Start Arrow Budowa domuArrow Parametry domu: co warto wiedzieć przed wyborem projektu?

Parametry domu: co warto wiedzieć przed wyborem projektu?

Wybierając projekt domu na działkę należy kierować się nie tylko własnymi oczekiwaniami i potrzebami, ale przede wszystkim warunkami terenu i warunkami zabudowy, które w wydanej decyzji przedstawia gmina.

Domy jednorodzinne muszą spełniać warunki techniczne dotyczące usytuowania ich na działce. Chodzi głównie o odległości od granicy działki i sąsiedniej zabudowy. Aby wiedzieć, ile miejsca zajmie dom na działce i na ilu metrach kwadratowych będziemy mieszkać, warto dokładnie zapoznać się z parametrami budynku, które znajdują się przy każdej wizualizacji gotowego projektu.

Pamiętajmy, że standardowo dom jednorodzinny powinien być oddalony od granicy działki o 3 m ścianą bez okien czy drzwi i o 4 m – ścianą z otworami. Bliższe usytuowanie będzie możliwe tylko w przypadku, gdy decyzję taką podejmie na nasz wniosek gmina.

Więcej o budowie w granicach działki można przeczytać w artykule: Granice działki – w jakich odległościach budować?

O tym, ile zajmie miejsca dom na działce określa powierzchnia zabudowy. Pamiętajmy, że podana wartość powierzchni zabudowy nie uwzględnia: powierzchni obiektów budowlanych ani ich części nie wystających ponad powierzchnię terenu, powierzchni elementów drugorzędnych, np. schodów zewnętrznych, daszków, markiz, występów dachowych, oświetlenia zewnętrznego; powierzchni zajmowanej przez wydzielone obiekty pomocnicze, np. szklarnie, altany.

Powierzchnia całkowita natomiast oznacza sumę wszystkich kondygnacji nadziemnych i podziemnych, w tym również poddasza, tarasów, kondygnacji technicznych i magazynowych. Powierzchnię całkowitą mierzy się na poziomie posadzki po obrysie zewnętrznym budynku (łącznie z grubością ścian) z uwzględnieniem tynków, okładzin i balustrad.

Jeżeli chcemy wiedzieć, na ilu metrach będziemy mieszkać, sprawdźmy powierzchnię użytkową. Powierzchnia użytkowa to suma wszystkich pomieszczeń o funkcji mieszkalnej: pokoje, sypialnie, kuchnie, łazienki, gabinety. Powierzchnia netto zaś dodatkowo uwzględnia pomieszczenia techniczne, łącznie z garażem, piwnicą, komunikacją w projekcie i pomieszczeniami gospodarczymi. Liczona jest jako powierzchnia podłogi na każdej kondygnacji w stanie wykończonym: tynki, terakota itp.

Bardzo istotna ze względów i mieszkaniowych, i kosztowych jest powierzchnia poddasza. Do powierzchni netto wliczona  jest cała powierzchnia poddasza (liczona po podłodze), co ułatwi nam oszacowanie całkowitego kosztu budowy domu. Natomiast w powierzchni użytkowej, poddasze wlicza się się tylko w części. Część powierzchni poddasza o wysokości 2,20 m wlicza się w 100%. Ale już wysokości od 1,40 do 2,20 m wliczone są tylko w 50%, natomiast część powierzchni pomieszczenia poniżej 1,40 m nie jest wliczona w ogóle. Dzięki temu będziemy w stanie oszacować, ile miejsca mieszkalnego będzie na poddaszu.

Ważnym parametrem jest również kubatura budynku, oznaczająca objętość. Kubatura brutto budynku to suma kubatury wszystkich kondygnacji, stanowiąca iloczyn powierzchni całkowitej, mierzonej po zewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych i wysokości kondygnacji brutto, mierzonej między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją.

Do kubatury brutto budynku wlicza się kubaturę przejść, prześwitów i przejazdów bramowych, poddaszy nieużytkowych oraz takich zewnętrznych, przekrytych części budynku jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy, a także kubaturę balkonów i tarasów, mierzoną do wysokości balustrady.

Natomiast do podanych przy projekcie wartości kubatury nie wlicza się ław i stop fundamentowych, kanałów i studzienek instalacyjnych, studzienek przy oknach piwnicznych, zewnętrznych schodów, ramp i pochylni, gzymsów, daszków i osłon oraz kominów i attyk ponad płaszczyzną dachu.

Wszystkie podane parametry ułatwią nam wybranie odpowiedniego projektu na naszą działkę. Zanim jednak dokonamy formalności związanych z zakupem projektu, wystąpmy o warunki zabudowy!

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty