Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Pękające ściany? Jest na to rada!

Pękające ściany? Jest na to rada!

Pękające ściany to problem, który zdarza się dość często zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Najczęstszym powodem pękających ścian jest osiadanie budynku. Usuwanie pęknięć wymaga sporej pracy. Od czego zacząć? Oto kilka wskazówek…

Najpierw należy uzupełnić pęknięcie szpachlą i położyć tapetę z włókna szklanego. Kolejnym krokiem jest pokrycie tapety farbą gruntującą i pomalowanie farbą nawierzchniową np. lateksową, która nałożona na tapetę wnika w nią, dzięki czemu tak odnowiona powierzchnia jest zmywalna i odporna na ścieranie.

Nieszczelne instalacje

Mokre plamy na ścianie są przyczyną przecieków z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co z tym zrobić? Należy uszczelnić problematyczne miejsce. Następnie nałożyć podkład na plamę. Ostatnią warstwą nawierzchni powinna być farba.

Grzyb na ścianie

Przyczyn zagrzybienia ścian mamy duże. Ich powodem może być zła wentylacja lub źle wykonana izolacja termiczna ścian. Istnieją dwa rodzaje usuwania grzybów: mechaniczny lub chemiczny. Wybieramy go w zależności od stopnia zniszczenia ściany i rodzaju grzyba. Jeśli tynk popękał i odpada to jest to poważny stopień zagrzybienia. W tym przypadku konieczne jest usunięcie brudu, pyłu i nalotu stalowymi szczotkami. Czynność należy wykonać w okularach ochronnych i masce, a zeskrobane fragmenty tynku najlepiej jest zakopać lub spalić. Kolejny krok to skucie tynku aż do cegły, około jednego metra poza porażone miejsce, oraz dezynfekcja powierzchni środkiem grzybobójczym. Następnie nakładamy nową warstwę tynku i przystępujemy do malowania całej powierzchni najpierw produktem gruntującym, a następnie dwukrotnie malujemy farbą nawierzchniową.

W przypadku lekkiego zagrzybienia ścian, tj.: tynk trzyma się mocno, a jedynie widać na nim plamy i zacieki, wystarczy użyć preparatu do usuwania pleśni i grzybów. Aby zapobiec powstawaniu smug, należy go nakładać w kierunku od dołu do góry. Następnie pozostawiamy preparat na co najmniej 30 minut, aby roztwór zaczął działać. Na koniec zmywamy cały obszar czystą wodą i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, po czym całą powierzchnię malujemy dwukrotnie farbą polecaną do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci.

WAŻNE. Aby problem nie pojawił się ponownie, warto zasięgnąć rady specjalisty − mykologa, który ustali przyczynę narastania grzybów lub pleśni.

Autor: Tikkurila

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie