Start Arrow Budowa domuArrow Parapety wewnętrzne – jakie wybrać?

Parapety wewnętrzne – jakie wybrać?

Jakie na rynku można znaleźć parapety do wnętrz?

Parapet jest elementem wykończenia wnęki okiennej, pełniącym także funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępne są parapety drewniane, kamienne lub z tworzywa sztucznego.

Parapet drewniany wykonywany jest z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Materiał na parapety powinien być klejony warstwowo. Dzięki temu nie będzie się odkształcał pod wpływem wilgoci i ciepła z grzejników. Gotowe parapety mają zazwyczaj frezowane krawędzie i są pokryte lakierem bezbarwnym.

Parapety z płyt postformingowych są wykonane z płyty wiórowej, która jest oklejona laminatem z obu stron. To jak będzie wyglądał parapet zależy od rodzaju okleiny: parapety mogą być jednobarwne w dowolnym kolorze oraz imitujące kamień lub drewno. Zazwyczaj ich powierzchnia jest półmatowa, choć można zamówić z połyskiem. Krawędź parapetu najczęściej jest zagięta do dołu. Parapety te są odporne na wilgoć i zabrudzenia, a na ich powierzchni nie zostają ślady po doniczkach i ozdobach. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu i montażu.

Parapety laminowane i spiekane (HPL) są wykonane z płyt drewnopochodnych, ale tu  laminat jest nie tylko naklejony na płytę, lecz jeszcze dodatkowo z nią spieczony. Ma właściwości i wzory podobne do parapetów laminowanych. Ich powierzchnię trudno jest zarysować, są one lekkie i odporne na pęknięcia. Dzięki spieczeniu laminat nie odkleja się, nawet przy długim bezpośrednim kontakcie z woda. Jest idealny do wykorzystania w miejscach zawilgoconych- kuchniach i łazienkach.

(Parapet wewnętrzny powinien również pełnić funkcję dekoracyjną)

(Parapet wewnętrzny powinien również pełnić funkcję dekoracyjną)

Parapety kamienne zwykle wykonane są z marmuru. Stosuje się do tego także trochę twardszy granit. Powierzchnia parapetów może być oszlifowana lub polerowana. Marmur jest porowaty, więc jego powierzchnię należy pokryć specjalnym płynem konserwującym, który chroni przed chłonięciem przez niego zanieczyszczeń i wody.

Parapety z marmuru syntetycznego produkuje się z piasku kwarcowego, mączki dolomitowej, pigmentów i żywic poliestrowych. Odlewa się je w specjalnych formach, a dla nadania połysku powierzchnię pokrywa się warstwą specjalnej żywicy. Parapety z marmuru syntetycznego imitują marmurowe i granitowe, ale są od nich dużo lżejsze. Mogą mieć różne kolory. Są one odporne na uderzenia oraz różne środki chemiczne.

Parapety z konglomeratu marmurowego (polimerobetonu) wykonywane są z kruszywa marmurowego połączonego żywicą poliestrową. Naturalne kruszywo sprawia, że świetnie imitują parapety kamienne, mogą być też barwione na różne kolory. Przeważnie mają one błyszczącą powierzchnię i frezowane brzegi. Parapety z konglomeratu marmurowego są trwałe, i łatwo do utrzymania w czystości. Są nienasiąkliwe, niełamliwe oraz odporne na ścieranie.

Parapety plastikowe wykonuje się z twardego PVC, które nie żółknie pod wpływem promieni ultrafioletowych. Mają one przekrój komorowy, zazwyczaj imitują marmur. Jak każdy wyrób plastikowy są odporne na wilgoć.

Parapety akrylowe zbudowane są z masy z wypełniaczami mineralnymi. Zawiera ona akryl, dostępna jest w wielu kolorach. Powierzchnia parapetów może być matowa, półmatowa lub z połyskiem. Tworzywo akrylowe jest bardzo twarde i jednorodne, dzięki czemu w razie uszkodzenia powierzchni można je zeszlifować. Parapety nie odbarwiają się ani nie plamią.

Autor: Epigraf

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645