Start Arrow OgródArrow Pchełki ziemne. Jak zwalczyć uporczywe szkodniki…?

Pchełki ziemne. Jak zwalczyć uporczywe szkodniki…?

Pchełki ziemne należą do podrodziny chrząszczy. Ich cechą charakterystyczną jest obecność w tylnych udach aparatu Maulika, który umożliwia im skakanie. Mają ciemną barwę. Bywają również seledynowo-niebieskie bądź czarne z żółtymi, połyskującymi paskami. Wgryzają się w liście kapusty, rukoli lub rzodkiewki, całkowicie je niszcząc. Jak pozbyć się tych uporczywych szkodników? Oto kilka wskazówek…

#1 Włóknina bądź gęsta firanka

…to najskuteczniejszy sposób ochrony warzyw przed szkodnikami. Pamiętaj, że zasadzone warzywa muszą być przykryte włókniną bądź gęstą firanka od razu po posadzeniu.

#2 Uprawa współrzędna

Niektóre rośliny odstraszają pchełki ziemne. Jeśli zasadzisz je obok warzyw, skutecznie się ich pozbędziesz. Rośliny, które zwalczają pchełki ziemne to: sałata, szpinak bądź kocimiętka. 

#3 Tabliczki lepowe

…sprawdzą się doskonale, jeśli pchełki ziemne grasują już po Twoich warzywach. W sklepach są dostępne gotowe tabliczki lepowe. Najlepszy będzie kolor żółty. Połóż ją na ziemi bądź zawieś nisko (na patyku) wśród warzyw. 

#4 Podlewanie

Pchełki ziemne uwielbiają suszę. Wówczas są najbardziej aktywne. Systematyczne podlewanie warzyw ograniczy ich namnażanie i szkodliwość. 

#5 Preparaty naturalne i chemiczne 

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów chemicznych, które skutecznie zwalczą pchełki ziemne. Jeśli jednak nie chcesz używać chemii, polecamy preparaty naturalne. Wywar z pomidorów bądź wrotyczu truje szkodniki. Warto jednak pamiętać, aby nie stosować ich na roślinach o krótkim okresie wegetacji (tj. rukola, rzodkiewka), ze względu na ich właściwości trujące. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 15, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty