Start Arrow Budowa domuArrow Parapety wewnętrzne. Jak zamontować parapet wewnętrzny krok po kroku?

Parapety wewnętrzne. Jak zamontować parapet wewnętrzny krok po kroku?

Montowanie parapetu wewnętrznego jest zaskakująco łatwe. Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, warto jednak dobrze zastanowić się nad materiałem, jakiego chcemy użyć. Bardzo stylowo wygląda drewniany parapet, jednak jego wadą jest niska odporność na wilgoć. Ze względu na fakt, że parapet jest narażony na kontakt z wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych, warto zastanowić się nad wyborem odporniejszego surowca. Przykładowo, świetnie nadają się: żywica, konglomerat kamienny i kamień naturalny.

Montaż parapetu krok po kroku

Montaż parapetu krok po kroku

Czego będziemy potrzebować?

Jeśli chodzi o materiały:

 • Parapet dopasowany długością do wymiarów okna
 • Klej – wybierzmy taki, który nadaje się do klejenia materiału, z którego chcemy wykonać parapet
 • silikon budowlany
 • taśma izolacyjna
 • wsporniki i kołki do zamocowania wsporników (opcjonalnie)

Natomiast jeśli chodzi o narzędzia, musimy zaopatrzyć się w:

 • poziomnicę
 • grzebień do nakładania kleju (nie musimy go kupować osobno – na ogół jest sprzedawany razem z klejem)
 • jeśli używamy wsporników, konieczne będzie użycie wiertarko-wkrętarki

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, czy nasz parapet ma właściwą długość. Powinien on być nieco dłuższy od szerokości wnęki okiennej, jego końce powinny bowiem tkwić w ścianie.

Do montażu parapetu na murze podokiennym powinniśmy użyć kleju lub zaprawy cementowej. Od tego drugiego rozwiązania stopniowo się odchodzi na rzecz kleju. Pamiętajmy tylko o odpowiednim dobraniu jego typu do użytego materiału. W przeciwnym razie mogą wystąpić niepożądane skutki – na przykład w postaci nieestetycznych plam, w dodatku niemożliwych do usunięcia.

Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić także przyczepność podłoża. Na próbę przyklejmy mały fragment kamienia lub konglomeratu i pozostawmy na 48 godzin, po czym sprawdźmy jak się trzyma. Jest to szczególnie ważne w przypadku powierzchni o trudnej do ustalenia nośności – na przykład powierzchni pylących.

Jak przygotować mur?

 • Pomimo iż parapety z kamienia i konglomeratu kamiennego są przygotowywane na wymiar, warto upewnić się, czy wszystkie parametry się zgadzają. Wadliwy parapet to na przykład taki, który nachyla się w kierunku okna. W takim wypadku ewentualne rozlanie płynu (na przykład wody z kwiatów) sprawi, że dostanie się on pod okno i będzie trudny do usunięcia. Lepiej już wybrać parapet nachylony lekko w kierunku wnętrza, co jest wręcz zalecane przez niektórych producentów.
 • Mur możemy położyć tylko na odpowiednio przygotowany parapet. Przygotowanie polega na nałożeniu warstwy zaprawy wyrównującej. Przy rozrabianiu zaprawy pamiętajmy o konieczności zachowania proporcji podanych na opakowaniu. Do rozprowadzania najlepiej użyć stalowej pacy o gładkich krawędziach. Pod żadnym pozorem nie układajmy parapetu na nie do końca wysuszonej powierzchni. Musimy poczekać do całkowitego wyschnięcia zaprawy.
 • Mur, którego powierzchnia jest w miarę równa wymaga tylko dokładnego oczyszczenia i ewentualnego odtłuszczenia. Dokładnie usuńmy resztki farby (zwłaszcza emulsyjnej) oraz tynków i zapraw.
 • Jak głęboko parapet powinien być zagłębiony w ścianę? Najlepsza głębokość to około 3 cm. Starajmy się wykuć szczelinę w miarę równo. Uszkodzenia ściany ponad szczeliną są nie do uniknięcia, ale starajmy się je w miarę możliwości minimalizować.

Montujemy parapet

 • Szybkowiążący klej poliuretanowy idealnie nadaje się do montażu parapetów z kamienia oraz konglomeratu kamiennego.
 • Obie płaszczyzny – zarówno parapet, jak i mur powinniśmy w całości pokryć cienką warstewką kleju. Do tego celu użyjmy dołączonego do kleju grzebienia.
 • Tak przygotowany parapet kładziemy na murze. Pamiętajmy, o pozostawieniu między murem a ścianą szczeliny o szerokości około 0,5 cm i o bardzo mocnym dociśnięciu. Pomogą nam w tym drewniane kliny wstawione między górną płaszczyznę parapetu a podkucie wnęki okiennej, oraz dodatkowe podstemplowanie od dołu drewnianym klockiem. Elementów tych nie należy usuwać, dopóki klej się całkowicie nie utwardzi. Innym sposobem jest obłożenie konstrukcji workami z cementem. Upewnijmy się, czy okno i parapet są położone względem siebie pod kątem prostym.
 • Czas wiązania kleju zależy głównie od wilgotności powietrza. Jeśli jest ono bardzo suche, może on wynosić nawet 24 godziny, w innym wypadku wynosi od 2 do 4 godzin. Wilgoć w powietrzu wpływa korzystnie na utwardzanie kleju poliuretanowego. Jeśli zatem powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche, należy delikatnie podgrzać klej i nakładać go na lekko wilgotną powierzchnię.
 • Wszystkie czynności przygotowujące wyglądają analogicznie, jeśli montujemy parapet na zaprawę cementową. Do rozprowadzania zaprawy użyć należy pacy stalowej o gładkich krawędziach. Warstwa zaprawa musi mieć grubość około 2-5 mm. Pamiętajmy o dobraniu koloru zaprawy do barwy parapetu. W wypadku jasnego parapetu należy wybrać zaprawę na bazie białego cementu – pomoże nam to uniknąć brzydkich przebarwień.
 • Gdy zakończymy prace, zwróćmy uwagę na to, czy pomiędzy ścianą a parapetem nie pozostała wolna przestrzeń.

Parapet musi mieć właściwą długość

Parapet musi mieć właściwą długość
.

Podkuwanie ościeża

Podkuwanie ościeża
.

Okno i parapet muszą być położone pod kątem prostym względem siebie

Okno i parapet muszą być położone pod kątem prostym względem siebie

Wykańczanie

 • Szczelina pomiędzy parapetem i oknem nie może być widoczna. Dlatego dobrym rozwiązaniem są profile montażowo – wykończeniowe z PVC, dzięki którym ją zamaskujemy. Dostępne są one w postaci samoprzylepnych ćwierćwałków lub płaskowników.
 • Aby zapobiec wnikaniu wody miejsce pomiędzy parapetem a ościeżami musimy uszczelnić silikonem. Na koniec tynkujemy ścianę pod parapetem i wzdłuż jego brzegów.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Czasem konieczne może być użycie dodatkowych wsporników. Przykładowo, należy tak zrobić, gdy więcej niż jedna trzecia parapetu wystaje poza ścianę. Możemy wybrać wsporniki wykonane z drewna lub metalu. Łączymy je ze ścianą używając kołków montażowych. Parapet przyklejamy do wsporników za pomocą silikonu budowlanego.

Warto też pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy parapetem a grzejnikiem. Powinno być to około 15 centymetrów. W wypadku grzejników konwektorowych pozostaje jeszcze jedna kwestia – nie powinien on odstawać od ściany na więcej niż 4 cm, aby nie blokować odpływu gorącego powietrza.

Jeśli pracę wykonamy starannie, wówczas z pewnością unikniemy powstawania mostków termicznych. Mowa tutaj zarówno o parapecie wewnętrznym, jak i zewnętrznym. W wypadku parapetu wewnętrznego mostek termiczny z pewnością nie wystąpi, jeśli parapet będzie wsunięty pod konto na głębokość ok. 1,5 cm. Pozostała szczelina musi zostać wypełniona za pomocą materiału termoizolacyjnego – najlepiej sprawdzi się tutaj taśma polietylenowa, ewentualnie możemy zastosować piankę montażową.

Następna »

Autor: DOM.pl - materiał powstał przy współpracy eksperta marki Graphite
Zdjęcia: Atlas

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

ŁukaszN2 Odpowiedz 2016-12-19 10:01:14

@Heniek: raczej nie - pianoklej jest bardzo uniwersalny, więc jeśli kupujesz jakiś np. do płyt OSB, to do parapetów też będzie pasował. Dedykowane widziałem tylko do dekarstwa.

Jacek Odpowiedz 2016-12-15 13:27:41

Jeżeli macie zamiar montować parapet pianoklejem to polecam tytan 60 sekund. Klej jest uniwersalny, więc można nim kleić parapety, dekoracje ścienne, czy regipsy i płyty OSB.

Heniek Odpowiedz 2016-09-21 08:43:36

@ŁukaszN2: Brzmi bardzo zachęcająco ;) Ale są jakieś typy pianokleju, że specjalnie do parapetów?

ŁukaszN2 Odpowiedz 2016-09-20 08:55:16

@Heniek: Co człowiek to inne przyzwyczajenia, ale do parapetów pianoklej będzie OK. Sam używałem go w czasie ostatniego remontu do klejenia parapetów w domu i jestem zadowolony, bo bardzo mocno trzyma, więc nie powinieneś mieć żadnych problemów. No i nakładanie jest łatwiejsze - tak jak sylikon: tubka, pistolet i działasz.

Heniek Odpowiedz 2016-09-19 08:58:23

Podobno teraz parapety montuje się pianoklejem i nikt nie bawi się już w rozrabianie kleju w wiadrze. Dobrze trzyma taki klej w pianie? nie ma potem problemów z użytkowaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Kinkiet Amelia White

 • Promocja

  Lampa podłogowa Rosa White

 • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

 • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

 • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

 • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu