Start Arrow Budowa domuArrow Paroizolacja – rodzaje i zastosowanie

Paroizolacja – rodzaje i zastosowanie

Paroizolacja usuwa wilgoć z wnętrz i zapobiega skraplaniu się pary wodnej na przegrodach. Para wodna powstaje w domach podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak: gotowanie, zmywanie czy pranie… Jakie są rodzaje paroizolacji i gdzie ją stosować?

Miejsce paroizolacji

Paroizolacja powinna być umieszczona między warstwą ocieplenia a obudową poddasza. Co ważne, należy zwrócić szczególną uwagę na zaklejenie zakładów poszczególnych pasm paroizolacji specjalną taśmą i stosować specjalne techniki łączenia paroizolacji z murami, gdyż nawet przez najmniejszą szczelinę para wodna może się przedostać do wnętrza termoizolacji.

Kiedy paroizolacja nie jest wymagana?

Każdy dom z poddaszem powinien przewidywać ocieplenie dachu z zastosowaniem paroizolacji. Możemy z niej zrezygnować tylko w przypadku, gdy zamontowana jest skuteczna wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, a dach zabezpieczony jest od zewnątrz membraną dachową.

Polska norma polska norma PN-EN ISO 6946, która decyduje o konieczności użycia paroizolacji wskazuje, że w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak: kuchnie, łazienki czy pralnie należy stosować przegrodę o oporze dyfuzyjnym co najmniej 12 m2*h*hPa/g, którą zapewnia właśnie paroizolacja. Zgodnie z podaną normą nie ma obowiązku montowania paroizolacji w pomieszczeniach suchych (np. w sypialniach, itp.).

Rodzaje paroizolacji

Wyróżniamy kilka rodzajów folii paroizolacyjnych. Są to tzw. bariery parowe, opóźniacze pary oraz regulatory pary, tworzące grupy tradycyjnych i aktywnych paroizolacji.

Paroizolacja tradycyjna:

Bariery parowe – to folie paroizolacyjne z metalem lub bitumem, najczęściej stosowane w dachach niewentylowanych.

Opóźniacze pary – to najpopularniejszy obecnie materiał. Jest to paroizolacja na bazie folii polietylenowych o grubościach od 0,15 do 0,2 mm, które prawie całkowicie zatrzymują napór pary wodnej. 

Paroizolacja aktywna:

Regulator pary – składa się z 3 warstw polipropylenu. Posiada zdolność magazynowania nadmiaru wilgoci i oddawania jej w czasie. Zastosowanie aktywnych paroizolacji warto przemyśleć więc w pomieszczeniach mieszkalnych. Co ciekawe, folie paroizolacyjne aktywne należy stosować tylko w dachach z zamontowaną wysokoparoprzepuszczalną membraną dachową.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu