Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Papier ścierny do różnych zadań

Papier ścierny do różnych zadań

Papier ścierny to materiał, którym często wykańczamy wykonane powierzchnie. Szlifowanie czy polerowanie wymaga zastosowania różnej grubości papieru. Należy również pamiętać, że niektóre powierzchnie wymagają wyłącznie ręcznego wykończenia, bez stosowania ułatwiających prace elektronarzędzi.

Muszę wyszlifować fragment ściany gipsowej – pisze nasz czytelnik. – Mam cały plik papieru ściernego z oznaczeniami np. k-80. Co one oznaczają?

Wątpliwości czytelnika rozwiewa ekspert firmy TOPEX:

W zależności od materiału i wykonywanej pracy należy również odpowiednio dobrać gradację papieru/płótna ściernego. Gradacje popularnych materiałów ściernych zaczynają się od K24 (bardzo grube ziarno), kończą zaś na K400 (ziarno bardzo drobne).

Do zgrubnego szlifowania powierzchni używa się papierów ściernych gradacji K24 – K80, do dokładnego szlifowania K80 – K180, do polerowania natomiast K150 – 250.

Do szlifowania na mokro (prace lakiernicze) stosuje się papiery wodoodporne o gradacji K200 – K400.

Istnieje też grupa specjalistycznych papierów ściernych służących do polerowania powierzchni, o gradacji dochodzącej do K1200.

Należy pamiętać, że wydajność szlifowania spada w trakcie pracy, co może być spowodowane zarówno wykruszaniem się ścierniwa z powierzchni papieru, jak i tzw. zaszlichcaniem, czyli wypełnianiem przestrzeni między ziarnami usuwanym materiałem. Wystarczy wytrzepać papier i w zasadzie powinien on nadal skutecznie szlifować.

Szlifowanie powierzchni zawsze zaczynamy od papieru „grubego” a każde następne ziarno powinno być 2 razy drobniejsze, jeśli zatem zaczniemy od gradacji K40, powinniśmy przejść do K80 a następnie K160 w celu wykończenia powierzchni.

Na koniec warto dodać, że ręczna obróbka powierzchni jest szczególnie wskazana właśnie przy pracach związanych ze szlifowaniem ścian gipsowych, ponieważ pył gipsowy jest zabójczy dla mechanizmów szlifierek – producenci elektronarzędzi nie bez powodu umieszczają odpowiednie informacje na ten temat w instrukcjach obsługi.

(W zależności od materiału i wykonywanej pracy należy również odpowiednio dobrać gradację papieru/płótna ściernego.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników