Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak wyciszyć panele?

Jak wyciszyć panele?

Popularność laminowanych i drewnianych paneli podłogowych wciąż wzrasta. Główną jej przyczyna jest wygoda – panele pozwalają szybko i łatwo wykończyć wnętrze. Problem pojawia się jednak podczas eksploatacji – gdy się po nich poruszamy, wydają nieprzyjemny dźwięk.

paneleStukot podczas użytkowania paneli jest słyszalny szczególnie tam, gdzie brakuje izolacji akustycznej – na przykład w domach jednorodzinnych. Jak temu zaradzić?

Wyciszanie posadzki pływającej

Posadzka pływająca, to rodzaj posadzki, w której panele nie są niczym przytwierdzane do podłoża, przez co mają pewną swobodę ruchu. Do jej stworzenia konieczne jest jednak pozostawienie tzw. dylatacji, czyli wolnych przestrzeni wzdłuż ścian i innych elementów konstrukcyjnych, takich jak filary, schody, ryzality, czy rury przechodzące przez strop.

Jeśli mamy do czynienia z takim typem podłogi, kluczowe dla tłumienia hałasu jest ułożenie między pływającą posadzką a podłożem materiału, który będzie skutecznie tłumił dźwięki. Materiały dostępne na rynku możemy z grubsza podzielić na dwie grupy: materiały na bazie składników naturalnych oraz tworzywa sztuczne. Do pierwszej grupy  zaliczamy płyty drewnopodobne, tektura falista, lub maty korkowe. Świetnie izolują (zarówno pod względem akustycznym, jak i termicznym), ponadto są przyjazne dla środowiska. Na ogól jednak tworzywa sztuczne, takie jak maty polistyrenowe i poliuretanowe charakteryzują się lepszymi parametrami technicznymi.

Przyklejanie paneli

Podłogę możemy też wyciszyć, przyklejając panele drewniane  do jastrychu, który dociąża warstwę akustyczną izolacji stropu. Tak wykonana posadzka charakteryzuje się dużo lepszą izolacją akustyczną niż posadzka pływająca. Jej konstrukcja w znacznym stopniu ogranicza rozchodzenie się hałasu. Dzieje się tak dlatego, że jastrych z przyklejonymi do niego panelami ma większą masę niż sama posadzka drewniana. Pamiętajmy, że tutaj także konieczne będzie pozostawienie dylatacji.

 

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-09-06 14:07:32

Wszystko fajnie ale może wypadałby nauczyć się ortografii Panie akustyk.

AKUSTYK Odpowiedz 2009-05-25 11:10:00

Ów "stukot" to dźwięk uderzeniowy. Najlepszym sposobem jest przygotowanie podłogi na legarach z kołyskami akustycznymi (podłogi akustycznej), inaczej ani korek ani poli niewiele pomorze. Plus jest taki, że nie poczebna jest wylewka, dowolnie można ciagnać instalacje i nie stać z nastepna robota aż wyschnie wylewka. Minus - nie lubie układać samej wełny miedzy legarami - no ale cóż nie wsyzstko jest rózowe:) pozdrwawiam rc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie