Start Arrow InstalacjeArrow Perlator – najprostszy sposób na oszczędzanie wody w domu

Perlator – najprostszy sposób na oszczędzanie wody w domu

22 marca 2014 r. po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Szacunki ONZ pokazują, że 2025 r. dwie trzecie globu będzie żyło na obszarach, gdzie może brakować wody. Co możemy zrobić, by oszczędzać wodę we własnym domu? Jak ograniczyć zużycie wody o kilkadziesiąt procent bez szkody dla naszego komfortu podczas codziennej toalety czy zmywania? Wystarczy wydać kilkanaście złotych na „magiczną” końcówkę na kran.

Perlator, zwany też aeratorem, to najprostszy sposób na oszczędzanie wody. Nowoczesne baterie łazienkowe czy kuchenne są już wyposażone w perlator, ale możemy również kupić samą nakładkę i zamontować ją na kranie starszego modelu.

Jak wygląda perlator?

Perlator to nakładka w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki baterii. Wsad nakładki to siatka o drobnych oczkach, przez którą przepuszczana jest woda.

(Możemy zamontować nakładkę na baterię, którą mamy już w domu lub kupić gotową baterię z perlatorem. fot. Oras)

Perlatory mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii (perlator M24X1) lub gwint wewnętrzny, który nakręca się na wylewkę (M22x1) – te mogą być montowane na baterie starszego typu.

Nowoczesne perlatory zamiast metalowej siatki o drobnych oczkach zakończone są miękkimi wypustkami z tworzywa czy silikonu. Łatwiej się je czyści, a kamień wolniej się na nich osadza.

(Gęste siateczki z metalu łatwiej ulegają korozji i pokrywają się trudnym do usunięcia kamieniem. Warto więc zwracać uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest perlator. fot. Dafi)

Jak działa perlator?

Korzystanie z perlatora powoduje, że na wypływającą wodę wywierane jest podciśnienie, dzięki któremu zasysane powietrze miesza się z wodą. W rezultacie otrzymujemy strumień wody z milionami pęcherzyków powietrza, które ograniczają ilość przepływającej wody, jednocześnie zwiększając objętość strumienia. Dzięki temu zużywamy mniej wody, ale nie odczuwamy tego na komforcie użytkowania.

(Zintegrowany z wylotem wody perlator napowietrza strumień wody, dzięki czemu prysznic będzie prawdziwą przyjemnością. fot. Grupa Armatura)

Perlator powodując podniesienie ciśnienia instalacji stwarza pozory silniejszego strumienia. Dodatkowo, ukierunkowując wypływający strumień „nie pozwala mu” rozpryskiwać się na boki.

(Podczas mycia rąk czy zmywania nie poczujemy różnicy, a wodomierz pokaże oszczędność na poziomie kilkudziesięciu procent! fot. Oras)

Kiedy nie warto stosować perlatora?

Perlator warto zamontować na baterii kuchennej czy łazienkowej, zamontowanej nad umywalką. Również perlator na baterii prysznicowej może ograniczyć zużycie wody o 30-60%, a do tego silniejszy strumień da nam większą przyjemność natrysku.

Tylko baterie wannowe nie powinny być wyposażone w perlator. Dlaczego? Zmieszanie wody i z powietrzem sprawi, że wanna wolniej będzie się napełniać, a już nalana woda – stygnąć, marnując energię wykorzystaną do jej wcześniejszego ogrzania.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 28, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
5
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

oszczędność wody Odpowiedz 2018-09-03 20:39:15

Ciekawy artykuł

Mieczysław Odpowiedz 2014-11-16 23:23:16

Jestem użytkownikiem takich perlatorów - dlakieszeni.pl/perlator-neoperl-bubble-stream-5-7l-min To rzeczywiście sposób na oszczędzanie niskim kosztem.

Oszczędne rozwiązania: jak ograniczyć zużycie wody w łazience? | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-07-07 12:17:19

[...]  Montaż baterii krok po kroku Jak zbudować bezodpływowy zbiornik na szambo? Perlator – najprostszy sposób na oszczędzanie wody Kiedy potrzebujemy stacji zmiękczającej wodę i jak ją wybrać? Szambo, przydomowa [...]

Montaż baterii krok po kroku | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-04-15 09:37:49

[...] Perlator – najprostszy sposób na oszczędzanie wody 22 marca 2014 r. po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Wody.... więcej [...]

Baterie kuchenne - wygodne, funkcjonalne i estetyczne | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-09-24 13:05:39

[...] Perlator – najprostszy sposób na oszczędzanie wody Jak ograniczyć zużycie wody o kilkadziesiąt procent bez szkody dla... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty