Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Parkiet przemysłowy – czy tylko do biur?

Parkiet przemysłowy – czy tylko do biur?

Jeszcze do niedawna parkiety przemysłowe można było spotkać wyłącznie w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Ostatnio jednak coraz częściej widuje się go także w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Do jego zalet należy łatwość montażu, wytrzymałość, oraz estetyka. Wszystko to sprawia, że stanowią silną konkurencję dla klasycznej podłogi drewnianej.

(Trwała i odporna mozaika przemysłowa ożywi wnętrze)

(Trwała i odporna mozaika przemysłowa ożywi wnętrze)

Cechy charakterystyczne

Parkiet przemysłowy, wykonany jest z wąskich, drewnianych deszczułek, zwanych też lamelkami. Ułożone są one na sztorc (stąd czasem bywa nazywany parkietem sztorcowym). Pojedyncze deszczułki różnią się między sobą wielkością i kolorem. W sklepach dostępne są lamelki o grubościach od 8 do 23 mm, taki parkiet można zatem bez obaw wielokrotnie szlifować.

Przed rozpoczęciem układania parkietu upewnijmy się, czy podłoże jest idealnie gładkie. Następnie stopniowo układamy na nim lamelki, przymocowując je do podłoża za pomocą kleju. Gotową podłogę cyklinujemy i zabezpieczamy (za pomocą lakieru, wosku, lub oleju). W przypadku parkietów przemysłowych najlepszym rozwiązaniem jest olej, gdyż dzięki niemu deski się nie rozwarstwiają.

(Dąb czarny, fot.SerwisParkiet)

(Dąb czarny, fot.SerwisParkiet)

(Dąb czerwony, fot.SerwisParkiet)

(Dąb czerwony, fot.SerwisParkiet)

Zalety parkietów przemysłowych

Parkiet przemysłowy charakteryzuje się duża wytrzymałością i odpornością na wilgoć – jest to spowodowane głównie ustawieniem deszczułek „na sztorc”. Sprawia to, że ten typ parkietu można często spotkać we wnętrzach o dużym natężeniu ruchu – chodzi tu głównie o obiekty użyteczności publicznej, takie jak restauracje, hotele, czy biura.

Kolejna z zalet parkietu sztorcowego jest charakterystyczna, niejednolita kolorystyka, dzięki czemu wnętrze staje się ożywione i wygląda oryginalnie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, deszczułki możemy układać symetrycznie, lub w sposób asymetryczny

Egzotyka i tradycja

Parkiety przemysłowe wykonywane są z różnych rodzajów drewna. Możemy spotkać się zarówno z deszczułkami wykonanymi z drewna egzotycznego(na przykład merbau, czy lapacho), lub też z gatunków rodzimych (buk, jesion, lub dąb).

(Merbau, fot.SerwisParkiet)

(Merbau, fot.SerwisParkiet)

(Wenge, fot.SerwisParkiet)

(Wenge, fot.SerwisParkiet)

Zaletą parkietu przemysłowego, oprócz atrakcyjnego wyglądu, jest także niska cena. Chociaż jego wygląd jest uniwersalny, to parkiet sztorcowy najlepiej komponuje się z dodatkami i meblami w stylu nowoczesnym.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642