Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Parkiet z drewna egzotycznego

Parkiet z drewna egzotycznego

Zastanawiam się nad zakupem paneli z drewna egzotycznego, ale spotkałem się z opinią, że „pęcznieją” one pod wpływem temperatury i wilgoci. Są dosyć drogie, dlatego chciałbym się dowiedzieć, co o nich myślicie.

Czytelnikowi odpowiada ekspert firmy DLH Polska:

Drewno jako naturalny materiał o właściwościach higroskopijnych w zależności od warunków zewnętrznych i własnej wilgotności wchłania wilgoć zawartą w powietrzu lub oddaje cześć wilgoci do powietrza. Dzieje się tak do momentu osiągnięcia przez nie tzw. stanu równowagi higroskopijnej. W czasie zmian wilgotności drewno zmienia swoje wymiary liniowe – zwiększając wilgotność pęczniej, natomiast wysychając kurczy się. Rozmiary pęcznienia lub skurczu zależne są między innymi od zakresu zmiany wilgotności drewna oraz od jego właściwości charakterystycznych dla danego gatunku.

Większość oferowanych w Polsce gatunków drewna egzotycznego jest stabilniejsza od krajowego drewna jesionowego czy bukowego a nawet dębowego. Doussie, lapacho, teak, merbau czy iroko charakteryzują się znacznie mniejszym współczynnikiem skurczu/pęcznienia od naszych najpopularniejszych gatunków. Dla przykładu: jeżeli wilgotność drewna wzrośnie o 5% (zmiana wilgotności drewna w takim zakresie ma zwykle miejsce w cyklu zima-lato) wówczas element wykonany z tego drewna o szerokości 1 mb (czyli np. 11 deszczułek o szerokości 9 cm ułożonych obok siebie) zwiększy swoje wymiary w wypadku doussie o 8 mm, iroko o 10,5 mm, dębu 12,5 mm a buka aż o 15 mm.

Jak widać, wzrost szerokości elementów wykonanych z doussie jest prawie dwukrotnie mniejszy od takich samych elementów z buka. Jeżeli weźmiemy teraz pod uwagę pomieszczenia o szerokości kilku metrów to różnice te decydują o funkcjonowaniu całej podłogi.

Z tego powodu elementy posadzkowe z afrykańskich, amerykańskich i azjatyckich gatunków drewna mogą być znacznie większe od parkietów wykonanych z drewna krajowego. Standardem wśród egzotyków są deszczułki, a raczej deski o szerokości 9 a nawet 12 cm i długości do 120 cm. Szerokość typowego parkietu z krajowego drewna nie przekracza 7 cm, a długość 45 cm.

(Podłoga drewniana Ipe/Lapacho - fot. DLH Polska)

(Podłoga drewniana Ipe/Lapacho - fot. DLH Polska)

Skąd więc bierze się więc opinia o niestabilności tych gatunków drewna w porównaniu z naszym dębem czy bukiem?

Spowodowana jest ona kilkoma przyczynami:

– Deszczułki, a właściwie deski z drewna egzotycznego układa się przede wszystkim w tzw. podłogę okrętową, przy której każdy skurcz, bądź pęcznienie poszczególnych deszczułek sumuje się – w wypadku parkietu z dębu, buka czy jesionu często stosuje się układ deszczułek w jodełkę, kwadraty lub wzór koszykowy itp., układanie parkietów z krajowych gatunków drewna w cegiełkę lub „okrętówkę” równie często powoduje problemy;

– Znaczna szerokość elementów (9-12 cm) powoduje, że skurcz/spęcznienie drewna jest znacznie bardziej widoczne niż przy węższych deszczułkach z drewna krajowego – w przypadku przemysłówki z egzotyków, która składa się z węższych elementów nie obserwuje się najmniejszych problemów nawet w pomieszczeniach o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych;

– Kontrola wilgotności parkietu z drewna egzotycznego przed układaniem jest zwykle utrudniona, ponieważ większość wilgotnościomierzy stosowanych przez parkieciarzy nie daje wiarygodnych wyników pomiarów (nawet w wypadku zaawansowanych wilgotnościomierzy zdarzają się błędy rzędu 1-3%), ponieważ są one zwykle przystosowane do określania wilgotności kilku podstawowych gatunków drewna krajowego – doskonale wiadomo jakie następstwa pociąga za sobą montaż zbyt suchego lub wilgotnego parkietu.

(Podłoga drewniana Merbau - fot. DLH Polska)

(Podłoga drewniana Merbau - fot. DLH Polska)

Warto wiedzieć, że według ostatnich szacunków 15% wszystkich ułożonych w ubiegłym roku w Polsce posadzek drewnianych została wykonana z drewna pochodzącego z Afryki, Azji lub Ameryki Płd. W związku z tym powiększa się także grupa parkieciarzy, którzy w czasie pracy zetknęli się z parkietem z drewna egzotycznego, a niektórzy wyspecjalizowali się już w tym zakresie i zajmują się obecnie przede wszystkim układaniem „egzotyków”. Nie wszyscy byli jednak odpowiednio przygotowani do pracy z nowym materiałem i początkowe trudności wykonawców spowodowały powstanie opinii o niestabilności, kłopotach z obróbką, klejeniem, lakierowaniem czy olejowaniem drewna egzotycznego.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie