Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Pergole – praktyczna dekoracja ogrodu

Pergole – praktyczna dekoracja ogrodu

Wiadomości z rynku

Pergole to prawdziwe perły architektury parkowej i ogrodowej. Dają schronienie przed słońcem i deszczem oraz zapewniają kameralny klimat na rodzinne spotkania. Dobrze dobrane pergole  stanowią luksusową ozdobę przestrzeni zewnętrznej  jak również są praktycznym rozwiązaniem  umożliwiającym zadaszenie wybranego fragmentu ogrodu.

Pergola to obiekt tzw. architektury małej. Może występować jako wolnostojąca budowla ogrodowa, zacieniająca fragment ogrodu czy alei, może też stanowić element budynku. Składa się z dwóch rzędów podpór (słupków) i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących materiał. Taka konstrukcja już od czasów średniowiecza wykorzystywana była w ogrodach w celu zapewnienia cienia podczas wypoczynku
na świeżym powietrzu.

(fot. Dormax Design)

Kamila Litwa, projektantka Dormax Design:
Pergola jest przestrzenną bryłą, która składa się z podwójnego szeregu słupów i wspartego na nich zadaszenia. Ze względu na możliwość wykorzystania do jej budowy najrozmaitszych materiałów – drewna, metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki – gama możliwych do uzyskania efektów plastycznych jest bardzo szeroka. Pergole mogą stanowić „łagodne przejście” pomiędzy domem i ogrodem, a jako element małej architektury samego ogrodu gwarantują niezwykły komfort obcowania z naturą.

(fot. Dormax Design)

W zależności od wykorzystanego materiału, pergole znajdują zastosowanie w wielu aranżacjach przestrzennych. Nadają lekkości i świeżości masywnym budowlom oraz służą jako praktyczny element dekoracyjny architektonicznej przestrzeni naszych ogrodów.

Pergole stanowią ozdobne zadaszenie otwartych przestrzeni w przydomowych ogrodach, ciesząc się coraz większą popularnością. To eleganckie i praktyczne rozwiązanie pozwala stworzyć intymną, przytulną atmosferę w każdym ogrodzie. Pergola jest swego rodzaju łącznikiem domu z ogrodem. Chroni nie tylko przed palącym słońcem, ale i przed deszczem.

(fot. Dormax Design)

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty