Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Pawilony i altany – komfort w ogrodzie

Pawilony i altany – komfort w ogrodzie

Podczas wiosenno-letnich miesięcy zazwyczaj spędzamy dużo czasu w ogrodzie. Jest to przyjemne, jednak pogoda niezależnie od pory roku potrafi płatać figle. Pawilony i altany ogrodowe to jeden ze sposobów na cieszenie się czasem spędzonym na łonie natury nawet pomimo trudnych warunków pogodowych.

Zarówno skwar jak i strumienie deszczu nie sprzyjają relaksowi w ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować ze spożywania posiłków lub po prostu miłego spędzania czasu na zewnątrz. Pod daszkiem pawilonu lub altany nawet w bardzo gorący dzień jest przyjemnie, nie przepuści on też wody.

Klasyczny pawilon ogrodowy

Na ogół pawilony ogrodowe wznoszone są na planie kwadratu. Najprostsza konstrukcja obejmuje drewniane kratki i dach wykonany z poliestru. Warto zwrócić uwagę na to, czy dach jest zdejmowany. Najlepiej jeśli jest on przypinany na zatrzaski, wówczas łatwo i szybko można go zdemontować i założyć z powrotem.

(Najprostszy pawilon ogrodowy, fot. S-Bud)

Pawilon ogrodowy z podłogą

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie wyżej opisanej konstrukcji z podłogą. Wprawdzie rozłożenie go zajmuje może nieco więcej czasu, jednak wygląda on bardziej elegancko. Zwiększa się zarazem komfort użytkowania – unikniemy problemów związanych z podmokłym podłożem.

(Pawilon ogrodowy z podłogą, fot. Juro-Trans)

Altana ogrodowa

Altana ogrodowa od pawilonu różni się głównie obecnością ścian. Na ogół też zamiast dachu wykonanego z materiału występuje bardziej „solidny”- na przykład kryty gontem. Jest on wówczas bardzo szczelny i ma bardziej klasyczny, dekoracyjny wygląd. Altany ogrodowe prezentują się szczególnie dobrze w towarzystwie kwiatów – na przykład w podwieszonych donicach. Dzięki temu możemy stworzyć w naszym ogrodzie naprawdę miły zakątek.

(Dekoracyjna altana ogrodowa, fot. S-Bud)

Altany ogrodowe to rozwiązanie bez wątpienia bardziej dekoracyjne niż pawilony. Jeśli jednak bardziej podoba nam się swobodna, niezobowiązująca aranżacja ogrodu, powinniśmy wybrać pawilon ogrodowy. Wybór należy do nas i zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Innym rozwiązaniem są projekty altan, dostępne w bazie DOM.pl. Możemy wybrać altanki z dodatkowym pomieszczeniem, całkowicie lub częściowo zadaszone, z miejscem na grilla czy ogrodowy hamak. Profesjonalna dokumentacja architektoniczna sprawi, że w prosty i tani sposób wybudujemy na naszych działkach oryginalne drewniane konstrukcje.

Przeczytaj także, czy budowa altany wymaga pozwolenia na budowę?

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród