Start Arrow OgródArrow Paprotka. Jej uprawa i pielęgnacja…

Paprotka. Jej uprawa i pielęgnacja…

Paprotka to bardzo popularna i lubiana roślina doniczkowa. Łatwa w pięlęgnacji, pięknie zdobi wnętrza w stylu vintage, ale nie tylko… Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować paprotkę. Oto nasze wskazówki!

Zanim przejdziemy do przedstawienia zasad uprawy i pielęgnacji tej niezwykłej rośliny, warto wspomnieć, że paprotka posiada właściwości lecznicze, dlatego warto ją mieć w domu lub w mieszkaniu. Dlaczego? O tym poniżej…

Dlaczego warto mieć paprotkę w swoim domu?

Nie każdy o tym wie, ale paprotki oczyszczają powietrze z wszelkich toksyn i bakterii. Zaleca się, aby roślinę tę umieścić w pokoju, gdzie stoi telewizor, ponieważ jonizuje ona powietrze, wzbogacając je w jony ujemne – bardzo cenne dla naszego zdrowia. Jeśli jesteś osobą palącą, koniecznie kup paprotkę i postaw ją we wnętrzu. Oczyści ona zanieczyszczone przez dym papierosowy powietrze.

Uprawa i pielęgnacja paprotki 

Stanowisko 

Zaleca się ustawienie paprotki na parapecie od strony wschodniej lub północnej. Nie należy narażać rośliny na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Paprotka preferuje jasne oraz zacienione miejsca. Najlepiej rozwija się przy rozproszonym świetle. Pamiętaj też, aby unikać przeciągów oraz nagłych wahań temperatury. 

Podłoże

Gleba dla paprotek powinna być lekka i dobrze przepuszczalna. Warto też umieścić drenaż na dnie doniczki rośliny. Najlepszym podłożem dla paprotek jest mieszanka: gleby liściastej, torfu, piasku i niewielkiej ilości żyznej ziemi. 

Nawożenie 

Paprocie należy nawozić raz na dwa tygodnie specjalnym nawozem do paproci. W okresie spoczynku nie zaleca się nawozić roślin. 

Podlewanie

Roślinę należy podlewać systematycznie. Pamiętaj, aby gleba była stale wilgotna. Warto też zraszać liście paprotki. Nie należy dopuszczać do przelania rośliny, bowiem może to doprowadzić do jej gnicia. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 7, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród