Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Pęknięte płytki – co zrobić?

Pęknięte płytki – co zrobić?

Jeżeli pęknie jedna czy kilka płytek, nie musimy przeprowadzać gruntownego remontu wnętrza. Uszkodzone elementy należy wymienić na nowe. Usunięcie starej płytki i wstawienie nowej nie jest zadaniem trudnym, wymagającym zatrudnienia fachowca. Jednak wymaga staranności i precyzji. W tym poradniku doradzamy, jak wymienić uszkodzone płytki krok po kroku.

Wykonując projekt wnętrza i wybierając płytki ceramiczne na podłogę czy ścianę, warto do swoich obliczeń dodać pewien zapas glazury i terakoty. Dzięki temu w razie koniecznej wymiany uszkodzonych elementów nie będziemy musieli dokupować nowych płytek, tym bardziej, że istnieje ryzyko, że nie znajdziemy takich samych.

Zobacz także:

(Pęknięte płytki możemy wymienić sami.)

Wymiana płytek ceramicznych krok po kroku

  • usuwamy spoiny i płytki

Pierwszym krokiem jest dokładne usunięcie zaprawy między płytkami. Następnie usuwamy uszkodzoną płytkę. Możemy nawiercić w niej kilka otworów bądź uderzyć w centralną część. Połamane elementy płytki usuwamy zaczynając od środka i przesuwając się ku brzegom.

Zarówno usuwanie fugi, jak i kucie płytek należy przeprowadzić bardzo starannie i ostrożnie, by nie uszkodzić płytek sąsiednich, będących w dobrym stanie.

  • przygotowujemy podłoże

Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża pod płytki. Najpierw usuwamy resztki starej zaprawy. Jest to ważne, bo resztki kleju sprawią, że podłoże nie będzie równe oraz pogorszy przyczepność nowej warstwy zaprawy.

Oczyszczone podłoże należy zagruntować dodatkowo preparatem wzmacniającym przyczepność kleju.

  • układamy płytek

Kiedy podłoże jest równe, czyste i zagruntowane, możemy układać nowe płytki. Przygotowaną zaprawę należy nakładamy zarówno na podłoże, jak i na płytkę. Mamy możliwość skorygowania położonej płytki jeszcze przez kilka minut – dokładny czas zależy od zaprawy klejącej, informacje znajdziemy na opakowaniu produktu.

Jeżeli wymieniamy jedną czy dwie płytki, możemy zastosować gotowy klej montażowy. Jest to dobre rozwiązanie z uwagi na to, że produkt dostępny jest w małych opakowaniach, co w przypadku remontu niewielkiej powierzchni jest opcją dużo bardziej ekonomiczną. Kleje gotowe nakłada się w ten sam sposób, co zwykłe zaprawy klejące na bazie cementu. Ważne jest, by produkt rozprowadzić równo pod całą powierzchnią płytki.

  • fugujemy płytki

Na koniec spoinujemy nowe płytki. Fugi nakłada się gumową packą, nadmiar usuwając wilgotna szmatką czy gąbką. Po utwardzeniu materiału, czyścimy płytki z powstałego nalotu – w przypadku bardzo zaschniętych zabrudzeń możemy użyć do tego specjalnych preparatów do czyszczenia zabrudzeń cementowych.

Zobacz także:

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie