Start Arrow InstalacjeArrow Piece kaflowe. Renowacja i budowa pieca kaflowego

Piece kaflowe. Renowacja i budowa pieca kaflowego

fot. Fotolia

fot. Fotolia

Jeszcze nie tak dawno piec kaflowy opalany węglem był w wielu domach i mieszkaniach jedynym źródłem ogrzewania, a w kuchniach często także głównym miejscem przygotowywania posiłków. Dziś, gdy świadomość ekologiczna i oszczędności wygrywają z dawnymi rozwiązaniami, piece kaflowe stają się przede wszystkim stylowym elementem dekoracyjnym, od czasu do czasu stosowanym, aby wykorzystując drewno, dogrzać pomieszczenie lub przygotować posiłek tradycyjną metodą.

O tym, że piece kaflowe wracają do łask, najboleśniej przekonali się ci, którzy jakiś czas temu, kupując stare domy lub mieszkania w kamienicach, zdecydowali się na ich rozebranie, a teraz żałują. Bo o wiele łatwiej niż postawić piec na nowo, jest dokonać renowacji starego, uszkodzonego pieca.

Renowacja pieca kaflowego

Jeśli piec jest nieczynny, poważnie uszkodzony i dawno nie było w nim rozpalane, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalisty, czyli zduna. Choć jest to zawód wymierający, wciąż można znaleźć fachowca, który ma odpowiednie doświadczenie i będzie potrafił przywrócić życie staremu piecowi. I o ile lepiej nie zabierać się samemu za naprawę paleniska, wymianę drzwiczek czy czyszczenie i naprawę kanałów dymowych, to już wymienić fugi czy pomalować kafle każdy może samodzielnie.

Eryk Kramarz, ekspert z firmy Vitcas, producenta materiałów ogniotrwałych:
Ponieważ piec kaflowy działa na zasadzie akumulacji i powolnego oddawania ciepła, cały narażony jest na działanie bardzo wysokich temperatur. Dlatego tak ważne jest, aby obok walorów estetycznych zwrócić uwagę na właściwości materiałów zastosowanych do jego renowacji.

Jeśli piec wykonany jest z gładkich, jednokolorowych kafli, najprostszym, co możemy zrobić, by przywrócić mu blask, jest pomalowanie odpowiednią farbą. Na rynku dostępne są farby żaroodporne w różnych kolorach. Najłatwiejsze w użyciu są te w formie sprayu – pojemnik wystarczy wstrząsnąć przez kilka minut, a następnie nanosić farbę na kafle z odległości około 30 cm. Aby uzyskać jednolity kolor, należy nanieść kilka warstw. Farba wysycha szybko, nawet po kilkunastu minutach. Po około godzinie można zacząć proces utwardzania, czyli rozpalić w piecu do temperatury ok. 160°C i utrzymywać tę temperaturę przez 30-60 minut. Ważne, aby stosować farbę w odpowiedniej temperaturze otoczenia, minimum 15-25°C.

Nieco trudniejsze będzie uzupełnienie wykruszonych czy wymiana fug albo doklejenie brakujących kafli, ale i z tym przy użyciu odpowiednich produktów powinien poradzić sobie nawet amator. Aby odnowić stare fugi, nie wystarczy je pomalować. Najlepiej będzie użyć żaroodpornej fugi lub ognioodpornego kleju,  który będzie odporny na temperatury nawet do 750°C. Przed użyciem tych materiałów, należy dokładnie usunąć stare fugi i przygotować produkt zgodnie z instrukcją producenta. Ponieważ klej bardzo szybko wiąże, należy przygotowywać stopniowo niewielkie jego ilości. Klej ognioodporny przyda się także, jeśli musimy wymienić uszkodzony kafel i przykleić nowy.

Do renowacji pieca kaflowego najlepiej wykorzystać materiały ognioodporne. fot. Vitcas

Do renowacji pieca kaflowego najlepiej wykorzystać materiały ognioodporne. fot. Vitcas

Budowa pieca tylko z pomocą zduna

Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami starego pieca, a bardzo nam zależy, aby mieć go w swoim domu, powinniśmy skorzystać z pomocy doświadczonego zduna. Oczywiście najlepiej, jeśli piec zaplanujemy już na etapie projektowania, ale w przypadku już istniejącego budynku także nie jesteśmy na straconej pozycji.

Eryk Kramarz, ekspert z firmy Vitcas:
Zdun zaproponuje odpowiednią technologię, pomoże wybrać odpowiednie materiały i zrealizuje budowę. Jednak właściciel domu także powinien mieć świadomość, nie tylko jakie są jego marzenia co do wyglądu pieca, ale także jakie powinien mieć oczekiwania odnośnie pracy specjalisty.

Tak samo ważne jak piec, jest otoczenie pieca, a szczególnie zabezpieczenie ściany, przy której będzie on stał. Powinna być ona odpowiednio zaizolowana płytą izolacyjną i gruntem ognioodpornym. Można wykorzystać także tynk czy gładź ognioodporną.

Zdun do decyzji inwestora zostawi kolor i fakturę kafli – warto postawić na uniwersalne wzory, które będą pasować do wnętrza nawet po zmianie koloru ścian. Będziemy musieli też zdecydować, czy wybieramy drzwiczki żeliwne, czy szklane. Te pierwsze najczęściej są wykorzystywane w piecach kuchennych. Szklane mają tę zaletę, że zza szyby można obserwować ogień.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 16, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

maja Odpowiedz 2017-04-22 11:52:45

Również wykonałam renowację, odświeżenie swojego pieca kaflowego. W całym procesie pomogła mi firma Neva-pol. Kafle są teraz ręcznie wykonane a cały piec stał się ozdobą salonu.

Monika Odpowiedz 2017-03-05 22:36:44

My mamy piec kaflowy od lat, bardzo chcieliśmy go zostawić, ale jako że nie wyglądał najlepiej to zdecydowaliśmy się go w pewien sposób odświeżyć z pomocą firmy Kafel Joanna Gardyńska. Pani Joanna świetnie nam doradziła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black