Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Parkiet Przemysłowy – ciekawa alternatywa drewnianej podłogi

Parkiet Przemysłowy – ciekawa alternatywa drewnianej podłogi

Parkiet przemysłowy to ciekawa i coraz popularniejsza alternatywa dla klasycznej podłogi drewnianej. Dawniej układany w fabrykach, dziś śmiało wkracza do wnętrz domów jednorodzinnych, urządzonych zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym stylu.

Jak wygląda parkiet przemysłowy?

Parkiet przemysłowy ma postać deszczułek, wyższych niż szerszych (gr. 10, 14 lub 22 mm, długość 16, 25 lub 30 cm). Układane są one na sztorc, czyli pionowo, przez co posadzka jest bardzo wytrzymała i może być wykonana nawet z drewna o niewysokich parametrach wytrzymałościowych.

(Parkiet przemysłowy tworzy oryginalne, symetryczne bądź nieregularne kompozycje. Nazywany jest też mozaiką przemysłową. fot. archiwum DOM.pl)

Zresztą parkiety przemysłowe wykonane są niemalże z każdego drewna, zarówno gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Lamelki mają różną kolorystykę i natężenie barwy, dlatego bardzo efektownie wyglądają jako kompozycja mozaiki „na dziko”.

Podłogi z parkietu przemysłowego są ciepłe i przyjemne w dotyku, jak naturalne drewno. Charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie i odkształcenia. Dobrze tłumią dźwięki, poprawiają również izolację termiczną wnętrza.

(W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak kuchnie czy łazienki, lepiej sprawdzają się parkiety z gatunków drewna egzotycznego. fot. archiwum DOM.pl)

Układanie parkietu

Układanie parkietu przemysłowego jest stosunkowo łatwe i szybkie. Deszczułki połączone są w płyty za pomocą taśmy samoklejącej, którą usuwa się po ułożeniu parkietu. Można również oderwać deszczułki od brytów i układać je pojedynczo, tworząc piękne i oryginalne kompozycje, symetrycznie lub nieregularnie. Na dużych powierzchniach warto właśnie stosować pojedyncze układanie deszczułek – jeżeli ułożymy całe bryty, łączenia płyt mogą być zbyt widoczne.

Parkiet mocuje się na standardowy klej do parkietów, układając bryty lub pojedyncze deszczułki na równym, czystym i suchym podłożu. Podczas montażu niezwykle ważna jest wilgotność podłoża, która nie może być większa niż 2%. Dlatego parkiet przemysłowy nie może być układany w nowo wybudowanych domach, które nie do końca pozbyły się wilgoci technologicznej.

(Parkiet przemysłowy z drewna egzotycznego tworzy na podłodze oryginalny, kolorowy wzór. fot. archiwum DOM.pl)

Ułożony parkiet należy wycyklinować, nie wcześniej jednak niż po 2 tygodniach od ułożenia. Następnie należy wypełnić szpary, a powierzchnię zabezpieczyć woskiem, lakierem bądź olejem do drewna.

Parkiet przemysłowy ma niższą cenę za m2 niż klasyczny parkiet, szczególnie jeśli chodzi o egzotyczne gatunki drewna. Ale koszt robocizny, cyklinowania i impregnacji może być podobny. Dlatego wybierając między parkietem drewnianym a parkietem przemysłowym, często ostateczną decyzję podejmuje się w oparciu o względy estetyczne.

(Parkiety przemysłowe - przykładowe wzory i kolory)

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642