Start Arrow OgródArrow Papryka ozdobna: uprawa i pielęgnacja

Papryka ozdobna: uprawa i pielęgnacja

Papryka ozdobna posiada malutkie i urocze owoce. Hodowana w doniczce, pięknie zdobi nasz parapet w kuchni. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować tę roślinę i zainspiruj się!

Papryka ozdobna – pochodzenie rośliny 

Papryka ozdobna pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki. W XVI w. stała się popularna we Włoszech i w Hiszpanii. W Polsce roślina ta cieszy się popularnością od niedawna. 

Wygląd rośliny 

Papryka ozdobna to krzaczek, posiadający kolorowe owoce, o intensywnych barwach, takich jak: żółć, czerwień, fiolet i pomarańcz. Kształt owoców może być: owalny, stożkowy lub kulisty. Roślina posiada ciemnozielone liście. Krzaczki papryki ozdobnej osiągają około 30 cm wysokości.

Papryka ozdoba – charakterystyka 

Roślina ta znana jest również do nazwami: „pieprzowiec ostry”, „pieprzowiec roczny”, „pieprz chilijski”, „pieprz turecki” albo „pieprz hiszpański”. To karłowata odmiana papryczek chili i papryki słodkiej, która idealnie nadaje się do uprawy w doniczkach. Zaliczana do rodziny psiankowatych. Charakteryzuje się ostrym i intensywnym smakiem.

Uprawa i pielęgnacja papryki ozdobnej

Stanowisko 

Papryka ozdobna powinna mieć zapewnione słoneczne i przewiewne stanowisko. W lecie zaleca się trzymać roślinę na balkonie lub na tarasie. Co ważne, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż 15 stopni Celsjusza, roślinę należy przenieść do domu. 

Podłoże 

Roślinie należy zapewnić żyzne i próchnicze podłoże. Po zakupie papryki ozdobnej, zaleca się przesadzenie rośliny do większej doniczki. Można ją posadzić również w specjalnej ziemi do uprawy warzyw. 

Podlewanie 

Paprykę ozdobną należy regularnie i obficie podlewać oraz zraszać. Nadmiar wody z podstawki należy systematycznie wylewać. Dzięki temu korzenie rośliny nie będą gniły. Pamiętaj, aby doniczka rośliny miała otwory na dnie. 

Nawożenie 

W okresie kwitnienia i owocowania roślinę należy zasilić nawozem uniwersalnym. Dobrze też sprawdzi się nawóz do pomidorów. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 9, 2022
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty