Start Arrow Budowa domuArrow Piaskowiec: kamień na elewacje, podmurówki, schody

Piaskowiec: kamień na elewacje, podmurówki, schody

Kamień jest coraz częściej wykorzystywany do wykańczania ścian zewnętrznych. Mimo że materiał ten nie należy do najtańszych, ma sporą rzeszę zwolenników. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Jest trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne, a dodatkowo prezentuje się bardzo efektownie.  

Kamień na elewacji stosuje się do wykończenia całej fasady lub w celu podkreślenia jej architektonicznych elementów: cokołów, słupów, narożników. Kolory elewacji, sposób obmurowania kamienia i rodzaj materiału zależą od naszej wyobraźni i dobrze zaplanowanego projektu.

Najczęstszym kamieniem stosowanym na elewacji jest piaskowiec. Jego nieregularny kształt doskonale prezentuje się zarówno na elewacji domu tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Doskonale też łączy się z naturalnymi materiałami, takimi jak: drewno, metal czy szkło. Ma różne odcienie. Jednak najpopularniejszym kolorem jest piaskowiec jasnokremowy.

Piaskowiec można łączyć z różnymi innymi materiałami elewacyjnymi. Niezwykle efektownie wygląda połączenie z drewnem. Naturalne materiały elewacyjne są charakterystyczne dla nowoczesnych, energooszczędnych domów, które prostą i pozbawioną dekoracji bryłę rekompensują atrakcyjną elewacją.

Na ściany pionowe wykorzystuje się piaskowiec miękki, na schody zewnętrzne czy ścieżki w ogrodzie – twardy i zbity. Standardowe formaty płyt z piaskowca to: 30×60 cm, 40×60 cm, 50×50 cm, 60×90 cm, 60×120 cm, 70×140 cm.

Na elewację stosuje się płytki o grubości 2-4cm, z wyrównaną tylną powierzchnią.

Elewację z kamienia należy zaimpregnować, po to, by była ona trwała oraz by łatwo było można ją wyczyścić. Piaskowiec najlepiej zaimpregnować preparatem zapychającym pory, co zagwarantuje, że zabrudzenia nie przenikną w elewację. Ściany pionowe budynku możemy również zabezpieczyć impregnatem hydrofobizującym, który przyspieszy proces wydalania wilgoci na zewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w rejonach o dużej intensywności opadów.

Piaskowiec na schody, posadzki czy ścieżki ogrodowe warto zaimpregnować preparatem utwardzającym, który polepszy jego właściwości, twardość i odporność na ścieranie. 

W przypadku gotowych płyt dekoracyjnych wykonanych z piaskowca bardzo ważna jest jednak odpowiednia impregnacja – kamień ten należy pokryć środkiem impregnującym, który zabezpieczy materiał np. przed wilgocią.

Piaskowce twarde doskonale sprawdzą się na nawierzchni ogrodów czy tarasów, schodów zewnętrznych lub jako kamienie na skalniak. Piaskowce miękkie zaś znajdują zastosowanie głównie jako ozdoby do ogrodu.

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 29, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

waldi Odpowiedz 2015-11-16 15:52:26

Płytki elewacyjne kamienne to same plusy. Są trwałe i estetycznie wyglądają. piasmar.com/fasady-i-elewacje-z-piaskowca Być może elewacja wychodzi odrobinę drożej, ale za to posłuży zdecydowani dłużej.

Nati Odpowiedz 2015-03-30 15:39:06

Piaskowiec zastosowany na elewacje zewnętrzną potrafi diametralnie zmienić wygląd budynku. Z pozoru zwykły i niepozorny domek przy odpowiednio dobranej kolorystyce i aranżacji może się zmienić w wyjątkową i niepowtarzalną rezydencję:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu