Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Panele podłogowe na ogrzewaniu podłogowym

Panele podłogowe na ogrzewaniu podłogowym

Czy na ogrzewanie można układać panele podłogowe? Tak, ale pod warunkiem, że dobierze się odpowiedni rodzaj paneli, instalacja będzie fachowo zaprojektowana i starannie wykonana. Bardzo ważny jest również wybór rodzaju ogrzewania – powinno być ono oparte o wodną instalację.

Najlepszym materiałem pod ogrzewanie podłogowe są płytki ceramiczne. Nie ma problemu, jeżeli urządzamy łazienki czy kuchnie, jednak nie zawsze wymarzona aranżacja salonu opiera się o terakotę. Dużo bardziej na podłogę w tak reprezentacyjnym pomieszczeniu nadają się panele podłogowe.

(Nie każdemu odpowiadają płytki ceramiczne w salonie. Panele podłogowe nadają wnętrzu ciepła i przytulności. fot. archiwum DOM.pl)

Jakie panele podłogowe na ogrzewaną posadzkę?

(przykładowe oznakowanie)

Jeżeli chcemy mieć ciepłą podłogę w salonie, musimy starannie dobrać panele pod względem ich właściwości. Oznaczenia na opakowaniu czy na karcie gwarancyjnej pozwolą nam sprawdzić, czy dany produkt nada się na ogrzewanie podłogowe.

Na ogrzewanie podłogowe najlepiej stosować wysokiej jakości panele podłogowe o klasie użyteczności 31-32 i klasie ścieralności AC3-AC4.

Tylko wodne ogrzewanie podłogowe

Większość paneli podłogowych dostępnych na rynku można układać na wodne ogrzewanie podłogowe. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego oferta jest znacznie zawężona, tylko nieliczni producenci dopuszczają taką możliwość.

Spowodowane jest to faktem, że elektryczne ogrzewanie podłogowe powoduje w krótkim czasie znaczne skoki temperatury, a panele podłogowe nie mają takich właściwości, by rozgrzewać się i stygnąć gwałtownie i szybko.

Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli na ogrzewaniu podłogowym wymaga profesjonalnej współpracy firmy, która wykonała instalacje z firmą parkieciarską.

Zanim zaczniemy układać panele, firma instalacyjna powinna nam dostarczyć protokół z uruchomienia ogrzewania, gdzie znajdować się będą wyniki badań wilgotności wylewki:

  • dla wylewki betonowej wilgotność nie może przekraczać 1,8%
  • dla wylewki anhydrytowej wilgotność nie może przekraczać 0,3%

Po ułożeniu wylewki należy odczekać min. 3-4 tygodnie zanim przejdziemy do kolejnego etapu prac.

(Do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe. Łączą one w sobie najlepsze zalety rur metalowych i tych wykonanych z tworzywa sztucznego. fot. TECE)

Na wylewkę układa się folię paroizolacyjną, a następnie odpowiedni podkład, który nie będzie zatrzymywał ciepła, a jednocześnie będzie spełniał funkcję izolacji akustycznej podłogi (np. mata kwarcowa o gr. 2-3 mm).

Panele należy układać na włączonym ogrzewaniu, utrzymując przy tym stałą temperaturę 18 stopni C.

System grzewczy należy uruchomić na 14 dni przed rozpoczęciem montażu paneli. Na 5 dni przed uruchomić jego pełną moc, a na 2 dni przed montażem – temperaturę stopniowo obniżać do oczekiwanych 18 stopni. Taka temperatura powinna panować jeszcze przez 5 dni po zakończeniu montażu paneli.

Ogrzewana podłoga z paneli w czasie użytkowania nie może mieć wyższej temperatury niż 28 stopni C!

Zobacz także:

Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku


Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Karol Odpowiedz 2015-09-27 19:41:59

Ja chyba jednak zdecyduję się na firmę, która zapewni mi dobry montaż. Zacznę samodzielnie, a później okaże się że wszystko na nic i pieniądze wyrzucone w błoto.

Grzes Odpowiedz 2015-01-24 17:20:46

Czy zasady są takie same jeżeli ma się płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym?

Panele na ogrzewaniu podłogowym: czym różni się montaż podłogi? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-19 00:37:01

[...] Panele podłogowe na ogrzewaniu podłogowym Czy na ogrzewanie można układać panele podłogowe? Tak, ale pod warunkiem, że dobierze się odpowiedni...więcej [...]

Ceny paneli podłogowych - co wpływa na ich wysokość? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-05-06 12:53:05

[...] Obecnie wszystkie panele montuje się bez użycia kleju, dzięki czemu ich układanie jest szybkie i proste, podłoga wytrzymała, a demontaż łatwy i możliwy w dowolnej chwili. Przed zakupem warto jednak spojrzeć na oznaczenie na opakowaniu, aby upewnić się, jak poprawnie zamontować wybrany rodzaj desek oraz czy można je montować na ogrzewaniu podłogowym. [...]

Rodzaje podłóg - jak dobrze wybrać? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-27 14:44:51

[...] podłóg na naszym rynku jest niezwykle szeroka. Deska lita, deska barlinecka, panele laminowane.. Jak więc spośród nich wybrać taką, która będzie piękna, funkcjonalna i będzie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie