Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Pergole wejściowe

Pergole wejściowe

Pergola to interesujący element aranżacyjny. Może ona jednak pełnić także bardzo wiele innych funkcji. Czasem na przykład stanowi podporę dla roślin pnących. Jednak coraz częściej wykorzystuje się ją jako ozdobną bramę.

Pergola wejściowa może w połączeniu z drewnianym ogrodzeniem tworzyć wejście do ogrodu. Możemy również stosować ją osobno. Wówczas stanowi symboliczny element oddzielający jedną część ogrodu od drugiej. W tym drugim przypadku dodaje ogrodowi nieco tajemniczości i uroku.

(Pergola oddziela części ogrodu, fot. S-Bud)

Użycie pergoli wejściowej wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z tradycyjnej bramy. Wręcz przeciwnie, dla większego bezpieczeństwa zazwyczaj decydujemy się na klasyczne zamknięcie ogrodu. Wówczas pergola pełni rolę łuku rozpinającego się nad ścieżką. Wygląda to bardzo stylowo.

(Pergola z łukiem, fot. Drewpack)

Pergola niekoniecznie musi być zwieńczona łukiem. Miłośnikom prostszych form z pewnością przypadnie do gustu pergola o prostej, poziomej części górnej.

(Pergola prosta, fot. Drewpack)

Coraz częściej na rynku pojawiają się modele pergoli z wyciętymi otworami w różnych kształtach. Ciekawie prezentuje się na przykład motyw promieni słonecznych.

(Ozdobna pergola, fot. S-Bud)

Pergola wejściowa z ozdobnym motywem bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie ogrodzenia w którym przewija się podobny motyw. Wielu producentów oferuje te dwa elementy w zestawie.

(Panele i pergola tworzą ozdobny komplet, fot. S-Bud)

Pergole są jednym z elementów wytwarzających w ogrodzie specyficzny, romantyczny klimat. Dbajmy zatem o odpowiednią dla nich aranżację. Dobrze prezentują się w ogrodzie wypełnionym dużą ilością kwiatów. Pamiętajmy też o usunięciu ewentualnych elementów „gryzących” się z nimi pod względem aranżacyjnym. Nie najlepiej w takim zestawieniu prezentują się na przykład krzesła plastikowe.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty