Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Pełna blasku kuchnia

Pełna blasku kuchnia

Kuchnia to pomieszczenie, w którym szczególnie ważne jest połączenie estetyki z funkcjonalnością. Dlatego meble, sprzęt AGD, a nawet kuchenne drobiazgi powinny nie tylko zdobić pomieszczenie, ale przede wszystkim spełniać w nim praktyczną rolę. Zasada ta dotyczy również oświetlenia.

Jasno i funkcjonalnie

Dobre oświetlenie kuchni to wyzwanie dla wielu właścicieli mieszkań. Światło powinno być łagodne, ale jednocześnie na tyle mocne, by w pomieszczeniu wyposażonym często w niewielkie okna, było dostatecznie jasno zarówno w dzień, jak i wieczorem. Warunkiem dobrego oświetlenia kuchni jest zastosowanie odpowiednich źródeł światła – żarówek lub świetlówek kompaktowych. W kuchni często wykorzystuje się lampy z oprawami zwieszakowymi. Zamontowane w nich żarówki lub świetlówki nie są osłonięte i świecą do dołu. Należy więc pamiętać, by tego typu lamp nie wyposażać w tradycyjne żarówki, gdyż zupełnie nieosłonięte mogą razić domowników w oczy.

Źródła światła idealnie nadające się do lamp zwieszakowych to między innymi świetlówki kompaktowe o odpowiednim kształcie, które wytwarzają łagodne, nieoślepiające światło.

osram_kuch1.jpg

Kuchenne zakamarki

Niektóre miejsca w kuchni wymagają szczególnego oświetlenia. Należą do nich przede wszystkim zlewozmywak i blat, przy których spędzamy dużo czasu przygotowując potrawy i zmywając naczynia. Miejsca te, usytuowane zazwyczaj pod ścianami, muszą być specjalnie doświetlone. W innym przypadku, stojąc na przykład nad kuchenką, będziemy przesłaniać światło główne, a powstały cień będzie przeszkadzał nam w pracy. Dlatego też do oświetlenia kuchennego blatu i zlewu warto zastosować żarówki halogenowe lub świetlówki liniowe zamontowane w oprawach pod wiszącymi szafkami. Jeżeli zależy nam na tym, by oprawa oświetleniowa zajmowała niewiele miejsca, powinniśmy szukać tych wyposażonych w żarówki halogenowe zasilane napięciem sieciowym 230 V.

osram_kuch2.jpg

W oświetleniu kuchennym coraz częściej stosowane są również świetlówki liniowe. Są one wyjątkowo oszczędne i trwałe oraz wytwarzają jasne, równomierne światło. Zamontowane pod szafkami, oświetlają kuchenne blaty na całej ich długości.

Równie istotne jest to, żeby świetlówki wytwarzały światło o dobrej jakości, czyli takie, które dobrze oddaje naturalne kolory oświetlonych przedmiotów. Wpływa to korzystnie na wygląd przygotowanych przez nas potraw oraz samopoczucie przebywających w kuchni osób. Światło przydatne jest także w miejscach, w których zainstalowanie stałego oświetlenia mogłoby być kłopotliwe, na przykład w zamykanych schowkach i szafkach z drobiazgami. W takich zakamarkach najlepiej sprawdzają się naprawdę niewielkie i proste w montażu lampki z diodami LED. Doskonałym przykładem takiego drobiazgu jest samoprzylepna lampka, zasilana wymiennymi bateriami nie wymaga prowadzenia wewnątrz szafki żadnych kabli. Estetycznie zaprojektowana lampka będzie jednocześnie ciekawym uzupełnieniem wystroju każdej kuchni.

osram_kuch3.jpg

Na podst. materiałów OSRAM

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników