odprowadzenia spalin, (zgodnie z prawem – konserwacja komina dymnego powinna być dokonywana co najmniej 4 razy w roku). Drożny komin zapewni prawidłowy ciąg kominowy, który umożliwi bezpieczne i efektywne spalanie drewna w kominku.

Ewentualne czyszczenie komina musi być zlecone osobie uprawnionej (kominiarzowi), we własnym zakresie można jedynie oczyścić komin z nieczystości, które nagromadziły się podczas eksploatacji, wykonuje się to poprzez otwarcie drzwiczek rewizyjnych i opróżnienie ich z nagromadzonych tam zanieczyszczeń.

Jak często wykonywać przegląd instalacji DGP?

Przegląd instalacji DGP powinniśmy zlecać przynajmniej raz do roku, przed każdym sezonem grzewczym.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black