Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Pergole w ogrodzie

Pergole w ogrodzie

Pergola to nie tylko wdzięczny ale i praktyczny element wyposażenia ogrodu. Mogą stanowić podporę dla roślin pnących, służą też jako element wydzielający jedną część ogrodu od drugiej.

Obecnie na rynku mamy do czynienia z tak wielkim wyborem pergoli, że przyprawia on niemal o zawrót głowy. Pergole mieć kształt klasyczny lub stylizowany, mogą być połączone z ławką lub nie. Możliwości jest naprawdę wiele.

Pergola prosta

Najprostszy typ pergoli kształtem przypomina bramę. Składa się ona z dwóch drewnianych krat połączonych na górze łukiem. Może ona służyć właśnie jako brama wejściowa do ogrodu, bądź też oddzielająca od siebie poszczególne części naszego ogrodu.

(Brama - popularny kształt pergoli, fot. Juro-Trans)

Pergole takie są dostępne w różnych kształtach – możemy wybrać formę łuku lub z prostym sklepieniem. Najpopularniejszy materiał do ich wykonania to drewno w kolorze miodowo-brązowym.

(Pergola może służyć jako brama do ogrodu, fot. S-Bud)

Pergola z ławką

Ta sama konstrukcja może też pełnić inną funkcję. Popularne jest łączenie kraty i dachu z miejscem do siedzenia. W ten sposób uzyskujemy zadaszone miejsce odpowiednie do czytania, nauki lub po prostu relaksu bez groźby poparzenia słonecznego.

(Pergola z ławką - wygodne połączenie, fot. S-Bud)

Za pomocą pergoli możemy też zaaranżować miejsce do siedzenia pod ścianą domu. Sama ławka ustawiona w tym miejscu wyglądałaby nieco „samotnie”, natomiast w połączeniu z pergolą tworzy miły kącik.

(Pomysł na miejsce pod ścianą budynku, fot. Juro-Trans)

Pergola z ławką może być stylizowana. Bardzo lubiany jest kształt inspirowany motywami orientalnymi.

(Pergola inspirowana Wschodem, fot. S-Bud)

Pergola z donicą

Pergola nie musi mieć koniecznie kształtu łuku. Może równie dobrze składać się z pojedynczej kraty – wtedy pełni funkcję czysto ozdobną. Dobrze wygląda połączona z donicą, w której umieszczona jest roślina pnąca. Wówczas stanowi ona bardzo miły dla oka element ogrodu.

(Pergola z donicą - świetna dekoracja ogrodu, fot. S-Bud)

Jak widać, pergola jest elementem wielofunkcyjnym. Może pełnić rolę ozdobną lub funkcjonalną – wiele zależy od naszych potrzeb i wyobraźni.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród