Start Arrow Budowa domuArrow Parametry okien

Parametry okien

Osadzanie okien i drzwi to ostatni, bardzo ważny, etap stanu surowego naszego domu. Od prawidłowego wyboru i montażu okien zależy nie tylko nam późniejszy komfort mieszkania, ale również wartość użytkowa budynku i koszty jego przyszłej eksploatacji. Warto więc zapoznać się z parametrami, jaki muszą one spełniać.

Podstawową funkcją okien jest odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Okna jedna mają również decydujący wpływ na właściwą izolację termiczną budynku oraz prawidłową wentylację. Powinny skutecznie zapobiegać utracie ciepła oraz chronić przed czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, opady, nadmierne promieniowanie słoneczne czy niska temperatura. Ich zadaniem jest także tłumienie hałasów dobiegających z zewnątrz, a także zabezpieczenie budynku przed włamaniem.

parametry-okien

Właściwości okien

O właściwościach okien decydują parametry, składające się na charakterystykę danego okna. O tym, czy okna spełniają wymagane normy decydują badania, przeprowadzane w Instytucie Techniki Budowlanej. Sprawdza się ich odporność, trwałość, szczelność, a także izolacyjność cieplną, która określi przydatność okna jako cieplnej przegrody zewnętrznej dla pomieszczeń. Wykonuje się też badania izolacyjności akustycznej. Kupując okna powinniśmy więc zwrócić uwagę na kilka istotnych – podanych przez producenta – kwestii.

Współczynnik przenikalności cieplnej U

Im mniejsza wartość współczynnika przenikalności cieplnej U, tym lepsze okno posiada właściwości ciepłochronne. Wartość współczynnika zależy od rodzaju użytej szyby.

 • dla pojedynczej szyby o grubości 4 mm U=5,0 W/(m2K)
 • dla szyby zespolonej ze szkła float 4/12/4 U=3,0 W/(m2K)
 • dla szyby zespolonej 4/15/4 z powłoką niskoemisyjną i wypełnionej specjalnym gazem U=1,1 W/(m2K)

Dzięki szybom zespolonym uzyskuje się dużo niższą wartość U niż w szybach tradycyjnych. Składają się one z dwóch lub trzech szklanych tafli oddzielonych uszczelnioną na krawędziach ramką dystansową, pomiędzy którymi znajduje się powietrze lub gaz szlachetny. Większa liczba komór, zastosowanie gazu szlachetnego i szkła niskoemisyjnego pozwala uzyskać bardzo dobre parametry izolacji cieplnej.

Współczynnik przenikalności akustycznej Rw

Współczynnik przenikalności akustycznej Rw decyduje o izolacji domu od dźwięków zewnętrznych. Wartość tego współczynnika, wyrażana w decybelach (dB), zależy od usytuowania budynku w stosunku do źródeł hałasu.

 • okna w miejscu narażonym na hałas (np. od strony ulicy) Rw>40dB
 • okna pozostałe (np. od strony podwórza) Rw>25 – 30 dB

Na rynku dostępne są również okna dźwiękochłonne, wykonywane na zamówienie. Tłumią one niemal całkowicie hałas z zewnątrz. Szyby zespolone w takich oknach są grubsze od zwykłych zespolonych.

Współczynnik infiltracji powietrza a

Współczynnik infiltracji powietrza opisuje przenikanie powietrza przez zamknięte okna. Zbyt duża szczelność może być skutkiem braku odpowiedniej wentylacji, a co za tym idzie, powstawania wilgoci i grzyba.

 • współczynnik infiltracji powietrza a=0,5-1

Wyższa wartość a oznacza straty ciepła, niższa – brak prawidłowej wentylacji.

Jakość okien

Na jakość okien wpływa również materiał, z którego są wykonane. Do wyrobu ram okiennych stosuje się drewno, PVC, stal, aluminium, a każdy z tych materiałów posiada zbliżone cechy stanowiące o jego możliwościach funkcjonalnych.

Warto też wiedzieć że wpływ na jakość okna ma również kolor ram. Ciemne pochłaniają więcej ciepła a w konsekwencji szybciej się zużywają i wymagają częstszej konserwacji.

Kolejnym ważnym elementem są okucia. Najczęściej są to okucia obwiedniowe dzięki czemu okna są rozwieralne uchylno-rozwieralne lub uchylno-przesuwne. Okna antywłamaniowe mają dodatkowo wzmocnione okucia i klamki zamykane na klucz. Istotną kwestią są także uszczelki. Powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów aby wytrzymać ok. 5-10 lat.

Okna mogą być również wyposażone w nawiewniki, szyby o zwiększonej ciepłochronności, mogą mieć szprosy lub wbudowane żaluzje. Warto jednak pamiętać, że na zachowanie dobrych parametrów okien wpływa przede wszystkim ich poprawny montaż.

Autor: Marta Hawrylak - DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645