Start Arrow Budowa domuArrow Piany poliuretanowe. Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową

Piany poliuretanowe. Ocieplenie poddasza pianą poliuretanową

Pianka poliuretanowa stanowić może zarówno izolację termiczną, jak i izolację akustyczną poddasza. Jest to rozwiązanie wciąż mało znane na polskim rynku, choć charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi. Robert Męcik, ekspert z firmy Kadri, udziela odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat ocieplania poddasza oraz samej piany systemowej (poliuretanowej).

Szczelny materiał izolacyjny zapewni nam odpowiednie ocieplenie poddasza i wyeliminuje mostki termicznej, a także je odpowiednio wyciszy. fot. Dreamstime

Szczelny materiał izolacyjny zapewni nam odpowiednie ocieplenie poddasza i wyeliminuje mostki termicznej, a także je odpowiednio wyciszy. fot. Dreamstime

Czy przewodności cieplna materiału jest jedynym kryterium, którym powinniśmy się kierować, wybierając materiał do izolacji poddasza?

Współczynnik przewodności cieplnej jest na pewno najważniejszym parametrem, określającym jakość materiału izolacyjnego, jednak musimy pamiętać, że żaden materiał nie spełni swej funkcji, jeśli izolacja nie będzie szczelna. Dlatego też wybierając metodę izolacji pamiętajmy o tym, by zweryfikować nie tylko współczynnik ciepła danej izolacji, ale także jej gwarantowaną szczelność.

Czy grubość izolacji jest wyznacznikiem jakości ocieplenia?

Materiały izolacyjne charakteryzują się różnymi parametrami technicznymi. Oznacza to, że materiał o niższym współczynniku ciepła, może gwarantować taki sam lub lepszy poziom izolacji niż dwukrotnie grubsza warstwa izolacji. Za przykład może tu służyć piana której mniejsza grubość daje współczynnik przenikania ciepła U taki sam jak przy zastosowaniu grubszej warstwy tradycyjnej izolacji.  Pamiętajmy zatem by zawsze zwracać uwagę na właściwości danego materiału, nie kierując się grubością izolacji.

Czy izolację poddasza mogę wykonać sam, oszczędzając koszty opłacenia ekipy budowlanej?

Pamiętajmy, że w przypadku izolacji, żaden materiał nie spełni swej roli jeśli nie zostanie należycie położony. Dlatego też zawsze warto skorzystać z usług fachowców i mieć pewność, że usługa izolacji zostanie wykonana należycie i że otrzymamy na nią gwarancję.

Czy piana poliuretanowa jest łatwopalna?

Piana poliuretanowa jest pianą samogasnącą, nie rozprzestrzeniającą płomienia. Jej klasyfikacja ogniowa to PN-EN 13501- E Palność wg DIN 4102 Klasa B2, co oznacza, że piana spełnia wszystkie wymagania w kwestii bezpieczeństwa.

Czy piana jest bezpieczna dla zdrowia?

Natrysk pianą poliuretanową wykonywany jest przez wykwalifikowaną ekipę, a po 24 h od zrealizowania usługi, piana jest już całkowicie neutralna dla zdrowia. Po 7 dniach staje się także całkowicie bezwonna. Bezpieczeństwo tego materiału potwierdza certyfikat Polskiego Związku Higienicznego, który dopuszcza stosowanie piany także w halach, w których produkowana jest żywność.

Czy piana poliuretanowa może wywoływać alergie?

Materiały izolacyjne nie wywołują alergii – alergie mogą wywoływać jedynie gromadzące się na nich roztocza. Ze względu na to, że struktura piany jest zamknięta, utrudnia osadzanie się na niej kurzu, a więc piana jest rozwiązaniem idealnym dla alergików.

Piankę poliuretanową nanosi się od wewnątrz metodą bezpośredniego natrysku. Można stosować ją na dowolne powierzchnie: drewno, blachę, styropian czy papę. Czy jednak piana nie wpłynie niekorzystnie na jakość materiałów budowlanych? fot. Dreamstime

Piankę poliuretanową nanosi się od wewnątrz metodą bezpośredniego natrysku. Można stosować ją na dowolne powierzchnie: drewno, blachę, styropian czy papę. Czy jednak piana nie wpłynie niekorzystnie na jakość materiałów budowlanych? fot. Dreamstime

Czy powleczona pianą stal konstrukcyjna koroduje?

Absolutnie nie. Piana systemowa w pewien sposób izoluje powierzchnie stalowe i może być z powodzeniem stosowana w domach pasywnych o stalowej konstrukcji.

Czy powleczone pianą drewno może zgnić lub zbutwieć?

Usługa izolacji wykonywana jest zawsze na sezonowanym drewnie, ponadto piana jest materiałem „oddychającym”, a więc nie ma możliwości by powodowała ona gnicie czy butwienie drewna. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że piana systemowa jest od lat używana do izolowania domków kanadyjskich o drewnianej konstrukcji.

Czy w pianie mogą zamieszkać gryzonie?

Nie ma możliwości, by w pianie mogły zagnieździć się gryzonie. Izolacja pianą systemową jest izolacją szczelną, w której nie ma przerwy dylatacyjnej, a więc gryzonie nie mają możliwości poruszania się w izolacji. Proszę pamiętać o tym, że do żadnego materiału izolacyjnego nie dostaną się zwierzęta jeśli tylko izolacja będzie szczelna i wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną jak i zaleceniami technologicznymi producenta. Dlatego też warto zlecić usługi izolacji poddasza doświadczonym fachowcom.

Czy piana systemowa jest droga?

Koszt zakupu piany systemowej jest nieco wyższy od popularnych materiałów izolacyjnych, jednak pamiętajmy, że piana ma dużo lepsze parametry techniczne. Oznacza to, że w dłuższej perspektywie izolacja pianą systemową przynosi dużo wyższe oszczędności energii, a tym samym pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


wrzesień 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

marekii Odpowiedz 2017-12-27 16:14:08

Najbezpieczniejszym i najbardziej trwałym pomysłem na izolację będzie pianka PUR, a co do tego jaka konkretnie pianka to już zdania są podzielone. Ja mam na poddaszu QuadFoam500 montowaną przez ludzi z Purtech (ich portal doskonalaizolacja.pl) i póki co – odpukać – nic się złego nie dzieje.

Duger Odpowiedz 2017-05-23 14:41:54

Ja też jestem zdecydowanie za pianą, spodobało mi się to rozwiązanie już jakiś czas temu i postanowiłem wybrać tą opcję. Ja z kolei zatrudniłem inną firmę, ale jestem bardzo zadowolony z wykonania i obsługi. Była to firma Ekopur system, polecam też. W każdym razie piana bardzo dobre rozwiązanie.

Reno-Pur Odpowiedz 2017-04-25 09:24:02

Bardzo fajny FAQ dla początkujących ;)

Bożenka Odpowiedz 2016-04-14 09:04:33

Zgadzam się, piana ma dużo lepsze wartości techniczne. Może jest trochę droższa ale warto zainwestować w coś dobrej jakości by potem zaoszczędzić na czymś innym. Z mężem korzystaliśmy z usług Kadri (pianastystemowa) i już teraz widze, że nasze rachunki za ogrzewanie są o wiele niższe !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black