Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Pędzel czy wałek – czym malować?

Pędzel czy wałek – czym malować?

Zanim przystąpimy do malowania ścian, warto zastanowić się, czym je pomalować. Do wyboru mamy pędzel lub wałek. Podpowiadamy, które z narzędzi sprawdzi się lepiej…

Większość farb, dostępnych na rynku, można nakładać zarówno pędzlem, jak i wałkiem. To, które wybierzemy, zależy od gładkości ściany oraz własnych preferencji.

Skuteczność pędzla

Za pomocą pędzla precyzyjniej pomalujemy wszelkie krawędzie i detale. Te wąskie pędzle pomogą nam pokryć trudno dostępne miejsca. Co ciekawe, w sprzedaży mamy dostępy specjalny pędzel kątowy, który pomoże nam pomalować kąty.

Jeśli chcesz pomalować krawędzie ścian, użyj pędzla o średniej twardości. Detale najlepiej pokryć miękkim pędzlem stożkowym.

Skuteczność wałka

Wałek doskonale sprawdzi się podczas malowania gładkich ścian. Decydując się na to narzędzie, zużyjemy mniej farby. Zanim jednak przystąpimy do malowania ścian wałkiem, należy odpowiednio przygotować ścianę. Nakładając farbę na ścianę wałkiem, nie należy zbyt mocno przyciskać narzędzia, by nie powstały tzw. zacieki.

Warto również zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonane są wałki. Te z tworzyw sztucznych (poliester i nylon) przeznaczone są bowiem do farb wodorozcieńczalnych, natomiast wałki z materiałów naturalnych, można stosować także do malowania farbami rozpuszczalnikowymi. W sprzedaży dostępne są też wałki płaskie, przeznaczone do farb olejnych. Po zakończeniu malowania, wałek należy dokładnie umyć i poczekać aż wyschnie.

Autor: mh

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wupert Odpowiedz 2017-08-29 20:59:29

Nylon uzywamy do farb wodoroscienczalnych ? Proszę spróbować, jestem ciekaw efektów. Ktoś chyba nie miał wałków w ręce. Nylon użyty do produkcji wałków przypomina nylon na pończochach, trudno sobie wyobrazić aby takim materiałem dobrze się malowało farbami wodnymi. Takich wałków używa się przede wszystkim do żywic, farb antykorozyjnych i bitumicznych. Dobierając wałek należy wiedzieć jaką farbą będziemy malować, jaką strukturę ma ściana i jaki efekt chcemy na scianie pozostawić . Dużo by pisać.

Malowanie Ścian – słabe krycie powierzchni | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-01-12 10:24:28

[...] przyczyną złego krycia może być również nieodpowiednie narzędzia malarskie. Wałek malarski o zbyt krótkim lub zbyt długim włosiu może osłabić siłę krycia. Wałek z [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie