Start Arrow OgródArrow Pelargonie w donicach – kolorowa dekoracja balkonów

Pelargonie w donicach – kolorowa dekoracja balkonów

Pochodzące z Afryki Południowej pelargonie często zdobią nasze ogrody, tarasy i przydomowe ogródki. Są niezwykle dekoracyjne, kwitną obficie, a ich uprawa nie jest szczególnie trudna. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, by kwiaty nie bladły i nie usychały.

(Pelargonie w doniczkach to najczęściej tzw. pelargonie rabatowe)

Podłoże

Najlepszym podłożem na hodowanie pelargonii są lekkie, przepuszczalne i próchnicze mieszanki, gleba powinna mieć obojętny odczyn. Dno doniczki na pelargonie, powinno mieć drenaż ze żwiru lub keramzytu.

Sadzenie

Pelargonie w doniczkach sadzimy w rozstępach około 30 cm. Warto pamiętać, by doniczki na pelargonie były jasne – ciemne stojące na balkonie czy tarasie mogą się nadto nagrzewać, powodując gnicie rośliny.

(Pelargonie sadzimy, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków.)

Stanowisko

Pelargonie to rośliny lubiące słońce, dlatego też doniczki należy ustawić w takim miejscu, by jak najdłużej zapewnić im światło.

Podlewanie i nawożenie

Latem pelargonie podlewamy regularnie i często – nawet dwa razy dziennie. W kolejnych miesiącach należy podlewać pelargonie, kiedy podłoże przeschnie, ale w takiej ilości, by przelać wodę przez drenaż.

Nawóz do pelargonii powinien być bogaty w potas, by zapewnić roślinie kwitnienie. Najlepiej zastosować specjalne nawozy do pelargonii, dostępne w sklepach ogrodniczych. Nawożenie pelargonii przeprowadzamy regularnie, co 10-14 dni, rozpoczynając od maja.

(Najpopularniejsze rodzaje roślin to pelargonie rabatowe, bluszczolistne – idealne do wiszących pojemników i pelargonie wielokwiatowe – do uprawiania w pomieszczeniach.)

Zimowanie pelargonii

Pelargonie na balkonach i taras mogą stać dopóki temperatura nie spadnie poniżej 0 stopni. Na zimę doniczki należy przenieść do wnętrza, najlepiej jednak gospodarczego, w którym panuje temperatura ok. 6-10 stopni. Jeżeli nie możemy ich przenieść do jasnej piwnicy czy na klatkę schodową, doniczki ustawiamy na parapecie, pod warunkiem, że nie ma pod nim kaloryfera.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 29, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tola Odpowiedz 2015-06-08 14:38:48

Pelargonie to chyba najpopularniejsze kwiaty doniczkowe. Sama mam kilka odmian i nieodmienne cieszą one oko w sezonie letnim. Nie wymagają szczególnych zdolności ogrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty