Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Panele podłogowe – lśniące czy matowe?

Panele podłogowe – lśniące czy matowe?

Co sprawia, że podłoga laminowana przypomina heblowane, surowe deski, skąd efekt lśniącej czy zupełnie matowej podłogi? Dlaczego tak wyraźnie widoczne mogą być słoje drewna? Wszystko to jest zasługą struktur, jakimi pokryte są panele podłogowe. Ich nazwy nie zawsze są dla wszystkich pomocne. Prezentujemy więc krótki słownik, ułatwiający wybór podłogi laminowanej.

Na co jeszcze, poza ceną, dekorem i parametrami, powinniśmy zwracać uwagę planując zakup paneli podłogowych? Eksperci firmy RuckZuck wyjaśniają, czym charakteryzują się struktury desek.

Rodzaje struktur paneli podłogowych:

1. Struktura drewna – jedna z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych struktur. Powierzchnia desek jest niejednolita i ryflowana. Panele podłogowe o strukturze drewna są zwykle bardzo atrakcyjne cenowo.

(Panele podłogowe o strukturze drewna są bardzo popularne. fot. kolekcja Adventure marki Classen)

2. Struktura synchroniczna – to struktura, w której tłoczenia pokrywają się ze słojami, a deski przypominają te z prawdziwego drewna do tego stopnia, iż trudno odróżnić je od podłóg drewnianych. Strukturą synchroniczną pokryte są zwykle panele w dębowych dekorach.

(Struktura synchroniczna sprawia, że deski przypominają te z prawdziwego drewna. fot. kolekcja Discovery marki Classen)

3. Struktura chromezone – zmodernizowana wersja struktury synchronicznej, w której matowa powierzchnia desek posiada, wzorem drewna, srebrzysty połysk w tłoczeniach. Zróżnicowany stopień połysku struktury sprawia, iż w zależności od kąta padania światła, podłoga za każdym razem prezentuje się wyjątkowo efektownie.

(Tutaj matowa powierzchnia desek posiada, wzorem drewna, srebrzysty połysk w tłoczeniach. fot. kolekcja Extravagant marki Classen)

4. Struktura handscraped – panele o strukturze handscraped przypominają heblowane, ręcznie dłutowane deski. Podłoga sprawia wrażenie wykonanej z surowego, naturalnego drewna.

(Tutaj połączone zostały struktury synchroniczna i handscraped. fot. kolekcja marki Wiparquet)

Struktury synchroniczne, handscraped i chromezone często występują w duetach. W rezultacie panele prezentują się elegancko i naturalnie. W tym wypadku różnica między prawdziwą deską drewnianą a panelem jest niemal niezauważalna.

Panele o strukturach nadających deskom naturalny wygląd posiadają zwykle krawędzie wykończone tzw. v-fugą lub są węższe o standardowych, co dodatkowo wzmacnia efekt naturalnie drewnianej podłogi. Takie panele podłogowe nie tylko wizualnie przypominają te z naturalnego drewna, ale są równie trwałe.

Na rynku znajdują się również panele o całkowicie gładkiej powierzchni, które przeznaczone są do mało użytkowanych pomieszczeń mieszkalnych, a ich zakup wiąże się ze stosunkowo niewielkim wydatkiem.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Czerwiec 10, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie