Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Piękna i równa powierzchnia paneli

Piękna i równa powierzchnia paneli

Panele laminowane łączą w sobie estetykę eleganckiej podłogi, niebywałą trwałość, jak również prostotę montażu. Ze względu na tę ostatnią właściwość są chętnie wybierane do nowych, jak i remontowanych pomieszczeń. Zastanawiasz się, jak poprawnie zamontować panele? Oto kilka wskazówek…

Jedną z najważniejszych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przed przystąpieniem do układania paneli jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Musi ono być twarde, suche, czyste i równe. Jakiekolwiek nierówności będą bowiem powodować pracę powierzchni ułożonej z paneli i w efekcie – nieestetyczne wybrzuszenia.

W pierwszej kolejności należy dokonać dokładnych pomiarów pomieszczenia, w którym układane będą panele. Warto przed rozpoczęciem prac rozplanować układanie desek tak, aby ilość odpadów była jak najmniejsza, zaś ostatni rząd paneli miał szerokość nie mniejszą niż 50 mm. Jeśli stwierdzona szerokość jest mniejsza niż 50 mm – należy rozłożyć równomiernie wymiar na pierwszy i ostatni rząd paneli.

Bezpośrednio pod panel warto także zastosować folię paroizolacyjną, która zabezpiecza przed niszczącym działaniem pary wodnej z podłoża. Folię rozłożyć należy w formie wanny na podłożu jastrychowym lub kamiennym. Pasma folii zakładamy na siebie na szerokość ok. 20 cm i przymocowujemy taśmą klejącą. Ułożenie pianki podkładowej wyrównuje z kolei nierówności i wytłumia całą powierzchnię.

Sam montaż paneli nie jest skomplikowaną czynnością. Pierwszy panel paneli „klikowych” układamy piórem do ściany, a następne deski są do nich dołączane. Szczeliny poprzeczne pomiędzy leżącymi panelami, należy usunąć za pomocą dobijaka i młotka. Ostatni rząd paneli powinno się dopasować za pomocą przyrządu dociągającego.

W pomieszczeniach, w których jest okno panele powinno się układać równolegle do linii padania promieni słonecznych, gdyż w przeciwnym wypadku bardzo widoczne będą spoiny między panelami.

Niezbędne jest uwzględnienie dylatacji 12-15 mm pomiędzy panelami a ścianą lub rurami i innymi przeszkodami, zaznaczając ją klockami dystansowymi. Podczas montażu paneli na szczególną zasługuje docinanie desek. W tym celu warto użyć narzędzi przeznaczonych do tego typu prac. Na rynku dostępne są ręczne gilotyny, jak również elektryczne piły precyzyjnie docinające panel. Dokładne cięcie z zastosowaniem tego typu narzędzi gwarantuje nam gładkie krawędzie desek, bez jakichkolwiek drzazg czy nierówności. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na panele jednokolorowe – nieestetyczne przycięte deski mogą zburzyć cały urok podłogi.

Po ułożeniu paneli w całym pomieszczeniu warto zadbać o wykończenie podłogi, montując listwy z PVC lub z drewna. Oba te modele można montować na klej lub za pomocą kołków montażowych. Należy pamiętać jednak, że listwy zawsze montuje się do ściany, nigdy do podłogi.

Wykończenie podłogi listwami nie tylko wpływa na jej estetykę, ale dba o stabilność całej konstrukcji. Dodatkowo należy zabezpieczyć narożniki wewnętrzne i zewnętrzne za pomocą narożników PVC, zaś wycięcia pod rury za pomocą rozetek.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642