Start Arrow InstalacjeArrow Pelet – tanie i ekologiczne ogrzewanie

Pelet – tanie i ekologiczne ogrzewanie

W dobie kryzysu wszyscy którzy stykają się z problemem ogrzewania pomieszczeń zadają sobie pytanie czym „pali” ? Problem jest palący, ze względu na ilość paliw którymi można ogrzewać pomieszczenia.

Paliwa – dom jednorodzinny

 • gaz ziemny
 • gaz płynny
 • olej opałowy
 • węgiel
 • koks
 • energia elektryczna
 • drewno
 • biomasa
 • brykiet

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów paliw posiada swoją rzeszę zwolenników jak i przeciwników. Postaramy się przedstawić zalety z korzystania z peletu jako najbardziej efektywnego i taniego produktu opałowego.

(Koszt uzyskania 1 kWh energii dla poszczególnych nośników)

(Koszt uzyskania 1 kWh energii dla poszczególnych nośników)

Surowcem do produkcji granulatu paliwowego z biomasy może być każdy rodzaj roślin. Najcenniejsze, a dokładniej najbardziej kaloryczne są odpady drzewne: trociny, ścinki i wióry, z których produkowany jest np. pelet barlinecki (70% trocin iglastych i 30% liściastych). Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu.

Małe, pachnące świeżym drewnem granulki uzyskane z odpadów drzewnych zyskują coraz więcej zwolenników. Tanie, efektywne, łatwe w transporcie, magazynowaniu i w użyciu, zostawiają w tyle tradycyjną konkurencję w postaci węgla czy oleju opałowego. Ekonomiczność użytkowania tego biopaliwa jest tak duża, że instalacja specjalnego kotła opłaca się nie tylko w nowo budowanych, ale także w starych domach, gdy trzeba go wymienić i dostosować instalację.

Ogrzewanie domów za pomocą pelet staje się coraz łatwiejsze. Na rynku dostępne są już bezobsługowe kotły do spalania granulatów, które nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. Wymiana urządzenia nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji c.o. Cena przykładowego kotła o mocy do 18 kW to wydatek rzędu 6 500 zł. Wydajność urządzenia jest wystarczająca dla ogrzania domu o powierzchni 150 m² wybudowanego w starej technologii lub dobrze izolowanego, nowoczesnego budynku o powierzchni nawet 350 m². Koszt inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat. Co więcej, nowoczesne kotły zasilane granulatem są praktycznie bezobsługowe. Niewielką ilość popiołu należy usuwać nie częściej niż raz na kwartał. Popiół składa się wyłącznie z substancji mineralnych i stanowi cenny nawóz ogrodniczy.

Granulat, w przeciwieństwie do nieprzerobionego drewna czy innej biomasy, doskonale się pali, ale jest też całkowicie odporny na samozapłon, a więc wywołanie pożaru. Co więcej, pelety skutecznie opierają się naturalnym procesom gnilnym – ich gładka powierzchnia chroni przed asymilowaniem wilgoci z otoczenia, stąd łatwo je przechowywać. Magazynowanie granulatu ułatwia również jego rozdrobniona masa, np. 1 tona barlineckich pelet mieści się w kubaturze 0,7 m³. Forma granulatu umożliwia ponadto jego łatwe i automatyczne dodawanie do pieca lub kotła.

Warto wiedzieć, że pelety są paliwem bezpiecznym dla nas i dla środowiska. Głównymi produktami spalania są dwutlenek węgla, którego nie zalicza się do ogólnego bilansu energii, woda oraz śladowe ilości tlenków azotu i siarki. Także w trakcie produkcji pelet do środowiska nie przedostają się żadne niekorzystne odpady.

Wykorzystanie pelet jako źródła ciepła w domach daje wiele korzyści związanych z niższymi kosztami, nawet o 50 % rocznie, a także ochroną własnego zdrowia i środowiska naturalnego. Granulat jest od lat powszechnie wykorzystywany w gospodarstwach domowych w Skandynawii, Austrii, Niemczech czy w Danii. W Polsce co roku do ogromnych zalet pelet przekonuje się kilka tysięcy nowych rodzin, właścicieli hoteli, sklepów i restauracji.

Niepozorne granulki drewnopochodnych pelet stanowią przebój energetyki państw wysoko rozwiniętych. Energią biomasy opalany jest cały Sztokholm. A ilość skandynawskich gospodarstw domowych wykorzystujących to biopaliwo przyrasta rok rocznie w imponującym tempie. Dziwne? Absolutnie nie. Pelety są dużo wydajniejsze od innych paliw, tańsze od nich, a do tego bardziej ekologiczne.

Produkcja pelet na dużą przemysłową skalę rozpoczęła się już na początku lat 1980-tych, równolegle w Skandynawii oraz Ameryce Północnej. Stały rozwój tej gałęzi przemysłu, któremu towarzyszyło rosnące uznanie ze strony użytkowników kotłów na pelet doceniających oczywiste walory pelet jako taniego, bezobsługowego i czystego paliwa spowodowało, iż kotły na pelet są bardzo popularne m.in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, Norwegii, USA, Kanadzie i wielu innych krajach.

Równocześnie wielu znanych producentów kotłów zaczęło rozwijać i udoskonalać kotły na pelet oferowane klientom indywidualnym. Obecnie technika grzewcza oparta na kotłach na pelet stanowi dopracowany, zweryfikowany przez życie i w pełni sprawdzony sposób ogrzewania. Także i w Polsce rynek kotłów na pelet rozwija się bardzo dynamicznie, a rosnące ceny oleju opałowego i propanu powodują, że jeszcze więcej klientów wykazuje zainteresowanie tym źródłem energii.

Czym są pelety?

Surowcem do produkcji granulatu paliwowego z biomasy może być każdy rodzaj roślin. Najcenniejsze, a dokładniej najbardziej kaloryczne są odpady drzewne: trociny, ścinki i wióry, z których produkowany jest np. pelet barlinecki (70% trocin iglastych i 30% liściastych). Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu.

Pelet – najczęściej zadawane pytania

1. Ile potrzeba peletu by ogrzać dom?
Dla domu o metrażu ok. 150 m² przy naszym klimacie zużycie sezonowe wynosi ok. 5 – 6 ton

2. Jak często należy uzupełniać kocioł na pelet?
W zależności od instalacji pojedyncze zasypanie zbiornika wystarcza na ok. 3 – 7 dni.

3. Jak często trzeba wybierać popiół?
Ze względu na niską zawartość popiołu w pelecie (poniżej 1%) wybieranie popielnika w sezonie odbywa się raz na miesiąc.

4. Czy kocioł na pelet jest cichy?
Tak zdecydowanie – poziom hałasu emitowany przez kocioł na pelet jest nieznaczny. Na pewno nie jest to uciążliwe, szczególnie biorąc pod uwagę, że kocioł musi stać w osobnym pomieszczeniu.

5. Czy kotły na pelet są bezpieczne?
Tak, ponieważ kocioł na pelet ma własną automatykę z niezbędnymi zabezpieczeniami: przerywanym podajnikiem paliwa, termostatem wody kotłowej, termostatem bezpieczeństwa STB, termostatycznym zaworem bezpieczeństwa podajnika i In. Poza tym paliwo czyli pelet nie jest toksyczny czy wybuchowy.

6. Ile powierzchni trzeba przeznaczyć na kocioł i skład pelet?
Kocioł o mocy 23 kW razem ze zbiornikiem zajmuje tylko ok. 2m² powierzchni. W przypadku dwukrotnego zaopatrzenia w pelet w sezonie, na skład paliwa należy przeznaczyć ok. 2-3 m² w suchym pomieszczeniu.

7. Czy wystarczy surowca na pelet?
Tak, na pewno! Człowiek od początku „oswojenia”ognia wykorzystywał do ogrzewania głównie drewno. Nawet tak długa eksploatacja tych zasobów naturalnych nie ma wpływu zarówno na lokalny jak i globalny ekosystem. Materiałem na pelet jest drewno – najszybciej „odnawiające się” paliwo. Nie można tego powiedzieć o innych paliwach jak węgiel czy ropa. Pelet jest paliwem ekologicznym gdyż po pierwsze, tak jak inne paliwa z biomasy, jest pochodzenia organicznego, a po wtóre jest wytworzony z materiałów ubocznych przetwórstwa drzewnego. Dlatego w celu wytworzenia paliwa nie ma potrzeby ścinania ani jednego drzewa. Warto zaznaczyć, że materiały uboczne stanowią nawet powyżej 50% pierwotnego surowca drzewnego a dotychczas były zazwyczaj marnotrawione.

8. W jakiej formie można kupić pelet?
Pelet dystrybuowany w Polsce jest dostępny w poręcznych 15-25 kg workach oraz w opakowaniu „Big-bag” 1T

Autor: Grzegorz Landowski
Realbud Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Łukasz Mazur Odpowiedz 2014-01-09 21:25:30

pellet w bigbagu moim zdaniem to chyba nie jest najlepsze rozwiązanie ponieważ nie jest to w hermetycznym opakowaniu co powoduje że będzie łapał wilgoć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black